بهرام پور
تندخوانی مؤسسه خانه داستان چوک

خاطرات دکتر امیر اصلان افشار

خاطرات دکتر امیر اصلان افشار

نویسنده:
سابقه تاریخی شفاهی را اگر چه می توان در نقالی ها، شاهنامه خوانی ها، قصص و حکایات دنبال کرد و شاید بتوان شیوه تاریخ نویسی ابوالفضل بیهقی را طریق معاینه(مشاهده) یا از((سماع درست از مردی ثقه)) را مصداقی از تاریخ شفاهی در ایران بشمار آورد، اما این رشته- بعنوان بخشی از اسناد تاریخی- رشته جدیدی است که قدمت آن به 50-60 سال اخیر می رسد و امروزه یکی از منابع مهم در مطالعات تاریخی بشمار می رود. در این میان، خاطرات دولتمردان دوران پهلوی منبع پر ارزشی است که ما را از ساخت و سازهای سیاسی- اجتماعی و فرهنگی عصری که به درستی(ایران نوین) نامیده می شود، آگاه می کند. انتشار این خاطرات- بی تردید- در غنای حافظه تاریخی جامعه و شناخت علل و عوامل سقوط این رژیم و روی کار آمدن حکومتی دیگر و وقوع انقلاب اسلامی یاری خواهد کرد.
در سال های طولانی مهاجرت، توفیق داشته ام که با دولتمردان بسیاری آشنا شوم، اما به معدود شخصیت هائی برخورد کرده ام که آگاهی سیاسی، ادب و نجابت اخلاقی را با هم داشته اند و دکتر امیر اصلان افشار از جمله آن معدودان و انگشت شماران است. بنابراین: وقتی دوست بسیار عزیز و فرزانه ام، زنده یاد دکتر محمد حسین موسی(سناتور انتخاباتی مردم آذربایجان) پیشنهاد کرد تا در تدوین و تنظیم خاطرات دکتر امیراصلان افشار اقدام کنم، از این پیشنهاد استقبال کردم، خدمت فرهنگی دکتر امیر اصلان افشار در شناساندن تاریخ و فرهنگ ایران در خارج از کشور(و از جمله چاپ شاهنامه طهماسبی و برگزاری کنگره ایرانشناسان درآلمان) مورد دیگری بود که علاقه مرا به این شخصیت سیاسی-فرهنگی بیشتر ساخت.
مورد دیگری که این استقبال را دو چندان کرد،اهمیت تاریخی خاطرات دکتر افشار بود که در آستانه انقلاب 57 از نزدیک شاهد گفتگوها، مذاکرات و تحولاتی بود که سرانجام باعث سقوط رژیم پهلوی و خروج محمد رضا شاه از ایران(26دی ماه 1357) و سپس، موجب باز گشت آیت الله خمینی به ایران گردید(12بهمن1357).
دکتر امیر اصلان افشار- به عنوان آخرین رئیس کل تشریفات دربار به هنگام خروج شاه از ایران، از معدود افرادی بود که با محمد رضا شاه همراه شد و تا آخرین لحظات زندگی او، همدم و همراه و همراز وی بوده است.
دکتر امیر اصلان افشار در تهران متولد شد و بسال 1935، در سن 15-14 سالگی، برای تحصیلات دوره متوسطه، عازم آلمان(برلین) گردید، دورانی که آدولف هیتلر در عرصه سیاسی آلمان به قدرت رسید. امیر اصلان افشار پس از پایان دوره متوسطه، وارد دانشگاه برلین گردید و سپس در سال 1942 با درجه دکترای رشته علوم سیاسی از دانشگاه وین(اتریش) فارغ التحصیل شد.
دکتر امیر اصلان افشار در دوران خدمت خود در وزارت امور خارجه دارای پست های مهم و حساس بوده از جمله:
- وابسته سفارت ایران در هلند و رابط دادگاه لاهه به هنگام ملی شدن صنعت نفت(1952)
- نماینده ایران در کنفرانس آسیا- آفریقا، باندونگ اندونزی(1955)
- عضو بنیاد آیزنهاور (1955-1956)
- نماینده مجلس شورای ملی در دوره های نوزدهم و بیستم و آجودان کشوری محمد رضا شاه پهلوی(1335-1340)
- نماینده ایران در کمیته اقتصادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد(1958و1959و1961)
- سفیر ایران در اتریش
- سفیر ایران در آمریکا و مکزیک
- سفیر ایران در آلمان و...
- و سرانجام، رئیس کل تشریفات دربار شاهنشاهی در آستانه انقلاب اسلامی(1355-1357)
وسعت موضوعات و حافظه دقیق، سرشار و رشک انگیز دکتر امیر اصلان افشار، خاطرات وی را بسیار خواندنی می سازد، این کتاب،چکیده بیش از 180 ساعت گفتگو است که بین ماه های آوریل 2010تا ماه اکتبر2011 در خانه دکتر افشار در (نیس فرانسه) انجام شده است.

