رسته‌ها

اسنادی از مطبوعات ایران ۱۳۲۰ ـ ۱۳۴۰ هـ.ش

اسنادی از مطبوعات ایران ۱۳۲۰ ـ ۱۳۴۰ هـ.ش
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 4 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 4 رای
نقش مؤثر مطبوعات در شکل‌گیری تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همچنین بازتاب بسیاری از اینگونه تحولات در روزنامه‌ها و مجلات هر دوره، مطبوعات را به یکی از منابع دست‌ اول و معتبر تاریخ‌نگاری تبدیل کرده است. اسنادی که در این کتاب آورده شده، موضوعات مختلفی را دربر می‌گیرد. یک قسمت مربوط به مکاتبات مستقیم سفارتخانه‌های انگلیس و شوروی در تهران با نخست‌وزیری است. بخش دیگری از اسناد به مکاتباتی در خصوص سانسور و توقیف مطبوعات، صدور مجوز نشر روزنامه و اصلاح قوانین مطبوعاتی پیشین و تدوین قوانین جدید مربوط می‌شود. فهرست‌های متعددی از روزنامه‌ها و نشریاتی که در ده‌های بیست و سی منتشر می‌شده‌اند، نیز بخشی از این مجموعه را به خود اختصاص داده است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
شازده
آپلود شده توسط: شازده
۱۴۰۰/۰۴/۲۸
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
390
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی اسنادی از مطبوعات ایران ۱۳۲۰ ـ ۱۳۴۰ هـ.ش

تعداد دیدگاه‌ها:
1
اولین روزنامه چاپی ایران، در دورهً سلطنت «محمد شاه قاجار» به وسیله «میرزا صالح شیرازی» در تهران تأسیس شد. اولین شماره این نشریهً ماهیانه که در دوشنبه بیست و پنجم ماه محرم ۱۲۵۳ قمری (اول ماه مهٔ ۱۸۳۷ م.) منتشر شد فاقد نام بخصوصی بود و به ترجمه از واژهٔ فرنگی Newspaper، کاغذ اخبار نامیده می‌شد.
اصولا چاپ نشریات در دوران معاصر در ۱۹۰ سال پیش به وسیلهٔ میرزا صالح شیرازی که خود دوره آموزش روزنامه‌نگاری را در انگلستان گذارنده بود آغاز می‌شود. گرچه تلاش‌های وی نسل پروری در پی نداشت و گسستگی مطبوعاتی موجب شد تجربه اول چندان طرفدار نداشته باشد. روزنامه‌های دوره اول با الگوبرداری از روزنامه‌های خارجی ایرانیزه شده شروع به فعالیت کردند. از نظر شکل روزنامه‌های نخست به نوعی ادامه صفحه‌آرایی نسخه‌های خطی و کتاب‌های چاپ سنگی بودند تا اینکه ایرانیان فرنگ رفته به ویژه آنهایی که در عثمانی تجربه کار روزنامه‌نگاری داشتند پس از بازگشت به خدمت «دستگاه انطباعات» درآمدند و تا حدودی محتوا و شکل روزنامه‌ها را دگرگون کردند.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.