رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
ها کردن
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 569 رای
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 569 رای
مجموعه داستان پیوسته

از من پرسیده ای زندگی چیست. مثل این که بپرسی هویج چیست؟
خب هویج٬ هویج است و همین است که هست.

۲۰ آوریل ۱۹۰۴
از نامه های چخوف به اولگا


«ها کردن» چهار داستان است با مضمون های کم و بیش رایج زندگی شهری: خلا، بحران رابطه، بیگانگی و طبق معمول بسیاری از داستان های نوشته شده در این سال ها، اختلافات و دعواهای زن و شوهری به علاوه مضمون های طنزآمیزی که نویسنده برای این اختلاف ها و دعواها کوک کرده و از آنها تک مضراب هایی طنزآمیز ساخته است. «هوشمندزاده» در این مجموعه از رئالیسم رایج در این گونه داستان ها فاصله گرفته و فرمی نامتعارف را برای روایت داستان های خود برگزیده است: فرمی قطعه قطعه که راوی در هر قطعه آن گوشه یی از موقعیت خود و تقابلش با اطرافیان را آشکار کرده است. هرچند در نهایت، داستان ها به رغم فرم نامتعارف خود، وجهی تازه و دیگرگونه را از این نوع زندگی که داستان های «ها کردن» روایتگر آن است آشکار نمی کند. تضادهایی که در این داستان ها از دل زندگی روزمره شهری سر برآورده اند آنچنان بدیهی هستند که به رغم فرم و لحن نامتعارف شان، به رغم همه بازی ها و پس و پیش کردن های روایتی، از اینکه با کشف یک موقعیت تازه از دل این روابط روزمره خواننده را شگفت زده کنند بازمی مانند و بیشتر واضحات را دوباره توضیح می دهند، بی آنکه در این توضیح واضحات به نقطه یی حساس بزنند و نادیده یی را آشکار کنند. می توان از همان داستان اول مجموعه مثال های فراوان در اثبات این حرف آورد. یکی مثلاً آنجا که راوی در حال تماشای فیلم است: «یک نفر با دوربینی که یک به علاوه هم وسطش است، بابایی را که ظاهراً آدم حسابی هم هست دنبال می کند. طرف لابه لای جمعیت گم می شود. این یکی دراز کشیده کف پشت بام یک ساختمان بلند. عین خیالش هم نیست که لباسش قیری می شود یا نه.»

پیمان هوشمندزاده واقعاً در داستان هایش خودش است. حتی وقتی کتابش را می خوانی صدایش را توی گوشت می شنوی؛ با همان لحن و طنین ملایم و گاه با آمیزه یی از شوخی های بامزه. همه اینها در داستان اش هم هست. جزیی نگری هایی که کاملاً شباهت به عکس های او دارد. مثل پروژه عکاسی از کمربند آدم ها یا سبیل ها. همین دو پروژه عکاسی داستان نویسی هوشمندزاده را لو می دهد. هوشمندزاده استاد آگراندیسمان کردن جزئیات فردی آدم ها است. جزیی که می تواند تمام شخصیت او را فاش کند، انگار تو از سوراخ کلیدی کوچک چشم دوخته یی به اسرار بزرگ آدم ها که در پشت دیوار آن را مخفی کرده اند. «ها کردن» نگاه کردن از همین سوراخ کلید است با چهار داستان کوتاه به نام های «یک بار هم شده «سوسن» گوش بده»، «مثلاً بازی»، «سوراخ لحاف» و «ها کردن».
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
hamid
hamid
۱۳۸۷/۰۳/۰۹

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ها کردن

تعداد دیدگاه‌ها:
31
:-)
امیدوارم قشنگ و خوب باشه!
از من پرسیده ای زندگی چیست. مثل این که بپرسی هویج چیست؟
خب هویج٬ هویج است و همین است که هست.
۲۰ آوریل ۱۹۰۴
از نامه های چخوف به اولگا
خودمونیم چخوف هم طنزگو بوده............:x:))
امیدوارم از وقتی که برای خوندنش میزارم پشیمون نشم
لطفا اگر کسی ، کتاب " شاخ " این نویسنده را دارد به اشتراک بگذارد که باز با توقیف مواجه شدیم متاسفانه (?)
راستی " دو تا نقطه " را هم بخوانید از ایشان ... بازی بدی نکرده با این نقطه ها :-)
امیدوارم که خوب باشه و از خوندش پشیمون نشم ;-(
به خاطر کمک به رشد این نویسنده با استعداد بعد از خواندن فابل پی دی اف اش رفتم کتابش رو هم خریدم.امیدوارم بقیه دوستان هم تنها به خوندن نسخه پی دی اف فایل اکتفا نکنند.
به نظرم کتاب خوبی بود.فضای رمان بیشتر به کارهای بکت شبیه بود مخصوصا "مالون می میرد".یک جور فرد گرایی و انزوای فضاهای بکت تو کل کار موج می زد.به نظرم نسبت به خیلی از کارهای معاصر که صرفا دنبال مطرح کردن مدرنیسم و سنت هستند کار متفاوت و قابل قبول تری بود.
میشه به جای نظرات بی هدفتون درباره کتابهایی که قبلا خوندید نظر بدید؟
ها کردن
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک