مقاله
کارا کتاب زنان آهن ربایی

اهل هوا

دارای امتیاز 4.6 از 6 در کتابناک با مجموع 19 رای
اهل هوا
نویسنده:
گوشه هایی از کتاب:
"اهل هوا کسانی هستند که گرفتار یکی از باد ها شده اند و بادها قوای مرموز و اثیری و جادویی را گویند که همه جا هستند و مسلط بر نوع بشر. هیچ کس را یارای مقابله با آنها نیست و آدمیزاد در مقابلشان راهی جز قربانی دادن و تسلیم شدن ندارد. بادها همچون آدمیان مهربان یا بیرحم،کور یا بینا ، کافر یا مسلمانند.وقتی که باد سراغ کسی رفت و او را مرکب خود ساخت دیر یا زود مریض و هواییش می کند.برای رهایی از درد و رنج باد باید پیش بابا و یا مامای آن بادرفت.برای پائین آوردن و زیر کردن باد هر بابا و یا ماما مجالس ومراسم خاصی برای بازی کردن ترتیب می دهندو طی همین مراسم است که بابا یا ماما باد را از بیمار بیرون می کند. مجلسی و سفره ای و خونی و این مراسم همان است که باد می خواهد و به وسیله همین هاست که باد صاف و بینا میشود و شخص مبتلا در جرگه اهل هوا در می آید...(ص12)کتاب

گروهی از سیاهان جنوب ایران را اهل هوا می نامند که در مناطقی جنوب بندرعباس ، قشم ،میناب، بندر لنگه، بوشهر و جزیره هرمز زندگی می کنند. در مورد این مردم عجیب اینکه آنها باد را پرستش می کنند. اما آنها هیچ نوع آگاهی در مورد منشا بادها و دلیل اهمیت آن در زندگی شان ندارند. بسیاری از آنها اعتقاد به باد را به سنت های دیرین نسبت می دهند.
تنها بعضی از بزرگان اهل هوا بر این اعتقادند که خاستگاه بادها از سرزمینی بسیار دور است. این باد به خلیج فارس می رسد و شخصی را انتخاب می کند و او را بیمار می کند.
مراحل بی مار شدن فرد توسط باد
این بادها فقیران را بیمار می کنند. فرد ژست خاصی می گیرد و چیزهای نا مفهومی را به زبان جاری می کند. به بیماری که باد وارد بدنش شده جن زده یا زار می گویند.
چه کسانی دچار این بیماری می شوند؟ ولگردان کنار دریا، ماهیگیران، ناخداها و به طور کلی افرادی که توانایی انجام کاری را ندارند بیشتر در معرض این بیماری هستند.
مراحل درمان فرد جن زده
فردی که بیمار می شود او را نزد پزشک می برند. اگر پزشک از تشخیص و درمان بیماری عاجز ماند، او را به نزد ملای محل می برند. ملا ظاهرا از راه عبادت استعداد و توانایی های خاصی برای علاج بیماری به دست آورده است. اگر او نیز نتوانست کاری انجام دهد او را به نزد بابا یا ماما زار می برند.
بابا و ماما زار چه کسانی هستند؟
بابای زار به مردی گفته می شود که توانایی تشخیص نوع جن را دارد. او همچنین می تواند جن را از بدن شخص بیمار خارج کند، مانند بابا ایاد که در بندر لنگه اقامت دارد.
مامای زار به زنی گفته می شود که بیماری زن یا دختر را درمان می کند، مانند ماما حنیفه در جزیره قشم. هر کدام از این ها نوع بادی که در بدن شخص است را می توانند تشخیص دهند و هر یک از این متخصصان فقط توانایی خروج یک نوع باد از بدن بیمار را دارند. مثلا بابا ایاد بادی به نام نوبان را ضعیف می کند و جن را از بدن بیمار خارج کند و ماما حنیفه که خون بیشتری نوشیده است دو باد نوبان و زار را می تواند تشخیص دهد و از بدن بیمار خارج کند.
انواع بادهایی که سیاهان جنوب ایران به آن معتقدند:
باد مشایخ ، باد زار ، باد نوبان ، باد جن ، باد لیوا

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: 0000000 در تاریخ ۱۳۸۹/۰۹/۲۸
» حجم: 64.02 کیلوبایت؛ زمان لازم برای دریافت 9.37 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 6
» مجموع دریافتها: 423
» موردعلاقه 8 و موردتنفر 1 عضو

» کتابناکهای مرتبط:
خانه گریزی دختران
مارک یا تکامل جوامع دهقانی
غربت غرب


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

کمپین قلم فارسی آزاد

پاسخنگارش دیدگاه
shokoofeh azar
Member
دوستان عزیز از اینکه می بینم در اینجا مطلبی از من معرفی شده خوشحالم اما ذکر دو نکته ضروری است. اول اینکه این نوشته، کتاب نیست و گزارشی تحقیقی و کوتاه که در زمان همکاری ام با خبرگزاری میراث فرهنگ تهیه و منتشر کرده بودم. دوم اینکه مدیر سایت در صورتی که مایل به انتشار گزارش و مصاحبه های من در حوزه اجتماعی و فرهنگی هستند، می توانند اسم من را در گوگل سرچ کنند و تعداد زیادی از آنها را پیدا کنند و در صورت تمایل در اینجا معرفی کنند.
آدرس و لینک این مقاله را تحت عنوان: زارزدایی در جنوب ایران 400 هزار تومان آب می خورد، می توانید در اینجا ببینید. موفق باشید
«برای مشاهده لینک عضو شده و وارد شوید»;Serv=0&SGr=0
نقل قول  
یاسی69
Member
حیف که تیست دانلودش کنیم
نقل قول  
hamed004
Member
جنین افرادی وافعا وجود دارند من باجشم خودم دیدم حتی از فامیل نزدیکم نیز مبتلا هستند کسی سراغ دارم که 13تا ازاین زارها دارد من خیلی دنبال این مساله بودم ولی روایتی یا منطقی قابل قبول ازآن تابه حال ندیدم سعی میکنم کتاب را تهیه کنم از معرفی این کتاب ممنونم
نقل قول  
KEYDI
Member
از کجا میشه دانلودش کرد؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You