دانلود کتاب و ايبوک
کارا کتاب زنان آهن ربایی

دو قرن سکوت

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

دارای امتیاز 5.3 از 6 در کتابناک با مجموع 1959 رای
دو قرن سکوت
دو قرن سکوت کتابی درباره سرگذشت ایران در دو سدهٔ نخست پس از سلطهٔ اعراب است. نام کتاب به خفقان و سکوت حاکم بر ایران در آن دو قرن اشاره دارد.«دو قرن سکوت»، تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران است در دو قرن آغازین اسلام. آنچه در آن دو قرنی که از سقوط دولت ساسانی تا روی کار آمدن دودمان طاهریان (نخستین دودمان ایرانی پس از اسلام) بر ایران گذشت. تاریخ این دو قرن ایران را، پیش از این نویسندگان و تاریخ‌نویسان به اجمال و اختصار بیان کردند و فقط به ذکر این مطلب اکتفا کردند که در تمام مدت این دو قرن، ایران در زیر سلطه تازیان بود و چنان تحت استیلای اعراب قرار داشت که مردم ایران حتی خط و زبان خود را فراموش کردند. در صورتیکه که این دو قرن روزگار انقلاب‌ها و کشمکش‌های مهم بوده‌است. قیام‌های بزرگ در طی آن پدید آمده‌است و حوادث مهم و شگرف بی‌نظیری مانند جریانات ابومسلم و مقنع و بابک و مازیار و افشین در این روزگار به صحنه حوادث تاریخ ایران پای نهاده‌است. عقاید و افکار تازه مانند آیین شیعه و زیدیه و نهضت‌های مهم مانند نهضت شعوبیه و سیاه جامگان و سپید جامگان و سرخ جامگان در این روزگاران روی نموده‌است.

«دو قرن سکوت» نخست به صورت پاورقی در نشریه «مهرگان» ارگان «جامعه لیسانسیه‌های دانشسرای عالی» چاپ شد. سپس در سال۱۳۳۰ برای نخستین بار به صورت کتاب توسط همان نهاد منتشر شد.
پس از نخستین انتشار در زمان پهلوی دوم، به سرعت چاپ اول «دو قرن سکوت» نایاب می‌شود. دکتر زرین‌کوب به تجدید چاپ رضایت نمی‌دهد تا در فرصت مناسب به تجدید نظر دربارهٔ کتاب بپردازد. زرین‌کوب جوان، پنج سال وقت و انرژی صرف می‌کند و منابع متعدد را از دیده می‌گذارند تا در اردیبهشت ۱۳۳۶ متن گسترش یافته و تجدید نظر شده اثر از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر می‌شود. او در مقدمهٔ ویرایش دوم، برخی از انتقادات ویرایش اول کتاب را ناشی از جوانی و تعصب خود در آن هنگام می‌داند.
از فروردین ۱۳۳۶ متن «دو قرن سکوت» از چاپ دوم به بعد تغییر نکرد و چاپ‌های بعدی بر پایهٔ همین متن انجام شده‌است. «دو قرن سکوت» پس از انقلاب بطور رسمی توسط انتشارات جاویدان منتشر شد که هفته بعد از انتشار جمع‌آوری شد. سرانجام پس از گذشت بیست سال از پیروزی انقلاب، کتاب «دو قرن سکوت» مجوز چاپ گرفت و انتشارات سخن، چاپ نهم آن را منتشر کرد. در ابتدای این کتاب نقد مطهری بر این کتاب که بخشی از کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» بوده‌است عیناً آورده می‌شود که به تحلیل‌های زرین کوب (برای قابل چاپ شدن کتاب و اخذ مجوز وزارت ارشاد) پاسخ داده شده‌است.

