شاهدبازی در ادبیات فارسی

دارای امتیاز 5 از 6 در کتابناک با مجموع 1027 رای
شاهدبازی در ادبیات فارسی
نویسنده:
شاهدبازی به استناد متون موجود، حداقل هزار و اندی سال در ایران سابقه دارد و لذا بعنوان یک پدیده اجتماعی دیرسال، سزاوار تحقیق و برسی است. این تحقیق که ظاهرا اولین تحقیق و برسی در این باره است، اولا فقط برمبنای متون ادبی است (که درضمن مهمترین اسناد در این زمینه هستند) و ثانیا مبتنی بر اختصار است و ثالثا جهت پرهیز از اطناب درهر مورد به ذکر چند مورد بسنده کرده ایم وگرنه حجم این کتاب به چندین برابر میرسید.
"شاهد بازی در ادبیات فارسی" در سال 1381 منتشر، و در همان سال توقیف و جمع آوری شد. کتابی جسور و جدید، که در شکستن تابوهای ایرانی همتا ندارد. خود "شمیسا" در مقدمه ی کتاب می گوید: « عجیب است که با این گستردگی مطلب در ادبیات و تاریخ ما تاکنون نوشته ی مستقلی در این باب فراهم نیامده است. شاید علت قبحی است که در این موضوع است. این کتاب هم ممکن است به مذاق عده یی خوشایند نباشد اما چه می توان کرد؟ » و کتاب به مذاق عده یی خوشایند نیامد و توقیفش کردند.
همان گونه که از نام کتاب و نقاشی ی روی جلد آن پیداست،همجنس گرایی – مردانه – در ادبیات فارسی موضوع پژوهش این کتاب است. خود می گوید: «اساسأ ادبیات غنایی فارسی به یک اعتبار ادبیات همجنس گرایی است. در این که معشوق شعر سبک خراسانی و مکتب وقوع در دوره تیموری، مرد است شکی نیست. اما ممکن است خواننده غیر حرفه یی در مورد ادبیات سبک عراقی مثلأ غزلیات امثال سعدی و حافظ دچار شک و تردید باشد. اما حدود نصف اشعار این بزرگان هم صراحت دارد که در باب معشوق مذکر است زیرا در آن ها آشکارا از واژه های پسر و اَمرد و خط عذرا و سبزۀ ریش و این گونه مسائل سخن رفته است. اما بخش اعظم آن نصف باقی مانده هم در مورد معشوق مذکر است منتها خاصیت زبان فارسی طوری است که مثلأ به علت عدم وجود افعال و ضمایر مذکر و مؤنث ایجاد شبهه می کند. باید دانست که مسائلی چون رقص و زلف و خال و خدّ و قد و دامن و تیرنگاه و ساقیگری و امثال این ها که امروزه به نظر می رسد در مورد زنان است در قدیم مربوط به مردان هم می شده است. بدین ترتیب فقط بخش کمی از اشعار قدماست که می توان در آن ها به ضرس قاطع معشوق را مؤنث قلمداد کرد.»
"شمیسا" اولین محققی ست که در این باره به چاپ پژوهش هایش می پردازد. چاپ این کتاب نه تنها برای حکومت که برای بسیاری از پژوهشگران متعصب و عرفا و دراویش ایرانی هم گران آمد.
صوفیان پسرهای نوبالغ را کنار خود می نشاندندو از دیدن روی آن ها حظ می بردند. این کار خود را شاهد بازی نام گذاشتند که یعنی در روی زیبایی که خدا آفریده جلوه ای از او می بینیم. که این کار هنوز هم در برخی نقاط در جریان است. نام کتاب برگرفته از این سخن است.
شایان توجه است که قصد نویسنده فقط تبیین علمی یک پدیده اجتماعی و توضیح سیر تاریخی آن بوده است ولاغیر لیکن متاسفانه برخی از نمونه هایی که مجبور بودیم از عبید زاکانی یا رستم الحکما یا ایرج میرزا به دست بدهیم مشتمل بر الفاظ رکیک است و حذف آنها هم ممکن نبود چون به تمامیت علمی کتاب لطمه میخورد. لذا خوانندگان نباید در این زمینه نویسنده را مقصر بدانند.
این کتاب در سال 1381 به چاپ رسید و بعدا از کتاب فروشی ها جمع آوری گردید!! هرچند بعدها بارها به صورت زیرزمینی تجدید چاپ شد... این مجموعه در واقع تحقیقی است که ابتدا در خارج از کشور چاپ شده است و بعدها به صورت کتاب در داخل ایران به چاپ رسیده است.

