Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

ترسا، دختر مسیحی

ترسا، دختر مسیحی

نویسنده:
بررسی دیدگاه برخی از نظریه پردازان معاصر تئاتر و مقایسه آن با تعزیه

هدف اين نوشته كوشش براي شناسايي كلام نهايي تئاتر در دوره‌هاي گوناگون تاريخ در جوامع بشري است. مولف اين اثر سعي در بازنمايي انگيزه‌هاي اصلي تئاتر در سير تكامل جوامع بشري و جايگاه و رسالت آن دارد.
مولف در اين اثر با نگاهی گذرا به نظریات مشابه با شکل اجرای تعزیه و با در نظرگرفتن توصیف نمایش «دختر مسیحی» به وسیله «کنت دوگوبینو» سعي كرده تا آنجا که ممکن است شباهت‌ها و نقاط قوت تعزیه را در مقایسه با شكل‌هاي دیگر نمایش توضیح دهد.
وي تاكيد مي‌كند در تمام این نقطه نظرها دو مورد برای تولید تئاتر به طور مشخص مشترک است که بدون این دو تئاتر پدید نمی‌آید، این دو مورد «بازیگر» و «تماشاگر» است که خروجی آن هنر تئاتر را شکل می‌دهد.
به اعتقاد عزيزي این اساس انجام کار تمام تئاترها در گونه‌های مختلف است و آنچه اختلاف‌ها را شعله‌ور می‌کند، خروجی تئاتر است، اینکه آیا این تئاتر طبقه ويژه‌اي را دربرمی‌گیرد یا خیر؟
مولف در مقدمه اين كتاب درباره تاريخ جديد بشر در ارتباط با تئاتر نوشته و مي‌افزايد: آنچه از تاريخ جديد بشر در ارتباط با تئاتر مي‌توان دريافت، اين است كه تئاتر پس از گذر از مقام فعاليت آييني نمايشي نه در مقام پاسخگويي به سوالات گوناگون بشر در مقابل هستي و روابط ميان انسان‌ها، بلكه بايستي به منظور تهذيب و بازنمايي رفتارهاي انساني، نابساماني‌ها، كاستي‌ها، قدرت‌هاي ماوراءالطبيعه و رفتارهاي زندگي اجتماعي، الگويي را نشان دهد؛ شان زندگي و رفتار جمعي را به عنوان وسيله‌اي مناسب‌تر در مقابل جنگ و ستيز به نمايش گذارد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخچۀ تئاتر در ایران (جلد سوم)
زاویه دید در سینمای ایران
تاریخچه رقص در ایران

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها: 2202
تعداد صفحات: 130
4.5 / 5
با 11 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۷/۰۱/۳۱


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You