آکادمی زبان صمیمی
دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

سازمان مجاهدین خلق (جلد اول)

سازمان مجاهدین خلق (جلد اول)

گروهی از پژوهشگران

کتاب سازمان مجاهدین خلق پیدایی تا فرجام که یک برهه زمانی را از سال ۴۴ تا ۸۴ در بر می گیرد، اولین تحقیق جامع، مستند و تحلیلی درباره تاریخچه چهل‌ ساله سازمان مجاهدین خلق و حاصل ۵ سال تلاش گروهی از پژوهشگران تاریخ معاصر و علوم سیاسی در مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی می‌باشد. بسیاری از اسناد و تصاویر این کتاب برای اولین بار ارائه و منتشر شده است.
جلد اول آن، دوره زمانی سالهای ۴۴ تا ۵۴ و مشتمل بر وقایع تأسیس، گسترش تشکیلاتی و تغییر رسمی ایدئولوژی به مارکسیسم می‌باشد.
جلد دوم، سالهای ۵۴ تا ۶۴ را شامل می‌شود که وقایع پس از تغییر ایدئولوژی و نیز تحولات سازمان را در طول انقلاب اسلامی اعم از ایجاد درگیری، زمینه‌سازی حرکتهای مسلحانه و ترورهای کور یا هدفمند را تشریح می‌نماید.
جلد سوم، مقطع زمانی سالهای ۶۴ تا ۸۴ و در بردارنده مسایل سازمان در خارج کشور و همچنین استقرار در عراق و همکاری با رژیم صدام در دوره جنگ تحمیلی و نهایتاً نابودی تشکیلاتی پس از سقوط رژیم بعث می‌باشد.
کلیه اعلامیه‌ها و نشریات منتشر شده سازمان در داخل و خارج کشور ونیز انتشارات سایر گروهها و احزاب در این کتاب مورد بررسی و استناد قرار گرفته و مشتمل بر گفتگوهای اختصاصی با گروهی از اعضای سابق سازمان و صاحبنظران تاریخ سیاسی چند دهه اخیر ایران می‌باشد. 