"علی میرفطروس"

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
برخی ملاحظات پیرامون تاریخ انقلاب مشروطیت
خاندانهای حکومتگر ایران یا الیگارشی
مقدمه ای بر قضیه ی جنگل

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 16 مگابایت
دریافت ها: 13866
تعداد صفحات: 627
4.4 / 5
با 37 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 12
۱۳۹۵/۱۱/۲۰


پاسخنگارش دیدگاه
beharan
Member
افشار بدلیل پست مهم و کلیدی که در دربار داشت. خاطراتش باید زیبا و زنده باشد. بخش کوچکی از کتاب را خوانده ام کتاب بسیار خواندنی است.
نقل قول  
kaydan
Member
دوستانی که تصاویر کتاب رو میخوان خواهشا به صورت خصوصی درخواست بدن.
سپاس
نقل قول  
golam24
Member
سلام اگر امکانش هست برای من هم عکسها رو بفرستید
نقل قول  
kaydan
Member
نقل قول از kaveh_717:
سلام لطفا عکسها رو برای من ارسال کنید ممنون


با سلام
چشم دوست عزیز، متاسفانه به دلیل مشغله هنوز فرصت تصحیح و تنظیم صفحات دارای تصویر این کتاب را بدست نیاوردم، ولی سعی خواهم نمود هرچه زودتر این تصاویر را جهت علاقمندان در اینترنت بارگذاری نمایم.
نقل قول  
kaveh_717
Member
سلام لطفا عکسها رو برای من ارسال کنید ممنون
نقل قول  
vorojax021
Member
نقل قول از kaydan:
این کتاب شامل حدود 120 تصویر رنگی در پایان کتاب بوده که به دلیل حجم زیاد آنها در کتاب گنجانده نشده است، اگر دوستان علاقمند به داشتن این تصاویر و الصاق آن به کتاب هستند، در پیام خصوصی درخواست داده تا تصاویر را خدمتشان ارسال نمایم.


سلام بزرگوار
ممنون میشم برام ارسال کنید
نقل قول  
adidas111
Member
نقل قول از kaydan:
این کتاب شامل حدود 120 تصویر رنگی در پایان کتاب بوده که به دلیل حجم زیاد آنها در کتاب گنجانده نشده است، اگر دوستان علاقمند به داشتن این تصاویر و الصاق آن به کتاب هستند، در پیام خصوصی درخواست داده تا تصاویر را خدمتشان ارسال نمایم.

خوب حداقل کیفیت عکس ها را کم می کردید ولی در کتاب می گذاشتید.اصلش عکس ها بودند.
نقل قول  
kaydan
Member
خواهش میکنم دوستان گرامی
من فکر میکنم بهترین کاری که در حق من نوعی میتوانید بکنید همانا مطالعه این کتاب است.
کتاب به قلم بسیار روان جناب میرفطروس نوشته شده است. خاطرات جناب افشار نیز بسیار جالب و خواندنیست، این شخص از نوادگان نادرشاه افشار است و از خاندان بزرگ ایرانی بحساب می آیند.

آنچه که جناب افشار در خاطرات خود بیان نمودن و خصوصا شرح سفرها و سالهایی که در آلمان و اتریش تحصیل نمودن(در دوران رضا شاه) و همچنین دوران سفارتشان و برخورد سفیران و بزرگان و رجال سیاسی کشورهایی که ایشان به آنجا سفر نموده یا کاردار و سفیر ایران در طی سالها در آن کشورها بوده رو وقتی از زبان او می شنویم و با آنچه که در این یک هفته اخیر شاهد آن بودیم که شخصیتی همچون ترامپ با وارد ساختن ملت ایران در جمع تروریستها و ندادن اجازه به آنها برای ورود به خاک آمریکا، باعث چه توهین و تحقیرها گردیده، باید بگوییم فقط باید خون گریه کرد و آه و افسوس به اقتدار گذشته ملتی بخوریم که در چشم جهانیان چه بودیم و امروزه روز به چه جایگاه قهقرایی تنزل و سقوط کرده ایم!

تنها اگر ده درصد(نه بیشتر) از نظرات این کاردار و سفیر ایرانی حقیقت داشته باشد کافیست تا اشک را به چشم هر هموطن مهین پرستی جاری سازد که چگونه توطئه استعمارگران غربی و اشتباه بسیاری از هموطنان ما و خیانت برخی دیگر ایران را به چنین جایگاهی که اکنون شاهدش هستیم رسانده است!

پ ن:
این نظرات هرگز به معنای دفاع از استبداد حاکمیت رژیم گذشته نیست که در دفاع از آن استبداد و نقض حقوق مدنی میلیونها ایرانی جای هیچ دفاعی نیست ولی امروزه روز با مطالعه تاریخ ملتها دریافتم که اگر آن روزگار زیر چکمه هر استبدادی نیز که می بودیم ولی سیرتاریخ ملتی را می پیمودیم که 2500 سال بجز پذیرش یوغ استبداد و جباریت حکومتها تجربه هیچ نوع حاکمیتی را در ذهن تاریخی خود نداشت، لاجرم امید بود که آن شیوه حاکمیت با اصلاحات با گذشت زمان تغییر یابد و افسوس که در آن برهه از تاریخ خیانت بیگانگان و خیانت احزاب داخلی و ناآگاهی ملت آن فرصت را از این ملت گرفت.
نقل قول  
morgaan
Member
سپاس و درود فراوان
همین امروز مطالعه آن را آغاز خواهم کرد
نقل قول  
هیرکان
Member
سپاس... سپاس... سپاس... دو سد چندان سپاس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You