آکادمی زبان صمیمی
دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

چنگیزخان: توفان برخاسته از شرق

نویسنده:
توان و گسترة فتوحات مغول، حتی در تصور و خیال هم نمی‌گنجد. ارتش مغول تمامی «استپ» شرق را در نوردید و چین، ایران، روسیه و شرق اروپا را به زیر سلطة خود در آورد. ارتش مغول درست چهل سال پیش از گذر از «دانوب»، حمله به ژاپن را آغاز کرد. در واقع این موفقیت‌های نفس‌گیر و هراس‌انگیز، نظام امپراتوری مغول را با چهره‌ای فرهیخته و آراسته به جهانیان نشان داد و توانست در آسیا استقرار و آرامش ایجاد کند و در آن نقطه از جهان، بار دیگر تساهل و بردباری در برابر مذهب و نژادهای مختلف را، به روش کوروش کبیر به وجود آورد. مغول توانست تجارب بین‌المللی را رونق دهد. امپراتوری مغول به لحاظ سیاسی و حتی جغرافیایی، به آسیا وزن و شکل تازه‌ای داد و اروپا را با دنیایی آشنا ساخت که تا آن زمان هیچ‌گونه شناخت سیاسی، اجتماعی و حتی جغرافیایی درستی از آن وجود نداشت. در کتاب حاضر، چگونگی گسترش امپراتوری مغول، رویارویی شرق و غرب که در نهایت موجب درهم شکستن و دگرگونی دیدگاه اروپائیان دربارة تک قطبی بودن آنان شده، بیان شده است. در این کتاب، گذشته از روایات تاریخی، نمونه‌هایی از مینیاتورهای رشیدالدین ـ تاریخ‌دان، وقایع‌نویس و شاعر ایرانی ـ که در نیمة قرن هفتم هـ.ش.، صدراعظم «غازان‌خان» بوده نیز به چاپ رسیده است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
سربداران
داستان فکر ایرانی: از آغاز سلسله ی صفاریان تا آغار صفویه (جلد ۴ تا ۶ )
ملامتیه

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 4 مگابایت
دریافت ها: 5719
تعداد صفحات: 300
5 / 5
با 1 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۶/۱۰/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
majid889
Member
جنایات هولناکی که چنگیز بر علیه ایرانیان کرد را که بگذاریم کنار در خدمت چنگیز به ایران همین بس که چنگیز سلسله ی بنی عباس در بغداد را به هلاکت واسل کرد و اینگونه ایرانیان را از اسارت ان قوم رهایی بخشید که خود پیروزی بزرگیست.
نقل قول  
koko2020
Member
اگر هم عصرش بودم، چند بار پیاپی جای خواهر و مادرش را با هم عوض می کردم تا از رضایتمندی خاطری که برایش به وجود آمده، سرخوش و کیفور به لانه اش بازگردد. اما این را نیز می دانم که بوده اند افرادی در آن دوره با سینه های ستبر و گردن های بر افراخته که از معیت هم وطنان گرام و فرهیختگان موافق به دور، جان سپرده اند. تاریخ ایران سرشار از خیانت های فراگیر و تسامحات ملی است. چه شهرهایی که مزبله پایتختی را بر پایمالی خون یکان یکان هم وطن رجحان دادند. همین حالا در یکی از کشورهای جهان، ملت بر علیه ورود فردی به کشورشان طی چند ساعت طوماری با امضای 2 میلیون نفر ترتیب داده اند. اما یادمان نمی رود که او. راا.نیم این سرزمین، شورین تر از گز اصفهان و سوهان قم در کام اجانب مدفون شد و دریغ از واکنش این ملت درخود شکسته، دریغ از امضای طوماری، دریغ از انداختن تفی بر زمین ... تازه برخی از این ملت پرافتخار، اسرار بر تعجیل در تحویل داشتند. انگار مال دزدی بود و اینها می خواستند با سرعت به صاحبش برگردانند تا قائله بخوابد! اینها که ناراحتی ندارد مگر نه این است که ما ملتی هستیم که به جای "خودسازی" به "خودباوری ملی" رسیده ایم بلکه می خواهیم به "خودسوزی" برسیم؟!
نقل قول  
Khwanirath
Member
در واقع این موفقیت‌های نفس‌گیر و هراس‌انگیز، نظام امپراتوری مغول را با چهره‌ای "فرهیخته" و "آراسته" به جهانیان نشان داد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You