Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

قحطی بزرگ

نویسنده:
تاریخ دو سده اخیر ایران سرشار از حوادث مهمی است که به دلیل فقر تاریخنگاری معاصر مسکوت یا ناشناخته مانده است. تاکنون درباره قحطی بزرگ سال‌های 1917-1919 میلادی در ایران چیز زیادی نمی‌دانستیم و اهمیت و جایگاه بزرگ این حادثه را در تعیین سرنوشت جامعه ایران، به‌ویژه صعود دیکتاتوری پهلوی، نمی‌شناختیم. اینک به همت «دکتر محمدقلی مجد» می‌توانیم با نخستین پژوهش جدّی درباره این حادثه سرنوشت‌ساز آشنا شویم .
دکتر محمد قلی مجد، بر اساس اسناد غنی موجود در مرکز اسناد ملّی ایالات متحده آمریکا (نارا)، تصویری هولناک از ایران در سال‌های جنگ جهانی اوّل و پس از آن به دست اورده است. اسناد علنی شده دولت آمریکا درباره دوره تاریخی فوق، که در کتاب (قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران 1917-1919)، ثابت می‌کند که بزرگ‌ترین نسل‌کشی سده بیستم میلادی در ایران رخ داد و ایران بزرگ‌ترین قربانی جنگ اوّل جهانی بود. طبق تحقیق دکتر مجد، در طول سال‌های 1917-1919 بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم ایران در اثر قحطی یا بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه از میان رفتند و جمعیت ایران به شدت کاهش یافت.

حق تکثیر: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی - ۱۳۸۶ - تهران
کتاب بصورت رایگان در وبسایت موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی موجود است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
گاهنامه پنجاه سال پادشاهی پهلوی - جلد دوم
پروژه تاریخ شفاهی ایران (دانشگاه هاروارد) – جلد نهم
اسناد نهضت آزادی - جلد یازدهم - دفتر دوم

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها: 10217
تعداد صفحات: 236
4.6 / 5
با 54 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۴/۱۲/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
nikdoost
Member
عامل قحطی دو اتّفاق بود،اوّل تضعیف حکومت وقت به دلیل حواس پَرتی و ضعف آنان و دوم سلطه ی بیگانگان و بخصوص انگلستان بر عرصه ی سیاست،آن قسمت از دیدگاه آقای beniii که گفته است؛
"ما می بایست بصیرت و آگاهی داشته باشیم و تاریخ رو مطالعه کنیم تا در برابر توطئه های وکلای شیطان، تاب مقاومت و نیروی پیروزی داشته باشیم"، قابل توجه است، من هم اضافه می کنم؛ بدون
مطالعه ی تاریخ نیز باید بیدار و هشیار بود تا هرگز چنین وضع اسفناکی تکرار نشود، سـرمایه ی ملّی باید برای ایران و ایرانی حفظ شود و به تاراج نرود، با کشـورهای دیگر باید تعامل داشت و از فراست
آنان در راه اعتلای پیشـرفت همه جانبه و مخصوصاً رشد اقتصاد اسـتفاده نمود ولی نباید اجازه داد به هیچ قیمتی باعث نفوذ بیگانگان در داخل کشور شود، در زمان قحطی بزرگ آب و آذوقه مردم مظلوم
بیشتر به خاطر بی کفایتی حکّام به تاراج رفت و میلیونها نفر زن و مرد و کودک و پیر و جوان جان عزیز خود را از دست دادند و قربانی استثمار و استعمار شدند و قبل از آن در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز
باز هم به خاطر بی لیاقتی در اداره ی امور و عیش و خوش گذارنی درباریان و اعتماد به اجنبیان و اجازه دادن ورود حیله گران به داخل کشور و تشدید نارضایتی ها، بخش بزرگی از سرزمینمان جداشد و
به یغما رفت
چیره ‌دستان می رُبایند آنچه هست
می برند آنگه زِ دزد کاه، دست
در دل ما حرص، آلایش فزود
نیّت پاکان چرا آلوده بود
دزد اگر شب، گرم یغما کردن است
دزدی حکام، روز روشن است

نقل قول  
beniii
Member
بنده از مادربزرگم که حدود بیست و اندی سال پیش از دنیا رفتن، راجع به این قحطی سراسری، خیلی صحبت های وحشتناکی شنیدم. ایشون هم به نقل از شواهد زنده یعنی والدین و نزدیکانشون که در بطن ماجرا بودن، این تراژدی سیاه رو نقل می کرد. پدرم الان 80 سالشه و اون هم به نقل از آدمهای زیادی که درگیر این قحطی دهشتناک بودن و جون سالم به دربردن، نقل قولهای زیادی به یاد داره که شنیدنش آرامش رو از فکر و روح می بره.
یادمون باشه این ماجرا مال 100 سال پیشه و به دوران باستان مربوط نمیشه و قربانیان، اجداد و فرزندان این مرز و بوم بودن و عامل اصلیش هم انگلستان جنایتکاره.
تاریخ ایران مملو از اتفاقات هولناکیه که مسببش وکیل ابلیس یعنی خون آشامان انگلوساکسون هستن و سیاه ترینش واقعه ی قحطی سالهای 1296و 1297خورشيدي بود. متاسفانه فرصت از دست رفته و همیشه از خودم می پرسم چرا در زمان حیات شاهدان عینی، مستندی ازش ساخته نشد؟ و چرا این همه ما نسبت به این وقایع و بلاهایی که توسط بیگانه بر سرمون اومده بی تفاوت رفتار می کنیم؟
نقل قول  
aryoua
Member
نقل قول از aryoua:
تعداد تلفات ادعا شده فوق العاده دور از واقع است. جمعیت ایران در پایان قرن بیستم بیش از ده میلیون تخمین زده نمی شود. احتمالاً می دانید که تزار نیکلای دوم ایرانیان را در حدود ابتدای قرن بیستم، هشت میلیون ژنده پوش می نامد.
چگونه 40 درصد از این جمعیت یعنی 8 تا 10 میلیون نفر تلف شده اند؟ با این حساب جمعیت ایران 20 تا 25 میلیون نفر بوده است. یعنی همان جمعیت سال 1345 (1966). اتفاقی که بعد از 50 سال و با رشد بهداشت و واکسیناسیون امکانپذیر شد.

