بهرام پور
تندخوانی دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

سفرنامه ژان اوتر در عصر نادر شاه

سفرنامه ژان اوتر در عصر نادر شاه

نویسنده:
ژان اوتر، فرستاده ویژه لویی‏ پانزدهم، پادشاه فرانسه بود که از سال 1734 تا 1743 به مدت 9 سال‏ در شرق به سر برد و مناطق مختلف‏ ایران را مورد بازدید قرار داد.
مسافرت او به ایران همزمان با جهانگشایی‏های نادرشاه بود از این‏ رو سفرنامه ژان اوتر یکی از منابع‏ ارزشمند برای آگاهی از جنبه ‏هایی‏ از حکومت نادر و اوضاع ایران و ممالک همجوار در زمان نادرشاه‏ است. کتاب با مقدمه‏ای انتقادی از مترجم آغاز می‏شود. دکتر علی‏ اقبالی در این مقدمه ژان اوتر را نیز از ماموران سیاسی می‏خواند که برای‏ خدمت به کشور متبوع خود به شرق آمد و اطلاعات و گزارش‌های لازم را به‏ فرانسه ارسال نمود. وی ضمن انتقاد از روحیه برتری‏جویی و تقدم‏طلبی‏ اروپائیان نسبت به شرق، در مجموع به انگیزه‏ها و اهداف و دستاوردهای‏ سفر اروپائیان از جمله اوتر، چندان خوشبین نیست. مترجم بخش‌هایی از مقدمه را نیز به گزارش و تحلیلی از نادرشاه و اوضاع ایران در آن‏ عصر اختصاص داده، سعی می‏کند علل ناکامی‏های نادر در کشورداری را روشن سازد.

حق تکثیر: جاویدان، 1363

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
فلاسفه ی بزرگ - دکارت
سفرنامه ابن حوقل: ایران در صورة الارض
سفرنامه ناصرالدین شاه به نمارستاق مازندران

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
دریافت ها: 12392
تعداد صفحات: 360
4.6 / 5
با 41 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۵/۰۶/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
jedivssith
Member
درود

با سپاس از خانم هانیه و تهیه و آپلود سفرنامه های گرانبها برای دسترسی کتاب دوستان. خوشبختانه این یکی رو بصورت کاغذی در کتابخانه دارم. لطفا تیتر معرفی کتاب اصلاح شود. سفرنامه مربوط به دوره نادرشاه است نه ناصرالدین شاه.

سپاس
نقل قول  
هیرکان
Member
باز هم همچون قند مکرر هانیه بانوی کتابناکی اثری را درباره پیشینه میهنمان با گشاده دستی در اختیار دوستداران فرهنگ و تاریخ قرار داده اند.

سپاس

به قول آقای دکترمحمدابراهیم باستانی پاریزی (اگراشتباه نکنم) به پاس خدماتی که نادر در دوران سرداری لشکروابتدای سلطنت برای ایران انجام داده است باید برایش مجسمه ای از طلا ساخت و همان مجسمه طلا را برای کارهای زشت پایان عمرش ، نابود کرد وبه آتش کشید.

جدا از کوشش هایی که او برای تمامیت ارضی ایران انجام داد تلاش وی برای از بین بردن اختلاف مذهبی میان ایرانیان شیعه و خلافت عثمانی سنی در ان هنگامه واقعا ستودنی است.

افسوس این سرباز شجاع و خوش فکر در آخر کار گرفتار ورطه بدبینی مفرط و جنون و مال دوستی فراوانی شد که شنیدن خبر مرگ او ایرانیان گرفتار مالیات های سنگین را خوشحال نمود.

ایکاش نادر مشاورانی امین و هوشمند داشت.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You