آکادمی زبان صمیمی
دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

قحطی بزرگ

نویسنده:
تاریخ دو سده اخیر ایران سرشار از حوادث مهمی است که به دلیل فقر تاریخنگاری معاصر مسکوت یا ناشناخته مانده است. تاکنون درباره قحطی بزرگ سال‌های 1917-1919 میلادی در ایران چیز زیادی نمی‌دانستیم و اهمیت و جایگاه بزرگ این حادثه را در تعیین سرنوشت جامعه ایران، به‌ویژه صعود دیکتاتوری پهلوی، نمی‌شناختیم. اینک به همت «دکتر محمدقلی مجد» می‌توانیم با نخستین پژوهش جدّی درباره این حادثه سرنوشت‌ساز آشنا شویم .
دکتر محمد قلی مجد، بر اساس اسناد غنی موجود در مرکز اسناد ملّی ایالات متحده آمریکا (نارا)، تصویری هولناک از ایران در سال‌های جنگ جهانی اوّل و پس از آن به دست اورده است. اسناد علنی شده دولت آمریکا درباره دوره تاریخی فوق، که در کتاب (قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران 1917-1919)، ثابت می‌کند که بزرگ‌ترین نسل‌کشی سده بیستم میلادی در ایران رخ داد و ایران بزرگ‌ترین قربانی جنگ اوّل جهانی بود. طبق تحقیق دکتر مجد، در طول سال‌های 1917-1919 بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم ایران در اثر قحطی یا بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه از میان رفتند و جمعیت ایران به شدت کاهش یافت.

حق تکثیر: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی - ۱۳۸۶ - تهران
کتاب بصورت رایگان در وبسایت موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی موجود است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
نمایندگان مجلس ایران از دوره اول تا دوره شانزدهم
اسناد نهضت آزادی - جلد سی و ششم
فراگشایی تاریخ معاصر (جلد ششم)

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها: 9182
تعداد صفحات: 236
4.6 / 5
با 50 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۴/۱۲/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
aryoua
Member
جمعیت ایران در پایان قرن بیستم بیش از ده میلیون تخمین زده نمی شود.

ببخشید پایان قرن نوزدهم مد نظرم بود.
نقل قول  
aryoua
Member
تعداد تلفات ادعا شده فوق العاده دور از واقع است. جمعیت ایران در پایان قرن بیستم بیش از ده میلیون تخمین زده نمی شود. احتمالاً می دانید که تزار نیکلای دوم ایرانیان را در حدود ابتدای قرن بیستم، هشت میلیون ژنده پوش می نامد.
چگونه 40 درصد از این جمعیت یعنی 8 تا 10 میلیون نفر تلف شده اند؟ با این حساب جمعیت ایران 20 تا 25 میلیون نفر بوده است. یعنی همان جمعیت سال 1345 (1966). اتفاقی که بعد از 50 سال و با رشد بهداشت و واکسیناسیون امکانپذیر شد.
نقل قول  
شازده
Member
از این قحطی بزرگ که مسبب آن دولت انگلیس بود می توان به عنوان هولوکاست ایرانی یاد کرد. فاجعه ای که بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند.
نقل قول  
از قاجار به پهلوی 1298 - 1308؛ بر اساس اسناد وزارت خارجه آمریکا.

انگلیس و اشغال ایران در جنگ جهانی اول.

تاراج بزرگ؛ آمریکا و غارت میراث فرهنگی ایران (1941 - 1925 م)

رضاشاه و بریتانیا؛ به روایت اسناد وزارت خارجه آمریکا

این کتابها هم از این نویسنده هرکس برایش ممکن است اسکن کند و در سایت بگذارد.
چون به نظر من همه باید بخوانند چون متفاوت است با آنچه تا امروز به جای تاریخ به حلق ما ریخته اند!
سپاس
نقل قول  
پیشنهاد بنده این است که گفتگوی عبدالله شهبازی را با نویسنده این کتاب بخوانند و البته برای دوستداران خاندان پهلوی خوشایند نیست ولی برای کسانی که به دنبال حقیقت هستند بسیار سودمند است
نقل قول  
هیرکان
Member
در طول سال‌های 1917-1919 بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم ایران در اثر قحطی یا بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه از میان رفتند و جمعیت ایران به شدت کاهش یافت.

هشت تا ده میلیون جمعیت از دست رفته رقمی است بیش از اندازه قابل قیاس با جامعه ایران دوران احمد شاه

اگر به خاطرات وگزارش های مرتبط با ایران قرن نوزدهم مراجعه نماییم درخواهیم یافت که نبود جاده ومسیر ارتباطی مناسب در کنار خشکسالی منجر به کمی گندم و جو,گرمی بازار محتکران و در نهایت قحطی گسترده می شده است.

یکی از عوامل قحطی بزرگ دوران جنگ اول خرید غلات از سوی روس ها وبریتانیایی ها وسودجویی گسترده انبارداران وناامنی و ناتوانی دولت ها در برآوردن نیاز مردم بوده ودر مورد میزان بارش در آن بازه زمانی اطلاعی ندارم.


البته جنگ اول برای بسیاری از آزادی خواهان دروغین و سران عشایر در حکم بره کشی بوده که با پول روس و بریتانیا وعثمانی و آلمان کیسه ها را پر می کرده اند.

یکی از افسران آلمانی که مامور نیروگیری از میان ایلات برای نبرد با روس ها بود در خاطرات خود به این حقیقت اشاره می نماید که خوانین به هنگام ملاقات با او نخستین کلمه ای که بر زبان می آورده اند "پیل" یعنی پول بوده است.

شیوع جهانی بیماری آنفولانزای اسپانیایی در سال 1918 به دلیل نقل وانتقالات نظامی در بسیاری نقاط جهان بسیار بیشتر از قحطی ایران مرگبار بوده است.


نقل قول  
mpm7030
Member
البته در مجموعه 5 جلدی یهودی کشی یکی از کتابها به این حوزه اختصاص دارد. و من این کتاب را تا به حال نخوانده ام.اما ان کتاب هم با این که حدود100 برگ می باشد اما اثر جالب توجهی است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You