رسته‌ها
خداوند الموت
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 530 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 530 رای
الموت منطقه ای واقع در جنوب غربی دریای مازندران بود که منطقه ای کوهستانی بشمار می آید و در دنیای قدیم یکی از مراکز بزرگ داروسازی بشمار میرفت. حسن صباح که در الموت زندگی میکرد یک آریایی نژاد محسوب میشد و پیروانش اسم او را بدون علی ذکره السلام بر زبان نمی آوردند و همچنین او را خداوند الموت مینامیدند. حسن صباح یا خداوند الموت در واقع رهبر و امام فرقه "باطنی" شمرده میشد. فرقه باطنی فرقه ای از مذهب اسماعیلیه است که مثل تمام شیعیان، علی بن ابیطالب را امام اول میدانست و فرزندان او را تا امام جعفر صادق امام میشمرد. ولی بعد از امام جعفر صادق عقیده داشت که پسرش اسماعیل امام است، نه پسر دیگرش امام موسی کاظم. دوران قدرت الموت از قیامت القیامه یعنی سال 1164 میلادی زمانیکه کیش باطنی آشکارا خود را معرفی نمود و جنگ کرد، شروع شد، و هنگام حمله هلاکوخان خاتمه یافت، یعنی 95 سال دوران قدرت باطنی ها طول کشید.
کتاب خداوند الموت، توسط مترجم مشهور ایرانی ذبیح الله منصوری به زبان فارسی ترجمه شده است. ذبیح الله منصوری مینویسد: "برداشتی که در این کتاب از نهضت حسن صباح شده، غیر از آن است که تا امروز در کتب دیگر راجع به فرقه اسماعیلیه نوشته اند و از آنچه نویسنده این کتاب میگوید چنین استنباط میشود که نهضت حسن صباح، فقط یک نهضت مذهبی نبوده و آن مرد میخواسته که ایران را از تحت سلطه خلفای عباسی یا کسانی که از سلاطین و امرای محلی ایران بودند اما از خلفای عباسی گوش شنوا داشتند، برهاند." نویسنده این کتاب پل آمیر در بخش پایانی میگوید: "با اینکه دوره قدرت الموت بیش از 95 سال طول نکشید زبان فارسی بوسیله باطنی ها خیلی توسعه یافت و زبان عربی را عقب زد و در ایرانیان حس مناعت ملی که قرن ها خوابیده بود بیدار گردید."
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
ماهتاب
آپلود شده توسط: ماهتاب
۱۳۸۹/۰۳/۰۸
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
330
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی خداوند الموت

تعداد دیدگاه‌ها:
39
آقای منصوری قصه بی محتوا مینوشته ارزش تاریخ اصلا ندارد وقت تلف کردنه
این کتاب کامل نیست خیلی کتاب خوبیه حسن صباح آدم خیلی جالبی بوده که من واقعا تحسینش میکنم او میخواسته ایران رو از سیطره عربها دربیاره و به دوران اوج هخامنشیان برسونه در این کتاب گفته میشه که چه منابع ارزشمندی توسط عربها ویران شده بسیار کتاب خوبیه و البته کاملش نه این.
تکرار تاریخ در سازمانهای دیکتاتوری مثل مجاهدین خلق
سالیان قبل که خودم کتابخانه خوبی داشتم و بسیاری از نسخه های نایاب و کمیاب و خطی در همان کتابخانه مورد استفاده خود و سایر دوستان و علاقمندان کتاب قرار میگرفت از سری کتب ترجمه های جناب منصوری منجمله همین کتاب خداوند الموت .این کتاب را خوانده بودم طبق معمول جناب منصوری که هر کتاب خوبی را که ترجمه میفرمایند کلی نظریات خود را هم در آن میگنجانند و بنحوی که دیگر اصطلاح ترجمه بآن نمیشود اطلاق کرد اقتباس و برداشت آزادیست از آن کتاب ولی انصاف نیست که بگوییم کار خراب شده بلکه اقتباسی آزاد میکنند با قلمی زیبا و شیرین و جالب اینجاست که خوانندگان کتابهای ایشان هم عادت دارند به نحوه نگارش ایشان .تقریبآ همه دوست داران کتاب هم ترجمه را دارند و هم برداشتو اقتباس جناب منصوری را با یک تیر دو نشان میزنند . سبک ایشان هم این است .خیلی از مترجمین بزرگ دیگر هم قبلآ این راه را طی کرده اند . عیبی هم ندارد سبک جالبی است لطمه ای به اصل نزند و تحریفی نسبت به اساس موضوع نکند عیبی ندارد.توفیق همه را آرزو دارم.موفق باشید.
منم این کتاب رو 3 سال پیش خوندم و لذت بردم و کلی هم دلم سوخت که.....:-(
این کتاب جالبو بین کتاب های پدرم پیدا کردم. چاپ 1370 انتشارات جاویدان. دقیقا 674 صفحه هست بعلاوه ی 10 صفحه عکس از منطقه ی الموت.
این کتاب از منظر بسیار زیبایی نگاشته شده است
[quote='AAH95']نقل قول:با تشکر فراوان....اما فکر کردین چرا باید این کتابها رو خارجی ها در مورد ما بنویسن...نویسنده های ما که فقط بلدن کتاب عاشقانه بنویسناین کتاب رو ذبیح اله منصوری نوشته. شخصی به اسم پل آمیر که نویسنده باشه اصلا زاده نشده.منتها منصوری همونجور که خودش میگه مردم در اون زمان کتاب های خارجی رو قبول داشتنند. پس منصوری مجبور میشه کتاب رو به اسم یک شخص خیالی به چاپ برسونهاگه تو صفحه منصوری در ویکیپدیا برید بیشتر متوجه میشید[/quote] ذبیح الله منصوری بیشتر تر از مترجم یه نویسنده است والبته نویسنده رمانهای تاریخی که به هیچ عنوان سندیت تاریخی ندارند وجود این کتابها اصلا مضر نیست مگر اینکه به عنوان کتاب قابل استناد تاریخی خوانده و منتشر شوند لطفا به این نکته توجه شود
از این دست کتابها بیشتر تو سایت بذارید ممنون
ممنون از لطف شما خیلی دنبال این کتاب بودم
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.