دانلود کتاب و ايبوک
کارا کتاب زنان آهن ربایی

زاپاتا: ایدئولوژی یک دهقان انقلابی

دارای امتیاز 4.8 از 6 در کتابناک با مجموع 34 رای
زاپاتا: ایدئولوژی یک دهقان انقلابی
نویسنده:
این کتاب از روی چاپ اول نسخۀ انگلیسی آن ترجمه و برای اولین و آخرین بار در بهار 1361 در 5000 نسخه توسط موسسۀ مطبوعاتی عطایی منتشر شده و اینک نایاب است.
قابل ذکر است که نسخه انگلیسی کتاب در سال 1995 بازنگری و تجدید چاپ شده و یکی از منابع معتبر درباره امیلیانو زاپاتا و نهضت زاپاتیست هاست.

از پشت جلد کتاب:
امیلیانو زاپاتا (1879-1919) نماد انقلاب 1910 مکزیک است. او "طرح آیالا" را در 1911 برای اصلاحات ارضی اعلام کرد و بخاطر اصول آن صبورانه و عزمی راسخ جنگید. زاپاتیست ها به جز این، برنامه منسجمی نیز برای اصلاحات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور طرح ریختند که دارای سمت گیری مشخص ایدئولوژیکی بود.
سال 1910 مکزیک در حاکمیت بزرگ مالکان قرار داشت و دهقانان مقروض به ارباب، بر روی اراضی کار می کردند. حیات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور، در کنترل الیگارشی مرکب از اربابان، افسران ارتش، ساخت های سیاسی و دینی، و بازرگانان بود و همه اینها نیز به تعداد اندکی از سرمایه داران خارجی وابسته بودند. اما اکثریت قاطع مردم، دهقانانی بودند که به واسطۀ بدهی های خود به زمین اربابی وابسته شده بودند.
زاپاتا در سپتامبر 1909 به ریاست کمیتۀ دفاع روستای خود برگزیده شد و برای دفاع از حقوق آن، روستائیان را به اشغال و تقسیم اراضی اربابی تشویق کرد. تا اینکه به روی کار آمدن "ماده رو" و آغاز انقلاب مسلحانه به رهبری "مردان انقلابی جنوب" رسید و به مقابله با ارتش فدرال برخاست . این نبرد مسلحانه تا 1919 طول کشید و دست آخر با توطئه ناجوانمردانه قتل زاپاتا، عده ای از هوادارنش پراکنده شدند و رژیم "اوبره گن" نیز در 1920 با دادن وعدۀ اصلاحات ارضی راستین با بازماندگان زاپاتیست ها صلح کرد.
هدف کتاب حاضر، ارزیابی مسئله ارضی و جنبه های گسترده تر جنبش زاپاتا و روشن ساختن نقش زاپاتیست ها در انقلاب مکزیک است. رابرت میلن پژوهشگر جوان آمریکایی با مطالعه منابع دست اول کوشیده است در این کتاب روشنگرانه، ماهیت ایدئولوژی جنبش زاپاتا را مشخص سازد.

حق تکثیر:
تهران - چاپ کتاب بسیار قدیمیست .

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: amirezati در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
» حجم: 9.38 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 23 دقیقه و 25 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 129
» مجموع دریافتها: 1302
» موردعلاقه 8 و موردتنفر 0 عضو

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ دولت اسلامی در اندلس - جلد 5
انگلستان مسبب جنگ جهانی دوم
تاریخ بلعمی (تاریخنامه طبری) - جلد دوم


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

کمپین قلم فارسی آزاد

پاسخنگارش دیدگاه
Wildfires
Member

حجم کتاب اصلاح شود به 6 مگ
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You