Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

کهن دیارا: خاطرات فرح پهلوی

کهن دیارا: خاطرات فرح پهلوی

نویسنده:
«کهن‌دیارا» عنوان کتابی است که «فرح» آخرین همسر محمد‌رضا پهلوی آن را به رشته تحریر درآورده است.
خانم فرح دیبا بعد از سالها سکوت خاطرات خود را در سال 1383 به زبان فرانسه در پاریس منتشر ساخت. البته ترجمه فارسی این کتاب نیز بدون مشخص شدن نام مترجم و مقدمه‌ای که چگونگی روند انتشار آن به فارسی را مشخص سازد، به چاپ رسیده و در خارج کشور عرضه شده است. در شناسنامه کتاب محل انتشار مشخص نیست و انتشاراتی که مسئولیت نشر را به عهده داشته عنوان «فرزاد» را دارد. در شناسنامه کتاب نام نویسنده: Farah Diba Pahlavi (فرح دیبا پهلوی) آمده است.
«کهن ‌دیارا» از پنج بخش تشکیل شده که هر قسمت به دوره‌ای از زندگی‌ آخرین ملکه دربار پهلوی اختصاص یافته است: دوران کودکی تا ازدواج، دوران آغاز فعالیتهایی که پس از ورود به دربار به وی واگذار می‌شود، دوران بیماری محمدرضا تا فرار از کشور، دوران آوارگی تا مرگ شاه و در نهایت دوران پس از شاه.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 3)
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 4)
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 5)

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 12 مگابایت
دریافت ها: 58511
تعداد صفحات: 155
4.3 / 5
با 99 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 19
۱۳۹۵/۰۳/۱۶


پاسخنگارش دیدگاه
koko2020
Member
شخصیت بی مایه ای که پس اتمام مأموریتش علیه شاه و ملت ایران، به دامان پر از نقشه مادر و عشق حقیقی اش بازگشت. در فرودگاه ، گاه بدرود، آن گاه که از چشمان شاه مفلوک ایران اشک های بی معنا جاری بود. لبخندی بر لبان این بی مایه بود پر معنی!
نقل قول  
کتاب دخترم فرح که در ایران چاپ شده جعلی است . این کتاب معتبر و چاپ فرانسه است. من نسخه افست این کتاب رو دارم .. در کتاب " نگاهی به شاه " عباس میلانی نام این کتاب کهن دیارا برده شده و به مطالبی از این خاطرات شهبانو فرح استناد شده .. احتمالا منظور شهبانو کتاب های چاپ ایران است
نقل قول  
behdad1970
Member
دوستان عزیز شهبانو فرح پهلوی در آخرین مصاحبه اش با کانال منو تو گفتند که هرچه کتاب به نام مادرم به نام خاطرات یا زندگینامه در ایران چاپ شده و همینطور هر چه کتاب به نام من چاپ شده دروغ بوده و زاییده ذهن و تخیلات نویسندگان و روزنامه نگاران هست و ربطی به خاطرات مادرم و من ندارد ... بسیاری از دوستان احتمالا این برنامه را دیده و شنیده اند
نقل قول  
reza217
Member
سلام، آقا واقعا متاسفانه برای اون ذهن های مریضی که به مرض تئوری توطئه دچارند و به هر چیزی یه انگی میزنن و کلا با همه چی مخالف و ژست میگیرن و فکر میکنند این اباطیل نشانه ی روشن فکری یا کلاس داره.
آقا یعنی چی هی میگید جعلیه،جعلیه. اگر سند و مدرکی برای حرفتان دارید بیارید ما سر و پا گوشیم.اگر نه پس دروغ نگید و تهمت نزنید.
یادمون باشه که نشانه ی انسانهای بزرگ آن است که حق را برای خود مصرف نمیکنند بلکه خود را برای حق مصرف میکنند.
نقل قول  
mili1372
Member
به یزدان که ما گر خرد داشتیم / کجا این سرانجام بد داشتیم
نقل قول  
sina1363
Member
سلام
چطوری باید دانلود کنم هر کاری می کنم نمیشه .میشه کمکم کنید لطفا
نقل قول  
aliehsanif
Member
نقل قول از meran444:
این کتاب را فعلا دانلود کرده ام که بخوانم و هنوز نظری نسبت به آن ندارم ولی تردیدی نیست که فرح به هنرمندان نویسندگان و شاعران ایرانی بهای زیادی می داد و برای آثار آنان ارزش و اهمیت قائل بود نمونه اش می توان به صمد بهرنگ اشاره کرد . بهرنگ از مخالفان سرسخت نظام شاهنشاهی بود ......