حق تکثیر :
تهران - نشر سخن - ۱۳۹۱

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: f@rh@d در تاریخ ۱۳۸۸/۰۵/۱۲
» موردعلاقه 533 و موردتنفر 28 عضو

تاریخ ایران تاریخ ایران بعد از اسلام تاریخ ایران پس از اسلام خمله اعراب به ایران زرین کوب

» کتابناکهای مرتبط:
یعقوب لیث
تیمور لنگ
ت‍رج‍م‍ه‌ ت‍اری‍خ‌ ی‍م‍ی‍ن‍ی‌:ب‍ه‌ان‍ض‍م‍ام‌ خ‍ات‍م‍ه‌ ی‍م‍ی‍ن‍ی‌، ی‍ا، ح‍وادث‌ ای‍ام‌ (در س‍ال‌ ۶۰۳ ه‍ج‍ری‌ ق‍م‍ریفن بیان
اختیارات » رتبه گذاری
» دیدگاه‌ها (238)
» اعتراض به این کتاب

افرونه‌ها

  نقد کتاب دو قرن سکوت  ش مهر ۱۳۹۰    توسط amirabar 


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

کمپین قلم فارسی آزاد

پاسخنگارش دیدگاه
farhadpartica
Member
نقل قول از گوشتاپو90:
... اینقدر دم از علم و مطالعه نزن بچه جان ... حتما شما از وهابی هایی هستی که برای اغفال مردم دم از بی دینی و بازگشت به ایین زردشت و... می زنند .شما اگر اهل علم و تاریخ بودید قلم علی شریعتی کتاب منفورت نمی شد .میدونی چیه ما با وهابی های زیادی سر کار داشتیم که با این طور ادا اطوار قصد فریب ملت را داشته اند ...

سلام پدر جان
من هوادار همان مکتب همنوع دوستی و مدارایی هستم که امثال زرتشت بزرگ و مصدق بزرگ نماد آن هستند .
ضمناً وهابیها هم یک فرقه از همکیشان شمایند ، باید افتخار کنید چنین کیش مدارا پروری دارید
نقل قول  
گوشتاپو90
Member
منظور شما از آوردن "حالا از کجای خراسان هستی نکنه از تربت جام تایبادی؟" چی بوده؟ لطفاً میتونین درباره این قسمت از جملاتتون برای من توضیح بدین. درست است که مخاطب شما در این جملات کس دیگری است ولی چون من اهل شهرستان مرزی تایباد هستم برای من در این باره سوال پیش آمده است.
یک رفیق از اونجا دارم با همین افکار ضد دین عشق هیتلر خواستم ببینم اونه قصد توهین به کسی رو نداشتم عزیز جان.
نقل قول  
edrishoseini
Member
نقل قول از گوشتاپو90:
دوستان میتونن با مطالعۀ آثار مرحوم دکتر امیرحسین خُنجی خودشون در مورد ایشون قضاوت کنند؛
و مطمئن باشید سمپاشیهای شما، بر روی اهل علم و مطالعه هیچ تأثیری نخواهد داشت.
شما فکر کردی کی هستی سم پاشی؟////////بنده با شما مناظره تاریخی میکنم اگر جرات داری بیا ؟ ماشالله که سایت دست امثال شماست نظرات مارو که پاک میکنید و.... اینقدر هم دم از علم و مطالعه نزن بچه جان من اگر کتاب هایی را که خواندهم در کفه ترازو بزارم از وزن شما بیشتر است .حتما شما از وهابی هایی هستی که برای اغفال مردم دم از بی دینی و بازگشت به ایین زردشت و... می زنند .شما اگر اهل علم و تاریخ بودید قلم علی شریعتی کتاب منفورت نمی شد .میدونی چیه ما با وهابی های زیادی سر کار داشتیم که با این طور ادا اطوار قصد فریب ملت را داشته اند . حالا از کجای خراسان هستی نکنه از تربت جام تایبادی؟ ضمنا مناظره یادت نرودددددددد.


