Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

سفرنامه کلاویخو

سفرنامه کلاویخو

تعداد صفحات : 393

روی گونزالس کلاویخو نویسنده و جهانگرد اسپانیایی که فرستاده مخصوص هانری سوم پادشاه اسپانیا به نزد تیمور گورکانی بود و شرح مسافرت خویش را در سفرنامه‌ای نگاشت.
در سفرنامه کلاویخو شرح کامل سفارت وی و سفرش (بین سالهای ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۶ میلادی ) از مایورکای اسپانیای تا سمرقند و همچنین کشورها و شهرها و شاهان و حاکمان و اوضاع و احوال مردم آن عصر را خصوصاً ایران عصر تیموری را می توان به وضوح دریافت.
مسعود رجب نیا مترجم این سفرنامه در بخشی از مقدمه کتاب نگاشته: کلاویخو بویژه از شمال غربی ایران تا شمال شرقی را پیموده است. از آنجا که نظری دقیق و تیزبین داشته بسیاری از امور را چه از لحاظ اجتماعی و چه از نظر اداری و سیاسی دریافته و نوشته است.
در زمان صفویه جهانگردان بسیاری به ایران آمده اند و از آنها سفرنامه هایی بجای مانده است اما از قبل از روزگار صفویه از جهانگردان اروپایی که سفرنامه ای به یادگار گذاشته باشند جز مارکوپولو و کلاویخو و چند تن بازرگان ونیزی کسی را نمی شناسیم . کلاویخو که سفیر پادشاه اسپانیا در دربار تیمور بود ، در سفر خود به شمال ایران از شمال غربی این سرزمین تا اقصی ناحیه شمال شرقی آن را پیموده است و بسیاری از نکات اجتماعی و اداری و سیاسی ایران را در روزگار آشفته و پر آشوب فرمانروایی تیمور دریافته و در سفرنامه خود آورده است .
این کتاب سندی دقیق و مشروح و اصیل است و می توان گفت از بسیاری جهات در نوع خود همتا ندارد ...

این کتاب پیشتر به صورت تایپ شده در سایت قرار گرفته بود

حق تکثیر: تهران: انتشارات علمی و فرهنگی، 1374

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
چه کسی ماشه را خواهد کشید: بر اساس زندگی شهید غلامعلی پیچک
ویرانی دروازه شرقی
میرزا عبدالرحیم طالبوف

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 50 کیلوبایت
دریافت ها: 17067
تعداد صفحات: 4
4.5 / 5
با 71 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 15
۱۳۹۴/۰۲/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
hanieh
مدير ارشد
نسخه ی با کیفیت بهتر جایگزین شد.
نقل قول  
نگارستانی
Pro Member
کتاب را مطالعه نمودم.تیمور هدایایی برای پادشاه وقت اسپانیا فرستاد و او سه نفر رییس تشریفات کلادیخو.یک کشیش و یکی از درباریان را به عنوان سفیر با هدایایی عازم دربار تیمور می نماید.از جمله هدایا یک شاهین زنده از نوع نقش بر پرچم اسپانیاست.

سفر دریایی اغاز و پس از گذشتن از جزایر دریایی به قسطنتنیه پایتخت روم شرقی می رسند.از سه کلیسای معروف ان بازدید تار موهای عیسی.نانی که یهودا نتوانست بخورد.دست چپ و راست یحیی تعمید دهنده عیسی و استخوان های مقدسین و تختخ چوب هایی از صلیبی که عیسی را بدان اویخته بودند.چوب و سنگی که سر و پیکر عیسی پس از مصلوب شدن بر روی ان قرار داده شد را زیارت و سپس وارد ارمنستان و از خوی وارد ایران شدند.
در پی تیمور به سمت سمرقند حرکت و همه جا در قلمرو تیمور به دستور او مورد پذیرایی و خلعت زربفت به رسم احترام و خوار وبار سفر و اسب های تازه نفس قرار گرفتند.