لازم به ذکر است غیر از صحبت تزار نیکلای دوم در مورد کل جمعیت ایران که هشت میلیون نفر عنوان کرده بود. ناصرالدین شاه هم که در سال 1895 ترور شده است در سالهای پایانی حکومتش نفوس ایران را بیست کرور یعنی ده میلیون نفر ذکر می کند. سایر تخمینهایی که در سایتهای مختلف خارجی با گوگل کردن می توان پیدا کرد همین حدود 8 تا 10 میلیون نفر در سال 1900 را تأیید می کند. بنابراین کشته شدن 8تا 10 میلیون ایرانی در پایان جنگ جهانی اول یعنی از 1917تا 1919 به معنای تخلیه ایران از جمعیت است که پرت و پلاهایی بی نیاز از پاسخ است.
نقل قول  
beniii
Member
خون مردم مظلوم و ستمدیده ی سراسر جهان از چنگال استعمار کثیف انگلیس جنایتکار که نماینده ی ابلیس است، می چکد. خدا لعنتشون کنه. ما می بایست بصیرت و آگاهی داشته باشیم و تاریخ رو مطالعه کنیم تا در برابر توطئه های وکلای شیطان، تاب مقاومت و نیروی پیروزی داشته باشیم.
نقل قول  
aryoua
Member
جمعیت ایران در پایان قرن بیستم بیش از ده میلیون تخمین زده نمی شود.

ببخشید پایان قرن نوزدهم مد نظرم بود.
نقل قول  
aryoua
Member
تعداد تلفات ادعا شده فوق العاده دور از واقع است. جمعیت ایران در پایان قرن بیستم بیش از ده میلیون تخمین زده نمی شود. احتمالاً می دانید که تزار نیکلای دوم ایرانیان را در حدود ابتدای قرن بیستم، هشت میلیون ژنده پوش می نامد.
چگونه 40 درصد از این جمعیت یعنی 8 تا 10 میلیون نفر تلف شده اند؟ با این حساب جمعیت ایران 20 تا 25 میلیون نفر بوده است. یعنی همان جمعیت سال 1345 (1966). اتفاقی که بعد از 50 سال و با رشد بهداشت و واکسیناسیون امکانپذیر شد.
نقل قول  
شازده
Member
از این قحطی بزرگ که مسبب آن دولت انگلیس بود می توان به عنوان هولوکاست ایرانی یاد کرد. فاجعه ای که بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند.
نقل قول  
از قاجار به پهلوی 1298 - 1308؛ بر اساس اسناد وزارت خارجه آمریکا.

انگلیس و اشغال ایران در جنگ جهانی اول.

تاراج بزرگ؛ آمریکا و غارت میراث فرهنگی ایران (1941 - 1925 م)

رضاشاه و بریتانیا؛ به روایت اسناد وزارت خارجه آمریکا

این کتابها هم از این نویسنده هرکس برایش ممکن است اسکن کند و در سایت بگذارد.
چون به نظر من همه باید بخوانند چون متفاوت است با آنچه تا امروز به جای تاریخ به حلق ما ریخته اند!
سپاس
نقل قول  
پیشنهاد بنده این است که گفتگوی عبدالله شهبازی را با نویسنده این کتاب بخوانند و البته برای دوستداران خاندان پهلوی خوشایند نیست ولی برای کسانی که به دنبال حقیقت هستند بسیار سودمند است
نقل قول  
هیرکان
Member
در طول سال‌های 1917-1919 بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم ایران در اثر قحطی یا بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه از میان رفتند و جمعیت ایران به شدت کاهش یافت.

هشت تا ده میلیون جمعیت از دست رفته رقمی است بیش از اندازه قابل قیاس با جامعه ایران دوران احمد شاه

اگر به خاطرات وگزارش های مرتبط با ایران قرن نوزدهم مراجعه نماییم درخواهیم یافت که نبود جاده ومسیر ارتباطی مناسب در کنار خشکسالی منجر به کمی گندم و جو,گرمی بازار محتکران و در نهایت قحطی گسترده می شده است.

یکی از عوامل قحطی بزرگ دوران جنگ اول خرید غلات از سوی روس ها وبریتانیایی ها وسودجویی گسترده انبارداران وناامنی و ناتوانی دولت ها در برآوردن نیاز مردم بوده ودر مورد میزان بارش در آن بازه زمانی اطلاعی ندارم.


البته جنگ اول برای بسیاری از آزادی خواهان دروغین و سران عشایر در حکم بره کشی بوده که با پول روس و بریتانیا وعثمانی و آلمان کیسه ها را پر می کرده اند.

یکی از افسران آلمانی که مامور نیروگیری از میان ایلات برای نبرد با روس ها بود در خاطرات خود به این حقیقت اشاره می نماید که خوانین به هنگام ملاقات با او نخستین کلمه ای که بر زبان می آورده اند "پیل" یعنی پول بوده است.

شیوع جهانی بیماری آنفولانزای اسپانیایی در سال 1918 به دلیل نقل وانتقالات نظامی در بسیاری نقاط جهان بسیار بیشتر از قحطی ایران مرگبار بوده است.


نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You