Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

تاریخ تشیع در افغانستان

تاریخ تشیع در افغانستان

حضور تشیع در افغانستان تا این اواخر نه تنها برای مردم دیگر کشورهای جهان، بلکه برای بسیاری از ارباب دانش افغانستان نیز، یکی از ناشناخته‌ترین مقوله‌ها به شمار می‌آمد.
نویسنده این کتاب در مقدمه اثر خود تأکید کرده که با همه تلاش‌های قابل ارجی که در سال‌های اخیر در راستای معرفی شیعیان افغانستان صورت گرفته است، به خصوص پس از قیام شیعیان بر ضد اشغالگران شوروی، هنوز درباره گذشته تشیع در افغانستان کار در آغاز راه است و می‌توان گفت در این زمینه کاری صورت نگرفته است.
ناصری داوودی نویسنده این کتاب بر این نکته اساسی تأکید کرده است که بررسی تاریخ تشیع در افغانستان، فقط با انگیزه کشف حقایق گذشته، افزایش آگاهی از گذشته طلایی مردم افغانستان و روشن کردن قسمتی از تاریخ مردم سرزمینش صورت گرفته است و هدف او همواره تلاش در جهت حفظ وحدت ملی، کسب رفاه وعدالت اجتماعی و دوری از اختلاف مذهبی بوده است.
مؤلف در کتاب تاریخ تشیع در افغانستان، برای درک بهتر و روش‌مند تاریخ تشیع در این کشور قبل از بررسی و تحلیل روند تاریخی مذهب تشیع در این سرزمین، به تعیین محدوده افغانستان و برخی موضوعات و واژه‌های کلیدی دیگر پرداخته و در ابعاد مختلف موضوع را مورد ارزیابی قرار داده است.
در این کتاب موضوعاتی در مورد شیعه شناسی در افغانستان بررسی شده است که دانستن برخی آنها در تحصیل چشم‌اندازی روشن درباره این موضوع کمک شایانی می‌کند.
در ابتدای کتاب مؤلف به وضعیت کنونی و موقعیت جغرافیایی و مساحت افغانستان پرداخته و اقوام مختلف به خصوص قوم هزاره را که بخش اعظم شیعیان این کشور را شکل می‌دهند مورد بررسی و شناسایی اجمالی قرار داده است.
آن گونه که داوودی ناصری در این کتاب اشاره کرده است، امروزه شیعیان افغانستان، تقریباً با هزاره مترادف شناخته می‌شوند و قوم هزاره در طول تاریخ بیش از دیگران مورد محرومیت قرارگرفته است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
فتنه های این زمان و روش مقاومت در برابر آنها
علوم و معارف اسلامی هسته ای و تمدن نوین اسلام شیعی
ازدواج مکتب انسان سازی - جلد 3

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
دریافت ها: 4516
تعداد صفحات: 402
4.4 / 5
با 14 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۶/۰۵/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You