1- البته درسته که فرح علاقه زیادی به هنر از خودش نشون می داد ولی شکل این علاقه بیشتر یک ژست اشرافی بود تا علاقه واقعی به هنر! مثلا پسر عموی فرح، کامران دیبا معمار موزه هنرهای معاصر در صحبت هاش به این اشاره میکنه که در برنامه ریزی موزه فرح بیشتر به دنبال خرید آثار کلاسیک اروپایی بوده تا تشکیل موزه ای برای هنرمندان معاصر ایران. اما همینطور که در این نمونه پیداست قدرت فرح حالا نیتش هرچی که بوده با مداخله افرادی مثل کامران دیبا به مسیر خوبی هدایت میشده و موزه ای ساخته می شه که نقش فوق العاده ای در اعتلای هنرهای تجسمی در ایران بازی کرده، میکنه و خواهد کرد. مثال های دیگه همچین اتفاقی در موسیقی شعر و سایر هنرها هم اتفاق افتاده.
2- اینکه به بی آزاری حکومت پهلوی نسبت به هنرمندان اشاره شده میشه گفت تا حدودی درسته و حتی میشه گفت همین روشن شدن افکار جمعی هست که نظام سلطنت رو تضعیف میکنه! اما در سالهای آخر که متوجه خطر این امر خوده کرده میشن تعدادی از شاعرهای برجسته رو مثل اخوان ثالث و هوشنگ ابتهاج و ... رو روانه زندان میکنن و اون فضای خفقان آخر حکومت پهلوی رو به وجود میارن ولی چه سود که خود کرده را تدبیر نیست!
3- مردم ایران به انداره ای پیشینه فرهنگی هنری دارند و هنر ایران به اندازه ای غنی هست که نیازی به حمایت شاه و ملکه و ... نداره که در هنر پیشرفت کنه! همین که سنگ جلو پا نندازن کافی هست تا دوباره شاهد حضور هنرمندان برجسته باشیم که البته میندازن! خود این مردم به اندازه ای قدر هنر رو میدونن که هنرمندها رو حمایت کنن...
نقل قول  
نمی دونم چرا بعضی ها اینقدر ...
اقا نخون
تو نخونی این کتابو باور کن اتفاق بدی نمی افته
نقل قول  
rezanoori21
Member
کتاب خیلی قشنگیه, واقعا قشنگه, خوندنشو به همه توصیه میکنم. مرسی که برا دانلود گذاشتید
نقل قول  
meran444
Member
این کتاب را فعلا دانلود کرده ام که بخوانم و هنوز نظری نسبت به آن ندارم ولی تردیدی نیست که فرح به هنرمندان نویسندگان و شاعران ایرانی بهای زیادی می داد و برای آثار آنان ارزش و اهمیت قائل بود نمونه اش می توان به صمد بهرنگ اشاره کرد . بهرنگ از مخالفان سرسخت نظام شاهنشاهی بود اما با این حال ماهی سیاه کوچولو اثر این نویسنده را به عنوان بهترین قصه ای که برای کودکان نوشته شده جایزه دادند و در اهدای این جایزه فرح نقش مهمی داشت . . یا می دانستند که احمد شاملو از مخالفان نظام است اما به وزارت فرهنگ و هنر دستور داده شده بود که زیر بال و پر او و شاعران همطراز او را بگیرند و باز هم فرح در این گونه توصیه های فرهنگی نقش مهمی داشت . حال در این سو ، نزدیک چهل سال است که از حکومت اسلامی می گذرد و این نظام هنوز نتوانسته یک رمان متوسط به جامعه عرضه کند . در دوران پهلوی در تمامی عرصه های ادبی و هنری موفقیت های چشمگیری وجود داشته است و نقش فرح در این موفقیت ها پر رنگ بوده است . یادمان نرود که صادق هدایت ، صادق چوبک ؛ غلامحسین ساعدی ، بزرگ علوی ، جلال آل احمد ، احمد شاملو ، فریدون مشیری ، فروغ فرخزاد ، مهدی اخوان ثالث و دهها شاعر بزرگ ایرانی محصول همین دوران پهلوی هستند . در موسیقی نیز بزرگان زیادی در این دوران تربیت شدند و آثارشان جهانی شد . امین الله حسین ، حشمت الله سنجری ، حسین سنجری ، حسین یاحقی ، روح الله خالقی ، علی تجویدی ، بنان ، محمودی خوانساری ، تاج اصفهانی ، الهه ، مرضیه ، دلکش ، مرتضی حنانه ، مهدی خالدی ، حبیب الله بدیعی ، پرویز یاحقی ، و دهها موسیقیدان بزرگ هر کدام با سبک و سیاق خاص خود سرمایه های بزرگی هستند که آثار جاودانه شان محصول همین دوران است و حالا بیایید به دوران جمهوری اسلامی نگاه کنیم و ببینیم اینها چند موسیقیدان بزرگ در حد بنان ، یا حشمت الله سنجری و تظیر اینها به جامعه عرضه کردند . اینها حنی از نام صادق هدایت یا صادق چوبک که چهره های برجسنه ی ادبیات ایران هستند وحشت دارند و به جای آنکه به این سرمایه های ملی ببالند ، انواع توهین ها را نسبت به آنها و آثارشان روا می دارند . شما ببینید در کشور ترکیه نویسنده ای مثل اورهان پاموک که از مخالفان دولت هم هست وقتی موفق به اخذ جایزه نوبل می شود ؛ همین دولت جشن ملی اعلام می کند حال آنکه اگر مثلا در ایران احمد شاملو جایزه نوبل می گرفت صدها انگ به او می زدند .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You