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
حق الناس:اسلام و حقوق بشر
ورجاوند بنیاد
انقلاب و بسیج سیاسی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 27 مگابایت
دریافت ها: 11580
تعداد صفحات: 760
4.1 / 5
با 23 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 20
۱۳۹۶/۱۱/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
saeadi
Member
متاسفانه قضاوت کردن در بین ما خیلی اسان شده و مه با هرگئنه اطلاعاتی ولو اندک در مورد هرچیزی اظهار نظر و قضاوت میکنند چه بسا با حب و بغض و حت تاثیر تبلیغات منفی و مثبت در مورد آن پدیده باشد.در مورد مجاهدین نیز باید قضاوتها خارج از تنفر و شیفتگی بوذه تا بتوان به راستی نزدیک شد. همچنین باید هر پذیذه ای را در ظرف زمانی و مکانی خود دید. همچنین تاریخ را نیز نباید برشی از زمان انقلاب و یا حداکثر از 15 خرداد دید تاریخ مبارزات ملت ایران حتما بسیار قبلتر از ان شروع شده و چه بسیار زنان و مردان انقلابی و مبارز در این راه سختیها و شکنجه ها و شهادتها دیده اند تا در مقابل استعمار و استبداد سر خم نکنند.در زمانی که محاهدین تاسیس شدند در اوج فضای استبدادی پهلوی یکی از منسجم ترین وشناخته شده ترین نیروهای مسلمان مبارز بودند که اگثر مقاماتی که بعد از انقلاب بر سریر قدرت نشستند و هنوز هم ادامه دارد تنها با سابقه کمکهای مالی و احیاتا نظامی به این گروه برای خود رزومه مبارزاتی ساختند و بر بسیاری از ارگانهای کشور حاگم شدند. از مرحوم رفسنجانی گرفته تا ... هرچند بسیاری از ادمهای مبارز اصیل سرشان بی کلاه ماند.با همه این تفاسیر نمیشود منکر جنایات و ترورهای این سازمان برای کسب قدرت نشد و اگر این مسایل را نیز نادیده بگیریم تحریف حقایق تاریخی کرده ایم. اینکه هر فردی در شرایط مختلف ممکن است از راه سابق منحرف شود هیچ پدیده پیچیده ای نیست همچنانکه برخی از اشغال کنندگان سفارت حالا در این ظرف زمانی با آن حرکت شاید موافقت نکنند همچنانکه خیلی از مخالفین دواتشه با تسخیر سفارت به یکی مخالفین سرسخت با امریکا در شعار در امده اند.لذا پیشنهاد میکنم در ربطه با این این کتاب نیز بدون پیشداوری و بدون حب و بغض مورد مطالعه قرار گیرد و مطمئنا این کتاب نیز مثل هر کتاب قابل خواندنی دارای نقاط قوت و ضعفی خواهد بود.در ضمن نظر دهندگان محترم نیز که اکثرا اهل کتاب هستند بهتر است از شعار و نفرتپراکنی و سردادن مطالب و فحشای بعضی سایتها و یا تلوزیونهای ماهواره ای خودداری کنند و سعی کنند خودشان صاحب تحلیل باشند.
نقل قول  
korashim
Member
‫آقا‌برادر مجاهدین شیعه ۱۲ امامی هستند ولی اسلام گرانیستند با کدوم مدرک وسند می گید مجاهدین پسربچه روازخونه کشیدند بیرون وسرشو با تیغ بریدند همین دروغها را می گویید که هر روز اقبال جوانان به مجاهدین بیشتر می شود.عملیات فروغ جاویدان مجاهدین ومرصاد شما چه ربطی به زندانیانی داشت که جکم گرفته بودند وداشتند دوران محکومیت خود را می گذراندند وحتی تلویزیون وروزنامه هم نداشتند که بدانند دربیرون چه خبره بیش از۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی مجاهد وغیرمجاهد را باشقاوت تمام اعدام کردند نه غسل ونه کفن نه حتی گور وآدرس همگی را توگورهای دسته جمعی دفن کردند وبه خانواده هاشون هم تا همین ساعت محل دفن را اطلاع نداده اند خود خامنه ای هم گفت می گویند ۱۷۰۰۰ نفر راترور کرده اند مثل لاجوردی درصورتی که درجمهوری اسلامی یک رقم درجاده ها سالیانه ۳۴۰۰۰ نفر کشته میشوند وچندین هزارنفر را فقط نظام اعدام کرده ومی کند سانحه پشت سرسانحه کشتی سوچی،ساختمان پلاسکو، سقوط هواپیما ،فساد ،فحشا ،دزدی ،اختلاس، مواد مخدر ،فرارمغزها، زلزله کرمانشاه ،بمب اتم ،آقا زاده ها،صدورتروریسم به عراق وسوریه ویمن وافغانستان وغارت مردم وپرکردن جیب تروریستهای حزب الشیطان وحماس وطالبان واسد و... وکودکان کار وفقروفلاکت ونابودی منابه طبیعی و.... اینها همگی کارشما دراین ۳۹ سال است مملکت را شما برباد دادید می اندازید به قول خودتان گردن منافقین .این فیلمهای ۲زاری وبی ارزش هم سفارش سپاه قدس ووزارت اطلاعات برای سیاه نمایی وشیطان سازی ازمجاهدین است،هزاران فیلم وکتاب وسریال سرهم میکنید که بگویید منافقین بدند وتموم شدند اونوقت هرکی ازتون می پرسه اگربدند وتموم شدند ومارکسیست اسلامی وعراقی وآمریکایی واسرائیلی وچه وچه هستند چرا نگرانید وکلی خرج فیلم وسریال وکتاب و...می کنید، نه عمو این مجاهدین نیستند که مملکت روبه این روزانداختند وبه مسلمان وبهایی ومسیحی وکلیمی وزرتشتی ودانشجو وکارگر ودرویش رحم نمی کنند این شمایید بسه فریب ودروغ وریا
نقل قول  
bnamoneshoon
Member
اون آقایی که در مورد آزادی تفکر صحبت میکرد و میگفت مجاهدین خلق از گروه های مسلمان هستند انگار اصلا در باغ نیست ها!
گروه مجاهدین خلق از گروه های اسلامی التقاطی بوده یعنی به اسم دین و به کام مارکسیست ها
لگوی مجاهدین رو نگاه کنید بالاش آیه قرآن نوشته "فضل الله المجاهدین علی القاعدین" اسم دین و مسلمان فقط برای این بود که افراد را با خودشون همراه کنند
وقتی پسر بچه رو توی خونه جلو مادرش با تیغ موکت بری سر میبرند چطور استنباط کردید که این ها مسلمون بودند و وطن دوست؟
بعد از عملیات فروغ جاویدان و بعد از امضای قطع نامه که تصمیم گرفتند بیایند و ایران را بگیرند و در عملیات مرصاد سر کوب شدند امام خمینی دستور اعدام تمامی منافقین را داد
منافقین اعدام شدند چون حتی حاضر نمیشدند حتی زبانی قبول کنند که مبانی سازمان را قبول ندارند و در زندان ها منتظر بودند که بیرون بیایند و باز دست به کشتار و ترور بزنند
17 هزار شهید ترور داستان سرایی که نیست
اگر جمهوری اسلامی قبول ندارید حقیقت رو پنهان نکنید شرف داشته باشید آزاد مرد باشید.
فیلم امکان مینا، ماجرای نیمروز و سیانور رو توصیه میکنم ببینید
امان از یک کم وجدان و انصاف
نقل قول  
salgado
Member
نقل قول از behdad1970:
اگه اشتباه نکنم یه ضرب المثل قدیما بود:
نه قم خوبه نه کاشون لعنت به هر دو تاشون

