مقاله
کارا کتاب کارا کتاب

تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 3

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

دارای امتیاز 5.5 از 6 در کتابناک با مجموع 22 رای
تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 3
تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 3
نویسنده:
تاریخ تحلیلی شعر نو، تاریخ جامعه شناختی یک دوره از شعر نوین ایران ( ۱۲۸۴ – ۱۳۵۷ ) است که با استناد به قریب به تمام کتاب ها و نشریات حاوی شعر نو هفتاد و اندی سال مورد بررسی، نوشته شده است. تقسیم بندی کتاب در چهار جلد، تقسیمی است تاریخی، و مبتنی بر سه مقطع از تاریخ که در شعر نو ایران تحولی رخ داده است. تدوین کتاب بر اساس سال است، و در بررسی وضع شعر نو هر سال، نخست فهرستی از کتاب های منتشره و نشریات شعر نو آن سال داده شده است. و سپس مهم ترین کتاب ها، همراه با نقدهای مطرح، ذیل « نقد و نظر » آن کتاب آورده شده است. بدین ترتیب، این کتاب اگر چه تاریخ تحلیلی شعر نو در ایران است ولی سه مجموعه ی دیگر، یعنی کتابشناسی شعر نو، نشریات هفتاد سال شعر نو، و فهرست هفتاد سال نقد بر شعر نو فارسی را نیز شامل می شود که جای نسبتا خالی آن ها نیز احساس می شد.
تاریخ تحلیلی شعر نو، نخستین تاریخ شعر نو در زبان فارسی است.

درباره نویسنده:
محمدتقی جواهری گیلانی (شمس لنگرودی) (زادهٔ ۱۱ فروردین۱۳۳۰ در لنگرود) شاعر و پژوهشگر معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایراناست. او فرزند آیت‌الله جعفر شمس لنگرودی است که مدت ۲۵ سال امامت جمعه لنگرود را بر عهده داشت.
وی دیپلمِ ریاضی و لیسانسِ اقتصاد و بازرگانی دارد و استاد دانشگاه بوده و تاریخ هنر درس داده، و به همراه حافظ موسوی و شهاب مقربین مدیر انتشارات «آهنگ دیگر» است. او هم‌ اکنون در مؤسسه رخداد تازه تدریس می‌کند.
شمس لنگرودی در سال ۱۳۲۹ در لنگرود متولد شد و سرودن شعر را از دهه‌ی۱۳۵۰ آغاز کرد. نخستین دفتر شعرش «رفتار تشنگی»در ۱۳۵۵ منتشر شد، اما پس از انتشار مجموعه‌های «خاکستر و بانو» و «جشن ناپیدا» در اواسط دهه‌ی ۱۳۶۰ به شهرت رسید.
پس از از انتشار نخستین دفتر شعرش،«رفتار تشنگی» در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، در سال‌های پرتب‌وتاب دهه‌ی ۱۳۶۰ از او چهار مجموعه شعر از جمله «قصیدهٔ لبخند چاک‌چاک» منتشر می‌شود؛ سپس ده‌سالی را با سکوت در شعر می‌گذراند و سرانجام در سال ۱۳۷۹، مجموعه شعر «نت‌هایی برای بلبل چوبی» را روانه بازار کتاب می‌کند. این شاعر در دهه‌ی ۱۳۸۰ سال‌های سکوت و کم‌کاری را جبران می‌کند؛ در این سال‌ها هشت مجموعه شعر از او منتشر می‌شود که از آن جمله‌است: «پنجاه‌ و سه ترانهٔ عاشقانه» ، «رسم‌کردن دست‌های تو» و «شب، نقاب عمومی است.» از این میان، مجموعه‌ی شعر «۲۲مرثیه در تیرماه» از طریق رسانه‌های اینترنتی منتشر شده‌است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: khar tu khar در تاریخ ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
» موردعلاقه 15 و موردتنفر 0 عضو

تاریخ تحلیل شعر نو شمس لنگرودی مقاله

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 2
تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 4
تاریخ تحلیلی شعر نو - جلد 1

اختیارات » رتبه گذاری
» دیدگاه‌ها (4)
» اعتراض به این کتاب

امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

پاسخنگارش دیدگاه
wwignorance
Member
از صفحه ۴۶۱ تا ۴۷۸ را نداشت :(
ولی باز سپاسگزارم، بسیار
نقل قول  
mah_2334
Member
بسیار عالیه
دوست زحمات آقای لنگرودی رو پایمال نکن
کتاب عالی هستش و مطالب نابی داشت
نقل قول  
دانیال باقری نژا
Member
بدترین و محافظه کارانه ترین تحلیل های ممکن از شعر فارسی در این کتاب وجود داره. کتاب خوب راجع به تحلیل شعر معاصر وجود نداره. ضمن اینکه به نظر من این کتاب می تونست یکی از جلد های تاریخ ادبیات ذبیح ا... صفا باشه. اما نمیشه کتمان کرد که گاهی برای یافتن شاعری ناپیدا ناچاریم به این کتاب مراجعه کنیم که قوت این کتاب نه بلکه ضعف کل نقدینگی ماست.
نقل قول  
ارداويراف
Member
بابت این مجموعه مفید ممنون و دست مریزاد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You