رشف النصائح الایمانیه و کشف الفضائح الیونانیه

به تصحیح و توضیح: نجیب مایل هروی

از شهاب الدین سهروردی درباره دفاع از الهیات و نبوات اسلامی و رد و طرح الهیات فلسفی دو کتاب بر جای مانده است: یکی «ادلة العیان علی البرهان» و دیگری همین کتاب «رشف النصائح الایمانیة فی کشف الفضائخ الیونانیة» که این یکی پس از «عوارف» او زبانزد محققان از فلاسفه و عرفان بوده و اساسی‌ترین آراء ضدفلسفی سهروردی در آن عنوان شده و سده هشتم به وسیله معین الدین یزدی معروف به معلم به پارسی درآمده و صبغه عصبیت‌آمیزتری بدان کتاب داده شده است. سهروردی این کتاب را در جمادی الاول سال 621 هجری املاء کرده است. سهروردی در این کتاب کوشیده که الهیات اسلامی، مسئله روح، نبوت، معاد و حشر و نشر و صفات و اخلاق و افعال باری‌تعالی را مبین گرداندد دو بر خوانندگان گمراه که به ظن مؤلف گمراهی آنان بر اثر تتبع آرا زایف فلاسفه به وجود آمده، سرمایه رستگاری و درستکاری است. اما مترجم این کتاب از فاضلان و معلمان معروف سده هشتم هجری است که ظاهرا در اوایل دهه نخست از سده هشتم زاده شده است. این کتاب ظاهرا آخرین اثری است که او به ترجمه و تألیف آن پرداخته است. مترجم در سال 774 هجری به ترجمه این کتاب اقدام کرده است.

حق تکثیر: [ت‍ه‍ران‌]: چ‍اپ و ن‍ش‍ر ب‍ن‍ی‍اد، ۱۳۶۵.

» کتابناکهای مرتبط:
ترجمه و متن مرات العارفین و مظهر الکاملین فی ملتمس زبده العابدین
فلسفه در ایران باستان و مبانی حکمة الاشراق
عرفان ایران - کتاب هجدهم

نسخه ها
PDF
حجم: 19 مگابایت
تعداد صفحات: 540
4.2 / 5
با 5 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۹/۰۵/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
behnamdaliri
Member
به نظر نمیاد این کتاب از شیخ اشراق باشه ، با این توضیحات و توصیفات از جمود فکری نویسنده باید نوشته ابوحفص عمر بن عبدالله شهاب الدین سهروردی باشه !!!
نقل قول  
fdavodi
Member VIP
دوستان باید عنایت داشته باشند که مادوفرد به اسم شهاب الدین سهروردی داریم یکی همین شهاب الدین عمرسهروردی عارف وصوفی است ودیگری شهاب الدین سهردی شهید که درشام مقتول شد وفیلسوف بودوبانی فلسفه اشراق وکتاب آوازپرجبرئیل ازاوست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You