++++


و البته جماعت سلطنت طلب
نقل قول  
behdad1970
Member
اگه اشتباه نکنم یه ضرب المثل قدیما بود:
نه قم خوبه نه کاشون لعنت به هر دو تاشون

++++
نقل قول  
مری بلا
Member
اگه اشتباه نکنم یه ضرب المثل قدیما بود:
نه قم خوبه نه کاشون و......
نقل قول  
siawash110
Member
اصلاح طلب ها بوقلمون هستند یا اصول گراهایی که یک روز زیر بیرق احمدی نژاد سینه می زنند و یک روز اون میشه جریان انحرافی و حالا هم که شده اپوزیسیون ؟ ؟ ؟ اصلاح طلبها بوقلمون هستند یا اصول گراهایی که یک روز برای مرحوم هاشمی یقه پاره می کنند ( سر جریان منتظری ) و یک روز هاشمی می شود مظهر سرمایه داری . . . یک روز برای فتح بیت المقدس از کربلا می گذرند و فردا ! ! ! ! حتی رییس جمهور فعلی همه می دونند اصول گرایی که ماسک اصلاح طلبها را زده . . . . . . .
نقل قول  
SHEKAN
Member
سال 1361 کلاس پنجم دبستان بودم . هنوز کشتن شهروندان تهرانی در تابستان آن سال از یاد نرفته . خوب بیاد دارم ظهر یک روز گرم تابستان را که این گروه پلید و کثیف یک شهروند را از خانه اش در خیابان شهید محلاتی بیرون آورده و آماج گلوله قرار دادند . هرچه از این گروه بکشند کم است . گروه احمقی که فکر کردن وظیفه یک طیف خاصی از آنان بود و کشتار مردم بی گناه وظیفه بخش اعظم این فرقه کثیف . فرقه ای که قبل از انقلاب اعضای مسلمان خود را حذف می کرد و بعد از انقلاب دست به کشتار مردم می زد و در آخر به دامان دشمنان قسم خورده ملت پناهنده شد و به آنان سرویس داد . نظام اسلامی به فرض محال هر قدر هم بد باشد به پلیدی و کثیفی این به اصطلاح مارکسیستهای مسلمان نیست .
نقل قول  
korouni
Publisher VIP
نقل قول:
وخودشان می گویند درسال ۶۵ به عراق رفتند بایک قراردادصلح برمبنای عدم دخالت درامر همدیگر واستقلال سیاسی واقتصادی ونظامی وعقب نشینی به مرزهای تعیین شده آزادی اسرا،وجبران خسارت جنگ ومی گویند هیچ هکاری سیاسی ونظامی وکمک مالی ازصدام نگرفته اند، واگر کشوردیگری جزعراق هم به آنها خاک برای استقرارمی داد به آنجا می رفتند ،..


