رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

پیشینه تاریخی و فرهنگی لاهیجان و بزرگان آن

پیشینه تاریخی و فرهنگی لاهیجان و بزرگان آن
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 5 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 5 رای
با مقدمه: زین‌العابدین قربانی

کتاب پیشینۀ تاریخی فرهنگی لاهیجان و بزرگان آن پژوهشی است که توسط دکتر محمد علی قربانی با مقدمه استاد زین العابدین قربانی انجام شده و به سفارش حوزه هنری گیلان به چاپ رسیده است. این کتاب از مجموعه گیلان‌شناسی حوزه هنری گیلان است. لاهیجان امروزه یکی از شهرستان‌های استان گیلان است، اما بنا بر پیشینۀ تاریخی‌اش، روزگاری بر شهرها و آبادی‌های شرق گیلان و غرب مازندران، نقش مرکزیت داشت و قریب به اتفاق این مناطق بخشی از لاهیجانِ تاریخی محسوب می-شدند. مرکزیت این شهر به ویژه از زمان خان‌احمد گیلانی و حضور شاعران و هنرمندان نامی در دربار او، دست کم از عصر صفوی، این شهر را زبانزد عام و خاص کرده است. تا جایی که برای پی بردن به بُعد علمی و ادبی آن، لازم است که پروندۀ بزرگانی چون سلًار دیلمی، مهیاردیلمی، یحیی دیلمی، شیخ زاهد لاهیجی، عبدالرزاق فیاض، حزین لاهیجی و... به دقت مطالعه شود.
نگارنده در این کتاب، به بررسی ارتفاعات جنگلی تخت سلیمان سه هزار و دو هزار پرداخته و اطلاعاتی را درباره زمین شناسی، زیست شناسی، گردشگری، کوهنوردی، مردم شناسی و گیاه شناسی این منطقه ارائه داده است. هم چنین در این بررسی علاوه بر «البرز غربی»، به مجموعه چین خوردگی های البرز شمالی، البرز مرکزی و البرز شرقی نیز پرداخته شده است. برخی از مباحث کتاب عبارتند از: چگونگی پیدایش کوه ها، شاخصه های بوم شناختی مناطق جنگلی شمال، روستاهای منطقه دوهزار، عوامل مخرب و تهدیدکننده کوهستان، رودهای کوهستانی، کوه ها و دلیل نام گذاری آن ها و جاذبه های طبیعی و مناطق گردشگری منطقه.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
sasanpeter1949
sasanpeter1949
۱۴۰۰/۰۹/۰۴
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پیشینه تاریخی و فرهنگی لاهیجان و بزرگان آن

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک