رسته‌ها

از ری تا شام: تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی

از ری تا شام: تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 6 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 6 رای
✔️ کتاب «از ری تا شام» تاریخ شفاهی دفاع مقدس روایت سردار احمد غلامی است جانشین تیپ 10 سیدالشهدا (ع) و فرمانده تیپ 110 خاتم‌الانبیا (ص) در دوران دفاع مقدس است. سردار شهید غلامی در این کتاب جنگ را از منظر خود و آن‌گونه که درک نموده روایت کرده است. درواقع این کتاب مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، تجربه‌ها و البته قضاوت‌های شخصی اوست.
نتیجه 18 جلسه گفت‌وگو مرحوم علی مژدهی با سردار غلامی، کتاب «تاریخ شفاهی سردار احمد غلامی» است که این گفت‌وگوها از 22 اردیبهشت 1394آغازشده و تا اول اردیبهشت 1395 ادامه یافته است. در این کتاب در خصوص زندگی و فعالیت‌های احمد غلامی از تولد تا قبل از انتصاب او به فرماندهی تیپ 110 خاتم‌الانبیا (ص) گفت‌وگو شده است. تاریخ شفاهی سردار غلامی با فوت ناگهانی علی مژدهی و شهادت سردار غلامی در جبهۀ سوریه ناتمام مانده است.
مباحث این کتاب در شش بخش تدوین‌شده است. بخش اول با عنوان «شکل‌گیری شخصیت و حضور در فعالیت‌های انقلابی» که شامل جلسۀ اول است. بخش دوم با عنوان «مهار بحران‌های امنیتی در نخستین ماه‌های انقلاب» که جلسات دوم تا چهارم را در بر دارد. بخش سوم «مقاومت در خرمشهر، عملیات در بازی دراز» نام دارد که جلسات پنجم تا هفتم را شامل می‌شود. عنوان بخش چهارم «بیرون راندن متجاوز؛ از بستان تا خرمشهر» است که شامل جلسات هشتم تا سیزدهم است. بخش پنجم نیز با عنوان «ناکامی‌ها در جنوب، توفیق محدود در حاج عمران» جلسات چهاردهم تا شانزدهم را در بردارد. بخش ششم به‌عنوان بخش پایانی با عنوان «توقف در هور و ماجراهای سپاه منطقۀ ۱۰ (تهران)» است و شامل جلسات هفدهم و هجدهم می‌باشد.
متن کتاب ساده و روان است و در ابتدای هر جلسه چکیده مطالب بیان‌شده که برای خواننده مشخص می‌کند قرار است در این فصل چه موضوعاتی را مطالعه کند. همچنین در پایان هر فصل ضمیمه‌های مربوط به آن نیز آورده شده است.
در بخش پایانی تصاویر و اسناد مربوط به دورۀ فرماندهی تیپ 110، دوران پس از جنگ تحمیلی و حضور سردار شهید غلامی در عرصه نبرد با داعش در عراق و سوریه، همچنین تعدادی عکس و اسناد دیگر مربوط به دوره‌های مختلف زندگی ایشان، در ضمیمۀ کتاب آورده شده است. علاوه بر این در کنار این تصاویر، چند دل نوشته از ایشان گنجانده‌شده است که ضمن بازنمایی تصویری از شخصیت این شهید بزرگوار، گوشه‌هایی از اندیشۀ او را در مواجهه با دنیایی که در آن می‌زیسته است نشان دهد. این شهید بزرگوار همواره از همرزمان و دوستان شهیدش با حسرت یاد می‌کرد و پیوستن به آنان آرزوی همیشگی‌اش بود که درنهایت نیز این آرزو تحقق یافت.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
534
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
ermia
ermia
۱۳۹۹/۰۳/۱۰

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی از ری تا شام: تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی

تعداد دیدگاه‌ها:
1
کتاب خاطرات یکی از فرماندهان جنگ را روایت می کند. نکات جالبی پیرامون روند تصمیم گیری در مقاطع حساس در این کتاب وجود دارد.
از ری تا شام: تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک