Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

جامعه شناسی خودمانی

جامعه شناسی خودمانی

نویسنده:
اعتراف می‏کنم روزی که (جامعه ‏شناسی خودمانی )را پاکنویس شده تحویل ناشر دادم، به تنها موردی که فکرنمی‏کردم این بود که دفعات چاپ کتاب به ارقام دو رقمی برسد... من نه حرفه‏ی اصلی‏ام نویسندگی بود و نه‏تخصص ام بررسی مسائل اجتماعی،... و نه مهم‏تر از همه اسرار مگویی را فاش کرده بودم. ولی از کتاب استقبال‏شد. چرا؟ و سؤال اصلی برای خودم هم همین شد که واقعا چرا؟ ...

نگارنده، در این کتاب به طور خلاصه تعدادی از صفات جامعه ایرانی را برشمرده و در سرتاسر کتاب بر این نکته تأکید دارد که تمامی دردها و مشکلات جامعه ی ایرانی و راز عقب ماندگیهای ما در طول تاریخ، اثرات همین صفات بوده است و باید ریشه ی همه ی مشکلاتمان را در خلق و خو و شخصیت خودمان جستجو کنیم، نه در عوامل ثانویه ای مانند استعمار و استثمار! که آنها نیز مرهون همین خلق و خوی پر نقص ایرانی هستند.


ناشر : اختران
نوبت چاپ : چاپ سوم
تاریخ نشر : 1383 شمسى

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
جامعه شناسی نخبه کشی
نظریه آشفتگی و آشفتگی اجتماعی در ایران
مفاهیم نوین جامعه شناسی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
دریافت ها: 9685
تعداد صفحات: 160
نقدها

  نقد کتاب جامعه شناسی خودمانی  س آذر ۱۳۸۹    توسط mehdi57 

4.5 / 5
با 449 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 56
۱۳۸۹/۰۱/۲۶


پاسخنگارش دیدگاه
issamm
Member
با خوندن چنین کتاب هایی و همچنین کتاب های تاریخی و دیگر کتاب ها مشکلات اجتماعی ما حل نخواهد شد . ما مردم ایران اکثرا مشکلات روانی و تربیتی داریم و این چیز ها با کتاب خوندن درمان و اصلاح نخواهند شد
نقل قول  
shforootan
Member
از چند قسمت کتاب خوشم نیومد.
صحفه 64 کتاب گفته:(همین فلیپینی که از محل ارث باد آورده پدری کلفت وارد میکردیم.).نمیدونم ما ایرانی ها و خود نویسنده کتاب چه موقع یاد میگیریم که به کشورای نه پایین تر از خودمون شاید هم سطح خودمونم به دیده حقارت نگاه نکنیم.کلفت هیچ معنی نداره آقای نویسنده کار میکنه پولشو میگیره حالا چه فلیپینی باشه چه آمریکایی چه ایرانی.(با دید حقارت به شغلا نگاه نکنیم)
صحفه 61.پاراگراف سوم مربوط به جزایر لانگر هاس.ببخشید ۀقای نویسنده اون دوست محترموتون چرا میپرسه از بقیه جزایر لانگرهاس کجاست؟احیانا بلد نیست یا واسه اینکه اطلاعات خیلی اندکشو به بقیه نشون بده میپرسه.منم ازم پرسیدن و جواب دادم . بلد نبودم ولی میخواستم با توجه به اسم جزایر و بقیه اطلاعات کمی که از نقشه اقیانوسا و جهان دارم این پازل رو بچینم .مثل یه بازی .دیگه نمیخواستم به زور یه جای دنیا قرارش بدم.مشکل از اونیه که میپرسه نه اونی که میخواد جواب بده
چند جای دیگه کتاب بازم از این قسمتها بود که من به شخصه خوشم نیومد .درسته قسمت خوبم داشت ولی چون منفیاش به چشم میاد به نظرم تاثیریو که میخواد نمیزاره.
نقل قول  
شارشار
Member
اگه یه روز خواستیم به هر بهونه ایی به دوستی کتاب بدیم اون کتاب میتونه جامعه شناسی خودمانی باشه که شاید کمکی کرده باشیم برای شناخت بهتر جامعه.
نقل قول  
eyelashes
Member VIP
ملتی که کتاب نمیخواند ...

باید تمام تاریخ را تجربه کند...


حسن نراقی
نقل قول  
شیدای صحرا
Pro Member VIP
این سرعت ایرانی ها در زود به رنگ حریف درآمدن واقعا اعجاب انگیز است. یک نگاهی به دور و بر خودمان بیندازید؛ یک رده بندی سنی را میخواهم ارائه کنم که اگر تا به حال روی آن کار نشده توصیه می کنم گروهی این همت را بکنند و روی اسامی هموطنان یک کمی کار کنند. ببینید درصد بالایی از ثریاها و شهنازهای ما پنجاه ساله هستند و اکثر خانم هایی که فرح نامیده شده اند در حدود چهل و دو سه سال دارند.
افراد با اسامی کورش و داریوش و خشایار و مانند آن اکثرا سالهای تولدشان مربوط به سالهای پنجاه و پنجاه و یک است و عمارها و هدی ها و یاسرها حدودا بیست و بیست و یکساله.
نقل قول  
saeidaccount
Member
جامعه شناسی خودمانی بر این باور است که مردم حکومت را میسازد نه حکومت مردم را
نقل قول  
tankamanee
Member
نقل قول از 90865553:
باور کردنش مشکل است ولی خوانندگانی که خدای ناکرده تجربه در بند بودن را دارند می دانند که گاهی زندانی از شدت ترس از زندانبان خشن، ناخود آگاه با او یک رابطه عاطفی برقرار می کند.
این حالت سوی که خدمتتان ارائه دادم بدترین شکل مسئله است که به تدریج تبدیل می شود به یک عادت، عادتی که نهایتا منجر می شود به همان قهرمان پروری، منجر می شود به همان محیط استبداد زده.

