Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

بحران جهان و بحران رمانتیسم

کتاب حاضر به مناسبت سالمرگ ژان ژاک روسو تحریر گردیده است. اما هدف تحلیل افکار روسو نیست ، بلکه جستجوی روح روسو و تاثیر او بر دوران ما و طرح یک مساله که عبارت است از مقابله ایدئولوژیک دو غول تفکر بشریت روسو و مارکس یا به عبارت دیگر مقابله ایده آلیسم و رئالیسم در دوران ما ، هدف تالیف این اثر بوده است.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: گ‍وت‍ن‍ب‍رگ‌ (م‍ی‍ر)، ۱۳۶۰

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
Utopia
زن از نظرگاه نیچه
اگزیستانسیالیسم فرانسوی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 4 مگابایت
دریافت ها: 4313
تعداد صفحات: 222
4.4 / 5
با 19 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۴/۰۶/۱۳


پاسخنگارش دیدگاه
hematy
Member
نکاتی در باره رمانتیسم

رمانتیسم در اصل یک جنبش انقلابی است و شعارهای آن همان سخنان فلسفی و سیاسی است که تقریبأهمه آنها در عصر روشنگری مطرح شده است :بیان آزاد حساسیت های انسان و تأیید حقوق فردی.
به گفته ی ایزایا برلین آنچه در باره ی رومانتیسم نوشته اند بیشتر از کل آثار رومانتیک است. و باز ، نوشته های موجود در توضیح آنچه در باره رمانتیسم نوشته اند ، بنوبه ی خودبسیار مفصل است.!
اهمیت رومانتیسم در این است که در چند قرن اخیر بزرگترین جنبشی بوده است که زندگی و اندیشه‌ی دنیای غرب را دگرگون کرده است. بطور کلی جنبش انقلابی رومانتیسم عامل بزرگترین تغییری است که تاکنون در آگاهی مردم غرب بوجود آمده و همه ی تغییرات دیگری که در قرن نوزده و بیستم رخ داده است اهمیتی کمتر از آن داشته و در هر حال سخت تحت تأثیر آن بوده است.
ریشه ی رومانتیسم واژه ی معروف (رمان ) است ک اصل آن ، رومانو یا رومی است. که در صورت ابتدایی آن به داستانی گفته میشود که نه بزبانهی لاتینی ، بلکه به زبان های عامیانه ی کشور های اروپا یی یا زبان های رومیا یی و به شکل جدید نوشته شده باشد.
در قرن هفده هم که اصل عقل در ادبیات دارای اعتبار بود این کلمه را معادل چیزی غریب ، هوسبازانه و دروغ بشمار می آوردند.
در قرن هجدهم که قرن انقلاب صنعتی، انقلاب فرانسه و پیشرفت های شگرف علمی و اجتماعی بود مفهوم واژه ی رومانتیسم نیز تغییر کرد.
در این زمان این صفت نخست در انگلیسی و المانی از آن تمجید شد و زیبایی و دلانگیزی یک منظره را نشان میداد. و برای اولین بار در تراژدی شیلر ( باکره ی اورلیان ) که به آن عنوان یک ( تراژدی رومانتیک) دادند معنی خود را در ادبیات پیدا کرد.
گوته نیز این اصطلاح را در مقابل (کلاسیک ) قرار داد.
بطور کلی باید گفت که رومانتیسم پاسخی اجتماعی و فکری به تحولات اجتماعی و سیاسی قرن هجدهم اروپاست. زیرا با از بین رفتن ساختار طبقاتی اشرافی قرون وسطی و گسست در اخلاق فیودالی قرون میانه تا قرن هجدهم و شکل گیری اخلاق پروتستانی و شهرهای جدید و طبقه بورژوای شهری ، رومانتیسم پاسخی اجتماعی بود که توانست عشق و احساسات انسانی و هیجانات را وارد ادبیات نموده و نتوانی کلاسیسیسم را اعلام نماید. ی


ی


نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You