Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

فرهنگ تاریخ اندیشه ها (جلد دوم)

ویراستار: فیلیپ. پی. واینر

فرهنگ تاريخ انديشه ها با عنوان فرعي «مطالعاتي درباره گزيده اي از انديشه هاي اساسي» توسط انتشارات سعاد در سه جلد منتشر شده است. اين فرهنگ به ويراستاري فيليپ پي. واينر در سال 1973 تهيه شده است. آنچه فهرست تحليلي مطالب را در اين فرهنگ دربرمي گيرد به صورت دسته بندي هفت گاني به شرح زير است.

1- تاريخ انديشه ها درباره نظم بيروني طبيعتي که در علوم طبيعي و بيولوژي بررسي شده است، انديشه هاي حاضر در کاربرد متداول و ادبيات تخيلي و اسطوره هاي مربوط به طبيعت و تاملات فلسفي نيز هم.

2- تاريخ انديشه ها درباره طبيعت بشري در مردم شناسي و روان شناسي و مذهب و فلسفه و همين طور در ادبيات و عقل عرف.

3- تاريخ انديشه ها در ادبيات و هنرها و نظريه هنري (استحساني) نقد ادبي.

4- تاريخ انديشه ها درباره طرز تلقي نسبت به تاريخ و تاريخ نگاري و نقدتاريخي .

5- تکوين تاريخي انديشه ها و نهادها و ايدئولوژي ها و نهضت هاي اقتصادي و حقوقي و سياسي.

6- تاريخ انديشه هاي مذهبي و فلسفي.

7- تاريخ انديشه هاي رياضي و منطقي و زباني و روش شناسي صوري.

فيليپ پي. واينر در مقدمه کتاب چنين مي آورد؛ هرچند تعداد موضوعاتي که بررسي شده فراوان است اما مطمئناً کل عرصه تاريخ فکري در اين مجلدات نيامده است. از همين رو موضوعات مورد بررسي با توجه به تعدد مباحث در تاريخ انديشه محدود است. ولي اين کتاب با نواقص اندکي که دارد بسيار مفيد و براي علاقه مندان به رشته هاي مختلف علمي و فرهنگي و فلسفي کارگشا است و مهم تر از آن ترجمه آن به زبان فارسي است که در سال 85 توسط انتشارات سعاد انجام شده است. اين کتاب همانند ديگر دانشنامه ها و فرهنگ ها به ترتيب الفبايي تنظيم شده است و شامل تحليل و بررسي تاريخ انديشه هاي رياضي، طبيعي، ادبي و فلسفي است که تمام مقاله ها توسط صاحب نظران در هر حوزه نوشته شده و توسط مترجمان مختلف به فارسي ترجمه شده است.از مترجمان اصلي اين فرهنگ مي توان از صالح حسيني نام برد که همچنين بخش اعظم کار ويراستاري اين فرهنگ را به عهده داشته است. جلد اول اين دانشنامه با عنوان آزادي آموزشي آغاز مي شود و با عنوان بي نهايت پايان مي پذيرد.

فهرست هاي مرحله اي جلد دوم با پارادوکس ادبي (از رزالي ل. کولي) آغاز و با صور تصادفي (هـ. و. جانسون) پايان مي گيرد.

مدخل هاي جلد سوم با عنوان ضدروشنفکري (آيزايا برلين) آغاز و با عنوان يقين از قرن هفدهم غبه اين سوف و از شرلي دوبين لتوين پايان مي پذيرد.

اين کتاب در متن اصلي داراي جلد جداگانه اي براي نمايه و فهرست تفصيلي است که با توجه به ضرورت تدوين نمايه و فهرست موضوعي دقيق و تفصيلي ناشر نيز در نظر دارد در چاپ هاي بعدي يک جلد مستقل را به اين موضوع اختصاص دهد.

در جلد اول پس از فهرست مدخل ها به زبان اصلي، فهرست موضوعي ارائه شده که براساس محورهاي هفت گانه تحليلي مطالب است که در فوق ذکر شد و به اين ترتيب خواننده مي تواند علاوه بر فهرست الفبايي به فهرست موضوعي هم مجهز باشد و اين امر هم در تنظيم و طبقه بندي پرسش هاي مورد تحقيق مراجعه کننده و هم در جست وجوي سريع و آسان او را ياري مي کند.

فيليپ پي.واينر به عنوان ويراستار اين فرهنگ تاريخ انديشه ها، غرض از بررسي تعامل تاريخي انديشه ها را برقراري معناي وحدت تفکر بشري و تجليات فرهنگي آن در دنياي تخصص شدگي و باخودبيگانگي روزافزون مي داند و از طرفي ارزيابي انديشه هايي را که ميراث فرهنگي ما را به وجود آورده اند پيش نياز رشد آتي و بالندگي روح بشري مي داند.اين کتاب مشتمل بر 2736 صفحه است و آخر هر جلد مشتمل بر کتاب شناسي (Biblography) مفصلي به زبان اصلي است که تمام عنوان هاي آن جلد را پوشش مي دهد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
عقل در تاریخ
A Theory Of Justice
معنای زندگی در ادیان جهان

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 40 مگابایت
دریافت ها: 16143
تعداد صفحات: 1
4.6 / 5
با 35 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۷/۰۴/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You