Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

تاریخ و تمدن ایلام

تاریخ و تمدن ایلام

این کتاب که نخستین تألیف محققانه درباره تاریخ و تمدن ایلام در زبان فارسی است مشتمل بر یک مقدمه و چهار فصل و 147 تصویر رنگی و سیاه و سفید است.
عنوان فصل نخست «تاریخ سیاسی ایلام» است. در این فصل «پادشاهان ایلامی»؛ «پادشاهان ایلامی سیماش»؛ «سلسله نمایندگان بزرگ در ایلام دوران سیکول مخ ها»؛ «دوران ایلام میانی»؛ « دوران ایلام جدید» مورد بحث قرار می گیرد.
فصل دوم به «مذهب ایلام» اختصاص دارد. در این فصل نویسنده با طرح مذهب دوران ایلام قدیم «دوره اسنی ها و سیکول مخ ها» نشان می دهد که مذهب ایلامی نقاط مشترک و در عین حال ویژگی کاملا مشخص و متمایز کننده ای با مذهب بین النهرین داشته است.
عنوان فصل سوم «هنر ایران» است که در این فصل درباره پیکرسازسی، ظروف تزینی، نقوش برجسته،... بحث می شود.
عنوان فصل آخر نیز «غروب تمدن ایلام» است.

بخشی از کتاب:
در زمینه قوم نگاری ایلامی ها با مشکلاتی روبرو هستیم منطقی ترین فرض آن است که ایلامی ها به پروتو - لُرها تعلق دارند که زبانشان با ورود مادها به زبان ایرانی تبدیل گردید
دنیل تی پاتس در کتاب باستان شناسی ایلام می نویسد - پروفسور والتر هینتس ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های بدست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام در یک اظهار نظر از دیگر محققین بی احتیاط تر است و اعلام میدارد که : ایلامی ها « لرهای اولیه » یعنی نیاکان ساکنان لرستان جدید در غرب ایران هستند.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تخت جمشید
چگونگی فرمانروائی عضد الدوله دیلمی و بررسی اوضاع ایران در زمان آل بویه
به یاد پادشاه سرزمین ها، کوروش بزرگ

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 37 مگابایت
دریافت ها: 23032
تعداد صفحات: 228
4.5 / 5
با 37 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۶/۰۶/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
moreak09
Member
شاید بتوان گفت که برجسته ترین کتابی که در مورد تاریخ عیلام نوشته شده است " ایران در سپیده دم تاریخ " شاهکار بی بدیل "جورج کامرون" است که بارتولد وی را برجسته تریت متخصص تاریخ عیلام میداند.کتای کامرون بسیار حرفه ای و ثقیل است بدون تصاویر زیاد و بیشتر جنبه ای آکادمیک دارد که برای خواننده عادی بسیار سنگین و دیرهضم است.
مجید زاده کتاب حاضر را با بهره گیری از مراجع فراوان آماده نموده و وجود تصاویر فراوان از یافته های باستان شناسی کتاب را بسیار قابل فهم تر و آسانتر نموده ولیکن باید اذعان داشت که در کل چنین نوشتارهایی وزن خاص خود را دارد.
عیلام یا ایلام هر دو یک واژه را میرسانند ولیکن بسیاری از باستان شناسان ترجیح میدهند از کلمه عیلام برای تمدن کهن غرب ایران استفاده کنند که با ایلامی که ما بعنوان استانی در ایران میشناسیم اشتباه نشود.
به تمام کسانی که به تاریخ باستان قبل از مادها و هخامنشی ها علاقه دارند توصیه میکنم این کتاب را بخوانند و باید سپاسگزار نویسنده کتاب بود که چنین متن ثقیلی را بدل به متنی قابل فهم تر و ملموس تر نموده است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You