مقاله
کارا کتاب زنان آهن ربایی

دیوان ملای جزیری

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

دارای امتیاز 4.5 از 6 در کتابناک با مجموع 29 رای
دیوان ملای جزیری
دیوان ملای جزیری
مه لای جزیری شاعر کرد اهل کشور ترکیه، در سده‌ی سیزدهم هجری قمری در شهر جزیره به دنیا آمد. به گویش کرمانجی اشعارش را سروده و در میان کردهای ترکیه بسیار محبوب است. این اثر کهن ترین نوشته به کردی شمالی است.

شیخ احمد جزیری متولد ١۵۶۶ میلادی از عشیره کرد بُختی و از خاندان علم و فضیلت،در شهر جزیر، متولد شده است. ملا احمد مشهور به « مه لای جه زیری » منسوب به جزیره ابن عمر واقع در ساحل رود دجله و نزدیک کوه مشهورجودی ( آرارات – جزیره بوتان ) و نیز ملقب به ( نیشانی( Nîşanî می باشد.

مه لای جزیری در کنار زبان کردی بر زبانهای عربی و ترکی و فارسی نیز مسلط بود، زبان عربی را بخاطر آنکه زبان قرآن بود به آن اهمیت فراوان می دادند و در نظم و اشعار خود از آیات قرآن استفاده می نمود. مهمترین اثر وی دیوان ملای جزیری می باشد که بی شک در رتبه ی دیوان حافظ شیرازی است و در بلندترین جایگاه فصاحت و بلاغت قرار گرفته است که حتی غربی ها و از جمله مستشرقین روسی و آلمانی را نیز به اهتمام ورزیدن به این اثر بی نظیر واداشته است. با توجه به نقش ملای جزیری در ادبیات کردی شرح حال و اثار وی در فصلی جداگانه به آن پرداخت شده است .

حق تکثیر: چاپ خارج از کشور

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: angil در تاریخ ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
» موردعلاقه 9 و موردتنفر 0 عضو

» کتابناکهای مرتبط:
باده شیراز: مجموعه مضامین فارسی
اروس دلم را می برد
نامه خرد پژوهانفن بیان
اختیارات » رتبه گذاری
» دیدگاه‌ها (3)
» اعتراض به این کتاب


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

کمپین قلم فارسی آزاد

پاسخنگارش دیدگاه
چریور
Member
وه به رزی کیویل "مانیشت" و "قلاویزان" له ایلام سلاو و حورمه ت دیرم وه خزمه تی برایل کوردم- اگه ر ایمکانی هه س کتیو شییر که لهوری یان فیلی بنه ن ارا خوه نستن. فره مه منونیم.
نقل قول  
hamid_hajar0
Member
ده ستان خوش بیت. منیش ده میکه له دووی ئه کتیبه به نرخه ده گه ریم هه لبه ت شه رحی ماموستا هه ژار له سه ربیت به لام به داخه وه نایابه
نقل قول  
mohammadvahid
Member
دست خوش بیت . له گره من سپاسی خومت لی ده که م و ئه ز ده بیژم سپاس ژ بو ته. سه رده میکه ئه من به دوای ئه م کتیبه دا ده گه رِم. هیوا دارم هه ر بژیت
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You