Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

سوره روم

سوره روم

نویسنده:
پیام امید به روشنفکر مسئول
متن این سخنرانی پس از پیاده شدن از نوار، توسط شخص استاد صحیح و تکمیل شده است.

دکتر شریعتی در این کتاب سوره روم قرآن کریم را تفسیر و تحلیل میکند؛ او درمقدمه میگوید:
«موضوعی که امروز برای سخن گفتن انتخاب کرده‏ام، بر اساس یک هدف و یک شعار کلی است که باید هدف و شعار همه‏ی ما بشود. این تنها سندی که داریم و تنها ریسمان استواری که هنوز از آسمان آویخته است و نیز تنها پایگاهی که همه‏ی رشته‏ها، شعبه‏ها و فرقه‏های پراکنده‏ی ما می‏توانند به آن برگردند و در کنار آن بایستند تا برادری پیشین را تجدید کنند، «قرآن» است. تنها سندی که نتوانسته‏اند کوچکترین خدشه‏ای در آن وارد کنند و یا کوچکترین تحریفی، چه کم و چه.. امّا به هر حال، آن‏چه که هست، و آن‏چه که برای همه‏ مسلمان‏های جهان وجود دارد، پیر و جوان، تحصیل‏کرده و عامی، شیعی و غیرشیعی، شرقی و غربی، هر کس، از هر فرقه‏ای و از هر نسلی و با هر بینش و فرهنگی که باشد، معتقد است که: "سنگ زیرین اسلام، قرآن است."
قرآن، علی‏رغم تمام توطئه‏هایی که در طول تاریخ شده تا مطرح نشود، محفوظ مانده و مطرح شده و تمام کوشش ما باید این باشد که قرآن را در جامعه مطرح کنیم.»

ایشان درتفسیر سوره روم میگوید:
"الم (1) رومیان مغلوب شدند! (2) (و این شکست) در سرزمین نزدیکى رخ داد؛ اما آنان پس از (این) مغلوبیت بزودى غلبه خواهند کرد... (3) در چند سال همه کارها از آن خداست؛ چه قبل و چه بعد (از این شکست و پیروزى)؛ و در آن روز، مؤمنان (بخاطر پیروزى دیگرى) خوشحال خواهند شد...

آنچه دراین سوره آمده داستان لشگرکشی ها و جنگ های ایران و روم است. و میگوید که رومی ها در این جنگ شکست خوردند. اما به زودی درجنگ دیگری ( درکمتراز 9 سال) پیروز میشوند و بدین ترتیب مومنین خوشنود خواهند شد. درتفسیر چرایی خوشنود شدن مومنین از شکست ایرانی ها و پیروزی رومی ها، دکتر شریعتی میگوید که داستان روم و ایران مشابه دوران جنگ سرد بین شوروی و آمریکا است (یعنی دو ابر قدرت درحال درگیر ی و کشمکش هستند) و خداوند پیش بینی میکند که به زودی یک قدرت بر دیگری برتری می یابد و آن دیگری را شکست میدهد و به این ترتیب با این جنگ ها ابرقدرت ها از درون می پوسند و مشکلات داخلی آنها باعث نابودیشان میشود و کشورهای جهان سوم از وابستگی به انها و تحت استیلا بودن نجات می یابند. مثلا درجنگ آمریکا و شوروی هردوقدرت بتدریج فرسوده میگردند و این فرسودگی و خلاء قدرت با عث فضای آزاد تری برای کشورهایی مثل ایران که وابسته به آمریکا بودند میشود و به این خاطر مومنین باید خوشحال باشند.
او می گوید که این سوره ها و آیات قرآن و چنین پیش بینی هایی فقط برای عربستان زمان پیامبر و مسلمین آن زمان نیست بلکه حتی درزمان حاضر هم این نمونه پیش بینی ها میتواند درست باشد و باید به آنها ایمان داشت و روی این سوره ها و کلمات و آیه ها کار کرد و رازها و پیچیدگی های آنها را گشود و از آنها استفاده کرد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تفسیر حکیم - جلد دو
مجموعه آثار (10) : مقالات
تفسیر نوجوان (برگرفته از تفسیر نمونه) - جلد 14

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 354 کیلوبایت
دریافت ها: 1816
تعداد صفحات: 36
MP3
نسخه صوتی کتاب سوره روم - 01  توسط sootehdel
MP3
نسخه صوتی کتاب سوره روم - 02  توسط sootehdel
نقدها

4 / 5
با 285 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۸۶/۱۰/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
farhadpartica
Member
اندوه الله تعالی بخاطر پیروزی شاهنشاهی ایران ، و شاد کردن دل مؤمنان با وعدۀ شکست ایرانیان در آیندۀ نزدیک
نقل قول  
ali1reza
Member
این تنها ریسمان استواری که هنوز از آسمان آویخته است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته اميدوارم منظور آقاي دكتر، غير از اهل بيت(ع) و حضرت امام عصر (عج) باشد.
نقل قول  
karoon
Member
سایت خوبی دارین............
نقل قول  
protoos
Member
چه تفسیری به به
نقل قول  
tabestoon
Member
با سلام به دویتان عزیز. هر کدوم از شما که کتابی در مورد مصر و تاریخ اون می شناسه لطفا توی دیدگاههاش بنویسه. ازتون ممنونم
نقل قول  
charming
Member
شریعتی با حرفها و نوشته هاش زندس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You