رسته‌ها
مثنوی معنوی (دوره کامل ۶ جلدی)
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 16 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 16 رای
به کوشش: عبدالحمید مشایخ طباطبائی

شامل فهارس اسامی رجال و نساء امکنه و قبایل، کتب، آیات قرآن و فهرست قصص و حکایات؛ پس از مقابله با نسخه خطی و چاپی معتبر دنیا و تصحیح متن

کتاب مثنوی معنوی در قالب شعری مثنوی سروده شده‌ است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوه‌ی تمثیل، داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است. این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام‌الدین حسن چلبی، در سال‌های ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری تالیف شد.
مثنوی مولوی، همانند بیشتر مثنوی‌های صوفیانه، به صورت عمده‌ از «داستان» به عنوان ابزاری برای بیان تعلیمات تصوف استفاده می‌کند. ترتیب قرار گرفتن داستان‌های گوناگون در این کتاب ظاهرا نظم مشخصی ندارد. شخصیت‌های اصلی داستان‌ها می‌تواند از پیامبران و پادشاهان تا چوپانان و بردگان باشد. حیوانات نیز نقش پررنگی در این داستان‌ها بازی می‌کنند. آخرین داستان مثنوی (شاهزادگان و دژ هوش ربا)، با وفات مولوی ناتمام ماند. دفتر ششم مثنوی از همین روی دفتری ناتمام است. فرزند او مثنوی زیبایی دارد که در آن از مرگ پدر و ناتمام ماندن مثنوی گله کرده‌ است. اصل داستان را البته جویندگان می‌توانند در مقالات شمس تبریزی بیابند و از بخش پایانی قصه مطلع شوند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
1369
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
sagaro
sagaro
۱۳۹۹/۱۰/۲۸

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مثنوی معنوی (دوره کامل ۶ جلدی)

تعداد دیدگاه‌ها:
1

مـکانم لامـکان بـاشد نشانم بی نشـان باشد/ نه تن باشد نه جان باشد که من از جان جانانم/........ عمرمان بگذشت در فراقت،جستجو کردیم و سوختیم و نیافتیم.
.... راهی نشانمان ده
مثنوی معنوی (دوره کامل ۶ جلدی)
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک