دانلود کتاب و ايبوک
کارا کتاب زنان آهن ربایی

گات ها، کهن ترین بخش اوستا

دارای امتیاز 5.3 از 6 در کتابناک با مجموع 1054 رای
گات ها، کهن ترین بخش اوستا
گات ها، کهن ترین بخش اوستا
.
ابراهیم پورداوود کتاب گاتها، گزارش پروفسور بارتولومۀ آلمانی را ترجمه و در 1305 خورشیدی برابر با 1926 میلادی در بمبئی به چاپ رساند که آن، اولین گزارش گاتهاست. مطالعات عمیق پورداوود در زمینه ادبیات مزد یسنا موجب شد او ترجمه بارتولومه را به کناری گذاشته و خود گاتها را ترجمه کند؛ بدین ترتیب گزارش دوم گاتهای او در 1331 خورشیدی برابر 1952 میلادی منتشر شد. اکنون این دو کتاب که مکمل یکدیگرند کنار هم قرار داده شده و در یک مجلد انتشار یافته است؛ و اغراق نیست اگر گفته شود این اثر برای اولین بار متن کامل و جامع کتاب گاتها را در ایران ارائه میکند.
۷ سروده‌ای است که از دیرباز از سخنان زرتشت اسپنتمان دانسته می‌شده است و بنیاد باور زرتشتی است.گات‌ها از نگاه صرف و نحو و زبان و بیان، شکل ارائهٔ مطالب، فکر واندیشه، سبک شعر و ویژگی‌های دیگر با دیگر بخش‌های اوستا تفاوت دارد، ازین روی همهٔ اوستاشناسان و دانشمندان آن را از خود زردشت می‌دانند، گات‌ها منظوم و موزون به گونهٔ اشعار دینی ایران باستان اند که به شدت موجز و فشرده‌اند و از نظر ساختار دستور زبان استثناء هستند. شاید نخست بلندتر و به نثر بوده اما برای در امان بودن از گزند فراموشی و یا دستبرد روزگاز آنها را به نظم در آورده‌اند تا بهتر به خاطر سپرده شود. زبان شناسان وزن این اشعار را یافته و قواعد نظم را در آنها تعیین کرده‌اند. ۱۷سرودهٔ گاتها ۲۳۸ بند، حدود ۸۹۶ بیت یا ۵۵۶۰ واژه در کل است که بعدها در میان ۷۲ هات (فصل) یسنا جای داده شده‌اند.این ۱۷ سروده با شمارهٔ فصل آنها در یسنا شناخته می‌شوند. به هر یک از فصل‌های یسنا و گات‌ها هات گفته می‌شود.


حق تکثیر :
نویسنده پیش از ۵۹ درگذشته است

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: Hamid در تاریخ ۱۳۸۷/۰۹/۱۲
» حجم: 12.31 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 30 دقیقه و 44 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 582
» مجموع دریافتها: 44455
» موردعلاقه 287 و موردتنفر 15 عضو

» کتابناکهای مرتبط:
اوشیدر و رویدادهای زمان او
قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان: گفتاری درباره ماتیکان هزار داتستان
اوستا در قبرستان خاموش تاریخ


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

کمپین قلم فارسی آزاد

پاسخنگارش دیدگاه
niloohz
Member
گاتها غلطه،یا گاهان یا گاثاها.
نقل قول  
sss0100
Member
ژان کلنر گاتها رو برای زرتشت نمیدونه
نقل قول  
farhadpartica
Member
پروردگارا! هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و قدرت اندیشه و خرد به ما بخشیدی, خواستی هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش خود را انتخاب کند یسنا هات31
نقل قول  
rank
Member
یه مستند قدیمی تو شبکه بین الملل دیسکاوری در مورد زرتشت دیدم اولین بار ترور از ایین زرتشت شروع شد و با وهابیت امروز مدرن تر شده .......


این دیدگاه در تاریخ 1392/09/21 توسط گیلدخت ویرایش شده است

نقل قول  
Molla nasredin
Member
در بینش اشوزرتشت خداوند را باید در روشنایی جستجو کرد پس هر زرتشتی به هنگام نیایش رو به سوی روشنایی می کند، هرگونه روشنایی در نماز تفاوتی ندارد . نور خورشید، ماه، چراغ. یکی از آنها نیز می تواند روشنایی آتش باشد . از سوی دیگر ایرانیان باستان ، آتش را نماد موجودیت خود یا نمادی از هویت ملی خودیا اجاق می دانستند و به آن افتخار می کردند زیرا آتش از بین برندة ناپاکی ها و روشن کنندة تاریکی ها است ، گرما و انرژی آتش چرخ های صنعت و پیشرفت را به چرخش می آورد و آتش درونی انسان اندیشه او را به خـردِ بی پایان اهورایی پیوند میدهد ، پس زرتشتیان به پیروی از نیاکان خود همچنان آتش را در آتشکده ها پرستاری می کنند تا یادآور پویایی روشنایی در هستی باشد. زرتشتیان آتشکده ها را درِمهر یعنی راه ورود مهربانی ها می دانند ومحلی است برای پیمان بستن دو دلداده چون پاک وبی آلایش می دانند.
نقل قول  
elahe26
Member
شناخت زرتشت،پیامبر ایرانی و سخنانش بر همه ایرانیان ضروری است.با مطالعه این کتاب بر غنای آگاهی های خود بیافزاییم.
نقل قول  
yaaaaroooo
Member

بین پیامبران ادیان ابراهیمی اختلافی نیست.

آنچه رخ داده، تکمیل آموزه ها بوده.

داستان نفی درکار نیست.

باید خدا را به گونه ای که انبیا معرفی فرموده اند شناخت تا دریافت که خداوند ترسناک نیست.

این گونه ترس ها را باید با شناخت فوبیاهای مختلف که برآمده از برخی نابسامانی های روانی است درمان نمود.
نقل قول  
pitition
Member
arura عزیز از آنجائیکه شما پیگیر مسائل هستید و با توجه به این خصوصیات شما که نشان از اهل مطالعه بودن شما را می رساند که در ضرب المثل ما ایرانیان است که جوینده یابنده است و بنده خود آن را حتی المکان سعی می کنم رعایت کنم و افسوس و صد افسوس که نسل جوان ما امروز که یکی از مشخصه بارز یک محقق و کارهای تحقیق همان ضرب المثل می باشد رعایت نمی نماید و این باعث بوجود آمدن جمود و رخوت و نخوت در امر علم و دانش در جامعه ما ایرانیان امروز گردیده است و جامعه ما را به این قهقرائی و بیگانه از معرفت و دانش و آگاهی رسانده است. لطفاً کتابی که بنده معرفی نموده ام تهیه نموده و مطالعه کنید و مطمئن باشید با مطالعه آ ن ضرر نخواهید کرد این کتاب فایل نبوده بنابرین بنده از اینکه نمی توانم کتاب را برای شما عزیز بفرستم پوزش می طلبم خدواند خرد یار و یاورتان باشد.

جاوید خرد، ایران و ایرانی در سایه خرد
نقل قول  
arura
Member
آقای pitition
خوب شد که لینک دادید من برم اصل خبر رو بخونم
من معذرت میخام از خبرگذاری امرداد که دروغگو خطابشون کردم
این شمایید که با تحریف کردن خبر من رو گمراه کردید
در خبر اومده که یکی از پروژه های ناسا در مریخ همزمان شده با روزی که ایرانیان باستانی اون رو همنام این سیاره میخونندن و یک ایرانی که در ناسا کار میکنه این امر رو به فال نیک گرفته (به صورت اتفاقی نه این که ناسا همه ی پروژه های مریخ اش را در این روز انجام دهد )
یه نگاه هم به تحریف شما از این خبر بندازیم

""ناسا ( سازمان هوا و فضای امریکا ) تقویم رسمی جهت اجرای برنامه های فضائی خود در کائنات از تقویم زرتشتی استفاده می کند نه میلاد مسیحی و هجرت محمد""

نمردیم و یک محقق تشنه ی علم که با سند و مدرک حرف میزنه دیدیم (دی
نقل قول  
siderella
Member
واقعاً من یکی که به ایرانی بودن بعضی ها در این کشور شک دارم و می دانم اصالت نژادی چیزی ارزشمند است و همه از این اصالت برخوردار نیستند. کسانی که به انکار گذشته ی خود می پردازند در اثر هجوم و حمله انواع اقوام هویت اصلی خود را از دست داده اند و نمی توان انها را نه ایرانی ،نه عرب ونه مغول ،ونه چیز دیگری نامید. اینان کسانی هستند که خود هم نمی دانند کیستند! و هر روز برای اینکه کوچکی وحقارت خود را پنهان کنند با انواع ترفندها و حیله ها به هر کسی که بخواهد هویت اصلی خود را آشکار کند یورش می برند و سعی در کوچک شمردن کسانی میکنند که ریشه های بسیار قوی در این خاک دارند .ولی دریغ و درد برای اینگونه افراد که نمی دانند این درختان ،درختان هر جایی نیستند و به قدمت این سرزمین در تمام جای جای این خاک ریشه دوانده اند ونیازی به دانش و اطلاعات وسیعی برای فهم آن نیست. چرا که همیشه یک ایرانی واقعی و اصیل قلبش همیشه آرزومند یک کشور قدرتمند و تمام عیار می باشد و در این راه من خود شاهد هستم که از انواع تلاش های فرهنگی گرفته تا آشنای با گذشته این سرزمین فرو گذار نبوده و نیستند واین تلاشها به معنی باز گذشت به گذشته نیست بلکه ساختن یک کشور جدید بر پایه های محکم و پر صلابت گذشته است.واما، زرتشت اصلاً هیچ نیازی برای به اثبات رساندن این برزگ مرد تاریخ نیست اگر چه کلمات کوتاه او شامل همان پندار نیک،گفتار نیک وکردار نیک هم باشد، اغراق نمی کنم اگر بگویم حتی اگر اندکی فقط اندکی روی این جملات تعمقی عمیق داشته باشیم می توانیم از همین گفته کوتاه کتابها بنویسیم که جبران آن همه شقاوتی که از سوزاندن بزرگترین کتابخانه دنیا درایران شد شود. اگر برای بعضی ها این همه مخالفت با ایران وایرانی از سر شکم سیری نباشد بهترین شاهد این مدعا شاهنامه فردوسی است که راه و رسم و منش یک ایرانی اصیل را می توان در کتاب این اسوه بزرگ تاریخ ادبیات ایران دید
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You