از شهرهای سلطانیه.زنجان.سمنان.نیشابور .مشهد و زیارت امام رضا عبور و از مرز شمالی و عبور از بیابان و ایل تیمور یعنی جغتای ابتدا به بخارا و سمرقند رسیده و در مراجعت همین مسیر را پیمودند.
عمده ویژگی تاتارها و تیمور پذیرایی با گوشت اسب و گوسفند و برنج و شراب و وصف سراپرده ویژه تیمور و فرزندان و نوادگان وی بود.

بازگشت سریع به علت مرگ تیمور.شورش جهانشاه خواهر زاده تیمور و وصف عمر میرزا و ابوبکر میرزا نوادگان تیمور جالب است
نقل قول  
mhnemat
Member
لطفاً اطلاعات قسمت دانلود کتاب را تصحیح کنید:
۱) حجم کتاب ۱۰ مگابایت است، نه ۵۰ کیلوبایت؛
۲) کتاب ۳۸۲ صفحه است، نه ۴ صفحه.

نقل قول  
pjahani
Member
سفرنامه ها بهترین ابزار شناخت آداب و رسوم و روحیات و بطور کلی شناخت مردمان کشورهای مختلف است و معمولا چون فارغ از اغراض سیاسی نگاشته شده در خیلی از موارد از تاریخ نگاریهای رسمی دقیقتر و مقرونتر به واقع است . جالب اینکه مردمان مغرب زمین خیلی در این کار همت داشته اند .
نقل قول  
behdad1970
Member
نقل قول:
من کتاب سفرنامه دکتر پولاک رو که بسیار کتاب جالبیه دارم و بلد نیستم آپلود کنم و در سایت بگذارم لطفا" یکی اینو از من بگیره و تو سایت بذاره . البته شخصش باید از آپلود کننده ها باشه مثلا" مثل سیمین خانم . هزینه هم حاضرم بدم .از دوست عزیزی که هم با ارسال کتاب و هم از بابت هزینه اسکن کردن کتاب محبت میکنند تشکر و سپاس دارم . بنده بخاطر این لطف و مرحمتش دو لینک بهشون ارجاع میدم که شاید بتوانند کتابهای بیشتری را به دوستانشان ارائه دهند ...

اسکنر دستی

اسکنر مکنده

امیدوارم با این دو لینک کمکی به این دوست شده باشه
نقل قول  
kazemiaa
Member
من کتاب سفرنامه دکتر پولاک رو که بسیار کتاب جالبیه دارم و بلد نیستم آپلود کنم و در سایت بگذارم لطفا" یکی اینو از من بگیره و تو سایت بذاره . البته شخصش باید از آپلود کننده ها باشه مثلا" مثل سیمین خانم . هزینه هم حاضرم بدم .
نقل قول  
نقل قول:
چه سعادتی والا تر از این که به دربار قدرت مند ترین مرد زمین راه و شرف یاب شوی. اشتباهی که امیر تیمور کرد این بود که از ریشه، عثمانی هارو نابود نکرد.
و تا چند قرن فرهنگ و تمدن اروپا مورد تهدید این بربر های بیابانی قرار گرفت.

البته در باب خدمات بزرگی که شخص امیر تیمور به فرهنگ و تمدن اروپا و کل بشریت کرد هم جای بحث بسیار است
نقل قول  
mohammad_h
Member
با سلام و تشکر به خاطر اسکن و آپلود این کتاب فوق‌العاده
درصورت امکان اگر بتوانید سفرنامه کمپفر را هم جزو برنامه‌های اسکن قرار دهید.
باز هم ممنون
نقل قول  
bsroozbeh
Pro Member
از «شهری» رد شده به نام «تهران»: «شهر تهران محلی است بسیار پهناور و بر گرد آن دیواری نیست» (ص176)، شهری که در کنار ویرانه های شهر ری بنا شده. احتمالاً این متن جزو قدیمی ترین متن هایی هستش که از تهران تحت عنوان «شهر» نام برده.
نقل قول  
kazemiaa
Member
همین کم بود که یه نفر مجیز تیمورلنگ رو بگه . دوست عزیز بانابودی هیچوقت چیزی درست نمیشه این آگاهی و سازندگیه که درست می کنه .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You