آکادمی زبان صمیمی
دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی جلال الدین محمد بلخی (جلد هفتم)

مجموعه 15 جلدی «تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی جلال‌الدین محمد مولوی» یکی از مشهورترین تالیفات آیت‌الله شیخ محمدتقی جعفری است که نگارش آن را سال 1348 آغاز کرد و در اسفند 1353 به پایان رساند.
مرحوم جعفری با توجه به زمینه گسترده مطالعاتی خود در فرهنگ غرب و اشرافش بر فرهنگ اسلامی و با توجه به موضوع انسان در این حوزه‌ها، در تفسیر خود بر روی موضوع انسان متمرکز می‌شود و در تحلیل و نقد و تفسیر مثنوی خود بیشتر از آن که بخواهد سخن مولوی را تفسیر کند یا به بررسی لغوی آن بپردازد، رویکرد انسانشناختی را با توجه به فطریات انسانی و اعتلای منش انسانی و انسان ایده‌آل مطرح می‌کند.
“تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی” تألیف علامه محمدتقی جعفری در ۱۵ جلد، مقدمه‌ای است در شناخت و تفسیر “نهج البلاغه” امام علی (ع)). علامه افزون بر توجه به ابعاد عرفانی و جنبه های فلسفی، علمی و تربیتی طرح شده در مثنوی، با نگرشی نقادانه به تفسیر آن پرداخته است. از منظر وی گرچه شعر مولانا به ویژه از نظر هنری در حد اشعار حافظ و سعدی نیست؛ لیکن معارف و علوم طرح شده در این اثر کم نظیر است و اندیشه های مولانا در باب جهان شناسی، الهیات و انسان شناسی مبتنی بر اصول و مبانی اسلام است.
علامه جعفری بر این باور است که در کل مثنوی یا دیوان شمس، با یک مولوی که جامع همۀ مولوی های نهان در این دو اثر باشد رو به رو نیستیم؛ چنان که خود می سراید:
هـر نفس نـو می شـود دنیــا و مــا
بی خبر از نو شدن اندر بقا
(مثنوی معنوی؛ دفتر اول؛ بیت ۱۱۴۵)
حق تکثیر: انتشارات اسلامی : 1366

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
بررسی و تحلیل آیین های باروری در شاهنامه فردوسی
شخصیت معنوی حافظ
نقد و تفسیر آثار محمود دولت آبادی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 9 مگابایت
دریافت ها: 18902
تعداد صفحات: 645
4.4 / 5
با 31 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۵/۰۳/۰۴


پاسخنگارش دیدگاه
mastan2
Member
با سلام
ممنون از این کتاب عالی که در اختیار ما قرار دادید
این کتاب حاصل یک عمر زحمت مرحوم علامه جعفری بوده است و شما که زحمت کشیدید ، لطفا بقیه جلد ها را هم در سایت خوبتان قرار دهید تا ما علاقه مندان به آثار علامه جعفری بتوانیم توالی را در مطالعه داشته باشیم .
منتظر بقیه جلدها هستیم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You