Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ها کردن

ها کردن

مجموعه داستان پیوسته

از من پرسیده ای زندگی چیست. مثل این که بپرسی هویج چیست؟
خب هویج٬ هویج است و همین است که هست.

۲۰ آوریل ۱۹۰۴
از نامه های چخوف به اولگا


«ها کردن» چهار داستان است با مضمون های کم و بیش رایج زندگی شهری: خلا، بحران رابطه، بیگانگی و طبق معمول بسیاری از داستان های نوشته شده در این سال ها، اختلافات و دعواهای زن و شوهری به علاوه مضمون های طنزآمیزی که نویسنده برای این اختلاف ها و دعواها کوک کرده و از آنها تک مضراب هایی طنزآمیز ساخته است. «هوشمندزاده» در این مجموعه از رئالیسم رایج در این گونه داستان ها فاصله گرفته و فرمی نامتعارف را برای روایت داستان های خود برگزیده است: فرمی قطعه قطعه که راوی در هر قطعه آن گوشه یی از موقعیت خود و تقابلش با اطرافیان را آشکار کرده است. هرچند در نهایت، داستان ها به رغم فرم نامتعارف خود، وجهی تازه و دیگرگونه را از این نوع زندگی که داستان های «ها کردن» روایتگر آن است آشکار نمی کند. تضادهایی که در این داستان ها از دل زندگی روزمره شهری سر برآورده اند آنچنان بدیهی هستند که به رغم فرم و لحن نامتعارف شان، به رغم همه بازی ها و پس و پیش کردن های روایتی، از اینکه با کشف یک موقعیت تازه از دل این روابط روزمره خواننده را شگفت زده کنند بازمی مانند و بیشتر واضحات را دوباره توضیح می دهند، بی آنکه در این توضیح واضحات به نقطه یی حساس بزنند و نادیده یی را آشکار کنند. می توان از همان داستان اول مجموعه مثال های فراوان در اثبات این حرف آورد. یکی مثلاً آنجا که راوی در حال تماشای فیلم است: «یک نفر با دوربینی که یک به علاوه هم وسطش است، بابایی را که ظاهراً آدم حسابی هم هست دنبال می کند. طرف لابه لای جمعیت گم می شود. این یکی دراز کشیده کف پشت بام یک ساختمان بلند. عین خیالش هم نیست که لباسش قیری می شود یا نه.»

پیمان هوشمندزاده واقعاً در داستان هایش خودش است. حتی وقتی کتابش را می خوانی صدایش را توی گوشت می شنوی؛ با همان لحن و طنین ملایم و گاه با آمیزه یی از شوخی های بامزه. همه اینها در داستان اش هم هست. جزیی نگری هایی که کاملاً شباهت به عکس های او دارد. مثل پروژه عکاسی از کمربند آدم ها یا سبیل ها. همین دو پروژه عکاسی داستان نویسی هوشمندزاده را لو می دهد. هوشمندزاده استاد آگراندیسمان کردن جزئیات فردی آدم ها است. جزیی که می تواند تمام شخصیت او را فاش کند، انگار تو از سوراخ کلیدی کوچک چشم دوخته یی به اسرار بزرگ آدم ها که در پشت دیوار آن را مخفی کرده اند. «ها کردن» نگاه کردن از همین سوراخ کلید است با چهار داستان کوتاه به نام های «یک بار هم شده «سوسن» گوش بده»، «مثلاً بازی»، «سوراخ لحاف» و «ها کردن».

حق تکثیر :
تهران : نشر چشمه - 1390

» کتابناکهای مرتبط:
لیلی و مجنون
پدر سالار
اژدهای کوچک

نسخه ها
4.1 / 5
با 569 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 31
۱۳۸۷/۰۳/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
rain_rainy71
Pro Member


امیدوارم قشنگ و خوب باشه!

از من پرسیده ای زندگی چیست. مثل این که بپرسی هویج چیست؟
خب هویج٬ هویج است و همین است که هست.

۲۰ آوریل ۱۹۰۴
از نامه های چخوف به اولگا

خودمونیم چخوف هم طنزگو بوده............
نقل قول  
امیدوارم از وقتی که برای خوندنش میزارم پشیمون نشم
نقل قول  
setayeshbano
Member
لطفا اگر کسی ، کتاب " شاخ " این نویسنده را دارد به اشتراک بگذارد که باز با توقیف مواجه شدیم متاسفانه
راستی " دو تا نقطه " را هم بخوانید از ایشان ... بازی بدی نکرده با این نقطه ها
نقل قول  
امیدوارم که خوب باشه و از خوندش پشیمون نشم
نقل قول  
pockethead
Member
به خاطر کمک به رشد این نویسنده با استعداد بعد از خواندن فابل پی دی اف اش رفتم کتابش رو هم خریدم.امیدوارم بقیه دوستان هم تنها به خوندن نسخه پی دی اف فایل اکتفا نکنند.
نقل قول  
pockethead
Member
به نظرم کتاب خوبی بود.فضای رمان بیشتر به کارهای بکت شبیه بود مخصوصا "مالون می میرد".یک جور فرد گرایی و انزوای فضاهای بکت تو کل کار موج می زد.به نظرم نسبت به خیلی از کارهای معاصر که صرفا دنبال مطرح کردن مدرنیسم و سنت هستند کار متفاوت و قابل قبول تری بود.
نقل قول  
BaharTikk
Member
من خوندمش. به نظرم عالی نیست........
نقل قول  
sini
Member
میشه به جای نظرات بی هدفتون درباره کتابهایی که قبلا خوندید نظر بدید؟
نقل قول  
anana
Member
بی نظیر بود.
نقل قول  
nakhongir
Member
یک کتاب بی نظیر
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You