منظور شما از آوردن "حالا از کجای خراسان هستی نکنه از تربت جام تایبادی؟" چی بوده؟ لطفاً میتونین درباره این قسمت از جملاتتون برای من توضیح بدین. درست است که مخاطب شما در این جملات کس دیگری است ولی چون من اهل شهرستان مرزی تایباد هستم برای من در این باره سوال پیش آمده است.
نقل قول  
گوشتاپو90
Member
دوستان میتونن با مطالعۀ آثار مرحوم دکتر امیرحسین خُنجی خودشون در مورد ایشون قضاوت کنند؛
و مطمئن باشید سمپاشیهای شما، بر روی اهل علم و مطالعه هیچ تأثیری نخواهد داشت.
شما فکر کردی کی هستی سم پاشی؟////////بنده با شما مناظره تاریخی میکنم اگر جرات داری بیا ؟ ماشالله که سایت دست امثال شماست نظرات مارو که پاک میکنید و.... اینقدر هم دم از علم و مطالعه نزن بچه جان من اگر کتاب هایی را که خواندهم در کفه ترازو بزارم از وزن شما بیشتر است .حتما شما از وهابی هایی هستی که برای اغفال مردم دم از بی دینی و بازگشت به ایین زردشت و... می زنند .شما اگر اهل علم و تاریخ بودید قلم علی شریعتی کتاب منفورت نمی شد .میدونی چیه ما با وهابی های زیادی سر کار داشتیم که با این طور ادا اطوار قصد فریب ملت را داشته اند . حالا از کجای خراسان هستی نکنه از تربت جام تایبادی؟ ضمنا مناظره یادت نرودددددددد
نقل قول  
farhadpartica
Member
در مورد حملۀ تازیان به ایران توصیه میکنم دوستان کتاب «برای مشاهده لینک عضو شده و وارد شوید» رو هم مطالعه بفرمایند ، چون از نطر من بهترین اثری هست که تاکنون در این زمینه نوشته شده .
نقل قول  
farhadpartica
Member
نقل قول از گوشتاپو90:
سراغ اون نویسنده توهمی اکبری خنجی نروید بهتر است

دوستان میتونن با مطالعۀ آثار مرحوم دکتر «برای مشاهده لینک عضو شده و وارد شوید» خودشون در مورد ایشون قضاوت کنند؛
و مطمئن باشید سمپاشیهای شما، بر روی اهل علم و مطالعه هیچ تأثیری نخواهد داشت.
نقل قول  
kazemiaa
Member
با کمال تشکر از آقای خلیل پور برای قراردادن کتاب چرا تاریخ می خوانیم در این سایت . البته من چند روزی هست که دانلود کردم و خواندم و تعجب کردم که در 200 صفحه مرحوم خنجی چه شاهکاری کرده . بنظر بنده هرکسی باید این کتابو بخونه بعدش ببینه که کجای دنیا واساده
نقل قول  
kazemiaa
Member
کتاب ( چرا تاریخ می خوانیم) نوشته امیر حسین خنجی در همین سایت عزیز موجود و قابل دانلود است .
نقل قول  
kazemiaa
Member
نقل قول از kazemiaa:
کتاب بسار با ارزشیه چون در این کتاب ما ایرانیها خودمونو در برابر آینه تاریخ می بینیم و متوجه می شیم که در حملهء اعراب و موندنشون چه قدر خودمون سهیم بودیم . البته کتاب چرا تاریخ می خوانیم از مرحوم امیر حسین خنجی بسیار بسیار مهم است .
کتاب بسار با ارزشیه چون در این کتاب ما ایرانیها خودمونو در برابر آینه تاریخ می بینیم و متوجه می شیم که در حملهء اعراب و موندنشون چه قدر خودمون سهیم بودیم . البته کتاب (چرا تاریخ می خوانیم) از مرحوم امیر حسین خنجی بسیار بسیار مهم است .
نقل قول  
گوشتاپو90
Member
کتاب عالی هستش همه بخونن یکسری حقایق که ما ایرانی ها از بنی عباس امیه چی میکشیدیم روشن میشه .
ضمنا سراغ اون نویسنده توهمی اکبری خنجی نروید بهتر است . خوبی این کتاب اینه که بدون هیچ قرض ورزی نوشته شده است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You