رسته‌ها
هزلیات یغمای جندقی
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 17 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 17 رای
میرزا ابوالحسن یغما پسر حاج ابراهیم قلی در حدود سال 1196 هجری در قریه خور یکی از قراء بیابانک به دنیا آمد و روز سه‌شنبه 16 ربیع الثانی 1276 در زادگاه خود وفات یافت. این کتاب دربرگیرنده گزیده از آثار یغمای جندقی در این موارد است:
نثریات، غزلیات قدیم و جدید، سرداریه، قصابیه، احمدا، خلاصة الافتضاح، مراثی، مقطعات، و رباعیات. در پایان نیز در بخشی معنای برخی از واژگان کتاب آورده شده است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
تونی
آپلود شده توسط: تونی
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
114
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی هزلیات یغمای جندقی

تعداد دیدگاه‌ها:
4
اگرچه اهل ادب، یغماى جندقى را با غزل ناب و ماندگار «نگاه کن که نریزددهى چو باده به دستم» مى‏شناسند اما باید گفت میرزا رحیم یغماى جندقى شاعرتضادها نیز محسوب مى‏شود. وى که زاده خور و بیابانک به سال 1196 ه.ق‏مى‏باشد شاعرى است خوش‏مشرب و بذله‏گوى و علاوه بر غزلیات شیرین داراى‏هزلیات شنیدنى است اما آنچه یغما را معروف کرده است مراثى جانسوز اوست.مرثیه ماندگار یغما که در قالب مستزاد سروده است در روانى و تأثیر کم‏نظیر است. مى‏رسد خشک‏لب از شط فرات اکبر من، نوجوان اکبر من سیلانى بکن اى چشمه چشم تر من، نوجوان اکبر من کسوت عمر تو تا این خم فیروز نمون، لعلى آورده برون گیتى از نیل عزا ساخت سیه معجر من، نوجوان اکبر من تا ابد داغ تو اى زاده آزاده‏نهاد، نتوان برد ز یاد از ازل کاش نمى‏زاد مرا مادر من، نوجوان اکبر من
یغما جندقی رو کمتر میشناسن . ایشان یکی از بزرگترین روشنفکران اوایل دوران قاحار بودن. سالها پیش از مشروطه
یغمای جَندَقی زاده ۱۱۹۶ (قمری) - ۱۱۶۰ شمسی - ۱۷۸۱ میلادی در دهکده خور و بیابانک، جندق ـ درگذشته سه‌شنبه ۱۶ ربیع‌الثانی سال ۱۲۷۶ (قمری) - ۲۱ آبان ۱۲۳۸ شمسی - ۱۲ نوامبر ۱۸۵۹ میلادی در خور و بیابانک میرزا رحیم متخلص به یغما از شعرای غزل‌سرای سده سیزدهم ایران در عهد محمد شاه قاجار است. یغما به این خاطر لقب جندقی دارد که در زمان زندگی او روستای خور در ناحیه اداری جندق بود. آثار قاضی‌نامه کوزنامه سرداریه مثنوی خلاصه الافتضاح (منظومه طنز) مثنوی سکاک الدلیل منشئات و مکاتب (نامه‌ها و مراسلات یغما) مجموعه قطعات (در هزل) مجموعه مرادیه (در هجو و هزل) مجموعه رباعیات مجموعه حجاج کاشی (در هزل و طنز)
چه اشعار خاصی چه زیبا و طنازانه نگاشته شده اند خواندنش باعث فراح روح و جان است ،،،گویی تو را به ان دوران گذشته میبرد ....
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file