کتاب شامل هشت فصل است که ابتدا به بررسی تاریخچه نظربازی در فرهنگ های مختلف و سپس به کندوکاو شعر فارسی از دوره غزنویان تا دوره پهلوی می پردازد. مهم ترین نکته مثبت کتاب آن است که از قضاوت خودداری کرده و به طور مثال نظر عرفای مختلف اسلامی را چه موافق و چه مخالف در کنار یکدیگر نقل می کند. از دیگر مزایای کتاب ساده بودن زبان آن می باشد که مطالعه را برای دانشجویان و حتی عوام ممکن می سازد. شاید مهم ترین وجهه ای که این کتاب را ممتاز می کند همان بکر بودن موضوع مورد بررسی و عدم وجود تحقیقات مشابه است.

این مجموعه آغاز باب شدن شاهدبازی را از دو سو می داند:
یونانیان در غرب که به نوعی مروّج عشق افلاطونی و بدون تماس جنسی بودند و دیگری ترکان غزنوی که به این رابطه حالتی کاملا زمینی داده بودند. مطمئنا شاهد بازی که در نزد عرفای ما یافت می شود به سمت فلسفه یونانیان گرایش دارد.

البته شهرنوش پارسی پور و چند نویسنده دیگر نقدهایی را نیز بر این مجموعه وارد می دانند. به طور مثال از وجود افسانه هایی در آسیای غربی باستان (مثل حماسه گیل گامش) سخن به میان می آوردند که از نگاه شمیسا دور مانده است و ریشه این قضیه را بیشتر در خود ایران باستان جستجو می کنند. در این راه حتی از میتراییسم و اسطوره های مذهبی نیز مثال هایی را ذکر می کنند.
در هر صورت خواندن این مجموعه برای هر محقق شعر فارسی توصیه می شود چون گذشته از اطلاعات تبارشناسانه ای که به مخاطب ارائه می دهد به نوعی بسیاری از کلیشه ها و زیرساخت های فکری ما را زیر سؤال برده و فرصتی را برای تاویلی دوباره و نگاهی نو به ادبیات غنی فارسی فراهم می آورد.
نویسنده ی کتاب درمورد ریشه یابی مسأله ی همجنس گرایی بیش از حد به اردوهای جنگی ترکان آسیای شرقی می پردازد. در ضمن سخن گفتن از همجنس گرایی در اوستا که قدیمی ترین متن به یک زبان ایرانی است، حاکی از این است که وجود این امر در ایران بسیار کهن تر از آشنایی ایرانیان با افکار یونانی و یا هجوم ترکان است.

حق نشر آزاد

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» توسط: Hamid در تاریخ ۱۳۸۷/۰۴/۰۲
» حجم: 4.99 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 12 دقیقه و 27 ثانیه با Dial-up
» نوع فایل کتاب: PDF
» تعداد صفحات: 269
» مجموع دریافتها:
» موردعلاقه 179 و موردتنفر 21 عضو

اشعار کلاسیک پژوهش پژوهش در شعر پارسی حافظ سعدی سوزنی سمرقندی سیروس شمیسا شاهد بازی لعاب زن مغ بچه وحشی بافقی همجنس گرایی

» کتابناکهای مرتبط:
دیوان حافظ
چارده روایت
پژوهشی در منش ملی و منش پارسایی در ایران


امتیاز دهید
  • اگر امتیاز "6" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد علاقه شما افزوده میشود
  • اگر امتیاز "1" بدهید به فهرست کتابناکهای مورد تنفر شما افزوده میشود
به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید!


آگهی ها

پاسخنگارش دیدگاه
mahin2951
Member
با عرض سلام و ادب خدمت مدیر محترم و دانشی صفحه کتابناک. جناب مدیر!ضمن تشکر از جناب عالی به خاطر ارایة کتب ارزشمند، خواهش می کنم کتاب نگاهی به شاه را برای دانلود آزاد در این صفحه بگذارید. استاد میلانی بشارت دادند که در این صفحه میشه دانلود کرد ولی متأسفانه من هر چه سعی کردم نشد. لطفا یاری کنید. سپاسمند شما
نقل قول  
sahar2150
Member
دانستن این چیزها ازجهتی خوبه ولی ازجهت دیگه خیلی بده دیدگاه آدمو نسبت به خیلی ازشعرهای بزرگان زبان فارسی عوض می کنه
نقل قول  
behzadaho
Member VIP
نویسنده کتاب خواسته است مثلابه نوعی ژست رئال و بی ظرف داشته باشد اما نتیجه کار بسیار سخیف

از کار در آمده است. وآن شمیسای نبست که شعر سهراب را توضیح وتفسیر میکند. همچنین از داستان یک روح(تفسیر از بوف کور)

بسیار فاصله دارد.
نقل قول  
گیلدخت
ناظر VIP
نقل قول از gothic:
بابا دانلودش کو !!