برای روحیه پژوهشگری و تفحص احترام قایلم. اما ریش این ماجرا خیلی سال است که درآمده فیلم های متعدد جاسوسی و لو دادن اطلاعات جبهه ایران به مقامات استخباراتی توسط اشرف نشان ها!!! منتشر شده با وجود این همه فیلم و سند واقعا وقیحند این حضرات
نقل قول  
نقل قول از Asyntax:
نقل قول از همای ابد:خیلی ها مجاهدین رامتهم به کشتارمردم و ترورمهم ترین افراد انقلاب 57 می کنند. من به این ق ضیه مشکوک ام. کسی که تاریخ معاصرخوانده باشد میداند. چرا باید کسانی حذف شوند که رقیب دونفر برای تصاحب جایگاه من ذرآوردی ولایت فقیه محسوب میشوند؟ کمااینکه مسعود رجوی هم ازهمین ایدئولوژی های تحریفی به خورد پیراوانش می داد و می دهد. یک مسلمان واقعی، اگر وجود دارد، می داند که این جایگاه و این ایدئولوژی یعنی تحریف دین. و بغید نیست ازاین دجالان با ایدئولوژی مشترک چنین فجایعی بروز کند. مجاهدین قاتل و خائن اند؟به این حکومت چه می شود نسبت داد؟ از این حکومت با فجایعی چون کهریزک و قتل عام بیش از سی هزار نفردر سال 67، و خودکشی کردن جوانان و اندیشمندان این کشور در حال حاظر،چگونه ذر تاریخ یادخواهند کرد؟

دلیل اینکه آنان را منافق و خائن به وطن میدانند، کاملا مشخص است، خیلی دیگر از جریان ها و سازمان ها بعد از انقلاب 57 به طور کل کنار زده شدند، حتی بعضی از مبارزین قبل از انقلاب همانند
چریک های فدایی خلق دست به مبارزه مسلحانه و ترور زدند،اما آرمان آنها و ایدیولوژی آنها مشخص بود، فداییان خلق مارکسیستهایی بودند که با خطی مشی چریکی قصد برقرار کردن حکومت سوسیالیستی داشتند و مبارزه با امپریالیسم از ارکان اصلی سازمان آنها بود، اما مجاهدین خلق چه ؟ آنها چه نوع حکومت و و ایدیولوژی میخواستند؟ از مبارزه با امپریالیسم دم میزدن اما مردم بیگناه را در کرمانشاه و سرپل و اسلام آباد غرب و مرصاد می کشتند...


من به هیچ وجه از مجاهدین دفاع نکردم وبا شما هم موافق هستم .منظور من مشترکات جمهوری مثلا اسلامی و مجاهدین در عقاید بود ویا حتی رفتارهای افراطی و جنون آمیز. مطمئنا اگر مجاهدین بر ایران سیطره پیدا می کرذند اوضاع از این هم بدتر بود. و چریک های مارکسیسم و خواستار برابری اجتماعی و اقتصادی، مورد احترام بنده هستند. کسانی که با افراطی گری عده ای مجالی برای ایجاد عدالت در ایران نیافتند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You