"حسن نراقی در جامعه شناسی خودمانی"

دوستان عزیز و ارجمند سلام .. اینجا دوست عزیزمان به بحث زندان و استبدا د از کتاب جامعه شناسی خودمانی ارشاره کردند..
خالی از لطف نیست که کتابی را معرفی بکنیم از جناب میشل فوکو که به بحث زندان اشاره میکنند و آن را به جامعه استبدادی و دیکتاوری نیز اشاره دارند...
مشخصات کتاب: مراقبت و تنبیه: تولد زندان
میشل فوکو، افشین جهاندیده (مترجم)، نیکو سرخوش (مترجم)، مهتاب بلوکی (ویراستار) . انتشارات نی.
من این کتاب و کتاب تاریخ چنون ایشون هم خیلی زیاد دوست دارم...
نقل قول  
شیدای صحرا
Pro Member VIP
وقتی در حالت بی پناهی یکی با مشت توی سر آدم می کوبد سه حالت پیش می آید: اول این که اگر زورت رسید در جا همان مشت را با یک پس گردنی و احتمالا دو سه تا بد و بیراه سجاف کنی و بدون نگرانی از عاقبت کار حواله اش کنی، دوم این که اگر زورت نرسید تحمل کنی یا بگذاری برای بعد که تلافی کنی ولی خودت بدانی که این مشتی که خوردی حق تو نبود باید بعدا که توانستی به نحوی جبران خسارت را بکنی (یعنی عاقلانه ترین راه) ولی شق سوم این است که از شدت ضعف و زبونی کم کم بارور کنی این نره شیری که به تو مشت زده حق طبیعی و خدادادی اش بوده و سکوت هم حق تو و این دست تقدیر بوده است که این رابطه را بین شما دو نفر ایجاد کرده. حالا اگر محبت کرده و این را کمی آرامتر زده زهی سعادت این دیگر از بزرگواری خود آقای زننده است. باور کردنش مشکل است ولی خوانندگانی که خدای ناکرده تجربه در بند بودن را دارند می دانند که گاهی زندانی از شدت ترس از زندانبان خشن، ناخود آگاه با او یک رابطه عاطفی برقرار می کند.
این حالت سوی که خدمتتان ارائه دادم بدترین شکل مسئله است که به تدریج تبدیل می شود به یک عادت، عادتی که نهایتا منجر می شود به همان قهرمان پروری، منجر می شود به همان محیط استبداد زده.

"حسن نراقی در جامعه شناسی خودمانی"
نقل قول  
tankamanee
Member
نقل قول از pmforlife:
نقل قول:فکر می کنم نویسنده این کتاب خودش از جمله آدم های سطح پایین جامعه بوده که حالا نویسنده شده!خیلی جاها چشمش بسته و اراجیف گفته.
/quote]
نویسنده محترم این کتاب هم مثل بقیه مسئول متنی هست که نوشته است، نه مسئول برداشتی که ما میکنیم...
ین کتاب با تفاسیر که دوست عزیزمون جناب آقای دکتر کردند و پیشنهادی که داده اند ارزش خوندنش داره..
مخصوصا با تقدیمی که نوشته :
تقدیم به آنان که هرگز ((حقیقت)) را به پای ((وجاهت )) قربانی نکردند...
ولی راستی این حقیقت چیست؟؟؟
نقل قول  
mohsen21
Member
سال 80 چاپ اول، سال 88 چاپ بیست و دوم
حرف هایی ست که با همه تلخی باید شنید؛ حرف هایی که اگرچه برایمان تازگی ندارد اما هنوز هم باید زده شود تا شاید کم کم تأثیر کند
از کتاب هایی است که به یکبار خواندن می ارزد، البته یکبار خواندن و هزار بار در مورد مطالب آن اندیشیدن...

فهرست مطالب
مقدمه
با تاریخ بیگانه‏ایم
حقیقت‏گریزى و پنهان‏کارى ما
ظاهرسازى ما
قهرمان‏پرورى و استبدادزدگى ما
خودمحورى و برترى‏جویى ما
بى‏برنامگى ما
ریاکارى و فرصت‏طلبى ما
احساساتى بودن و شعارزدگى ما
ایرانیان و توهم دائمى توطئه
مسئولیت‏ناپذیرى ما
قانون‏گریزى و میل به تجاوز ما
توقّع و نارضایى دائمى ما
حسادت و حسدورزى ما
صداقت ما
همه‏چیزدانى ما
و نمونه‏هایى دیگر از خلقیات ما
و اما «سخن آخر»


کتاب های دیگر در این زمینه: سازگاری ایرانی از بازرگان، چرا عقب مانده ایم؟ از علی محمد ایزدی، ما چگونه ما شدیم از زیبا کلام، جامعه شناسی نخبه کشی از علی رضاقلی، خلقیات ما ایرانیان از جمالزاده
و سفرنامه ها و رمان هایی مثل سفرنامه شاردن، یک سال در میان ایرانیان از براون، سه سال در ایران گوبینو، راه آب نامه جمالزاده، حاجی آقا از هدایت، سرگذشت حاجی بابای اصفهانی و...
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You