کاربر گرامی در حال حاضر کتاب ها از سوی مسئولان سایت در حال بررسی است تا پس از تایید و بررسی حق نشر ، لینک دریافت آن فعال گردد. لذا انجام درست این مرحله ، صبر شما عزیزان را می طلبد.


نقل قول  
gothic
Member
بابا دانلودش کو !!
نقل قول  
rihan
Member
چه قدر متاسف شدم :(
نقل قول  
Molla nasredin
Member
نقل قول از kap:
با درود
شاهنامه گوهربار حضرت فردوسی جزء آثاری است که تلاش برای پاکسازی آن بیش از دیگر آثار صورت گرفته ، اما نیاز این میرود که دگر آثار نیز پاکسازی شود زیرا گنجاندن اشعار سخیف دربین آثار ادبی یکی از اقداماتی است که انیرانیان جهت تخریب آثار و فرهنگ به کار برده اند
اصل هم که فراموش شود تیشه به ریشه می افتد و کتابی این چنین منتشر میشود!!!


درود

ارزش این نوشته در جای خویش مانا ست و نیازی به واگشایی جایگاه ندارد؛ که بر بوده ها نگاشته آمده و بر آنچه هست نه بر گمان و گمانه. در راستی شاهد و شاهد بازی هم تردید نیست که در جای جای آثار فخیم پارسی به نگارش مزین! شده است.

درباره دفتر سترگ استاد توس، هم به پاکان پاکساز آفرین، هم به شما که آفرین آنان می‌گویی و نفرین بر آنکه گمان بد به وارستگانی می برد که روزگار به آراستگی درون و برونشان گواه تواند بود.

بدرود.
نقل قول  
mohsen21
Member
نقل قول از icegalaxy:
کتاب بدی نیست

اما دارای ایرادات و استنباطات غیر مستدل و بی منطق نویسنده است.

مثلا :" چون عین القضات شاگرد احمد غزالی بوده و غزالی به شاهد بازی شهره ، پس عین القضات هم شاهد باز است" !

بی پایه و منطق بودن استدلال واضح و عریان است؛

مگر تمامی خوی های استاد در شاگرد تبلور پیدا میکنه ؟ و آیا شهره بودن به صفتی دلیل بر دارا بودن اونه؟

در سراسر کتاب نمونه های اینچنینی قابل مشاهده است

لینک دریافت کتاب : «برای مشاهده لینک عضو شده و وارد شوید»دکتر شمیسا دقیق تر از این حرف هاست؛
عین القضات همدانی نیز مانند استاد خود احمد غزّالی اعتبار زیادی برای عشق مجازی قائل است. عشق ورزی را واجب می داند اگرچه عشق مجازی باشد: «دریغا عشق فرض راه است همه کس را. دریغا اگر عشق خالق نداری باری عشق مخلوق مهیّا کن»(تمهیدات ص 94).

او نیز عشق مجازی را پل عشق حقیقی می داند: «دریغا از مقام شهود که خبر داد و خود که تواند خبر دادن؟ تو هنوز این قدر نمی دانی که شاهد از برای محبوب باشد. بر دلها نصیبی از شاهد بازی حقیقت در این شاهد مجازی که روی نیکو باشد، درج است.آن حقیقت تمثّل بدین صورت نیکو توان کردن.جانم فدای کسی باد که پرستندۀ شاهد مجازی باشد که پرستندۀ شاهد حقیقی خود نادر است. امّا گمان مبر که محبّت نفس را می گویم که شهوت باشد بلکه محبّت دل را می گویم و این محبّت دل نادر بود.»(همان ص 297).
نقل قول  
icegalaxy
Member
کتاب بدی نیست

اما دارای ایرادات و استنباطات غیر مستدل و بی منطق نویسنده است.

مثلا :" چون عین القضات شاگرد احمد غزالی بوده و غزالی به شاهد بازی شهره ، پس عین القضات هم شاهد باز است" !

بی پایه و منطق بودن استدلال واضح و عریان است؛

مگر تمامی خوی های استاد در شاگرد تبلور پیدا میکنه ؟ و آیا شهره بودن به صفتی دلیل بر دارا بودن اونه؟

در سراسر کتاب نمونه های اینچنینی قابل مشاهده است

لینک دریافت کتاب : «برای مشاهده لینک عضو شده و وارد شوید»
نقل قول  
tajii
Member
خواندن نقدها بیشتر به انسانها کمک میکند تادر شناخت و حقانیت نظرات شعرایی بزرگ چون حافظ وسعدی و...

این عارفان سترگ را بیشتر ازپیش بزرگ مینماید

مانند بنایی عظیم که وقتی در کنار بناهای کوچک قرار میگیرند زیبایی و جاذبه شان خودنمایی میکند
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You