بهرام پور
تندخوانی دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

اخبار سلاجقه روم: مختصر سلجوقنامه

نویسنده:
تحقیق و تعلیق: محمدجواد مشکور

حجم فایل: 36 مگ
صفحات: 822


اخبار سلاجقه روم (مختصر سلجوقنامه)، نوشته ، تحقیق و تعلیق محمدجواد مشکور می باشد. این کتاب، چکیده اى از اخبار سلاجقه روم، نوشته حسین بن محمد بن على الجعفرى الرغدى (ابن بیبى)، نوشته شده در  ۶٨٣  تا  ۶٨۴  هجرى است و تاریخ سلجوقیان روم (آسیاى صغیر) را دربردارد.
اصل این کتاب؛ یعنى اخبار سلاجقه روم که در  ۶٨٠  هجرى نوشته شده است، به رویدادهاى  ۵٨٨  تا  ۶٧٩  میپردازد و از آثار بسیار ارزش‏مند، در این باره به شمار می رود.
این اثر که به گفته خود نویسنده، «مقامات عزمات سلطان اعظم علاء الخلق و الدین کیقباد» را نیز دربردارد، به فرمان وى نوشته شده و از همین روى، «الاوامر العلائیه فى الامور العلائیه» نام گرفته است.
نثر این کتاب را «متکلّف» و «مصنوع» می توان خواند. استشهاد به آیات و احادیث و خطبه‏ ها و شواهد شعرى فارسى و عربى در آن فراوان دیده میشود و از منظرهاى گوناگون به ویژه از دید دربرداشتن بسیارى از واژگان، عبارت ها و اصطلاح هاى درگاه و دیوان و آداب و رسوم و جزئیات زندگى دربار و مردم آن سامان، مهم است، اما به هر روى به دلیل پیچیدگى و سبک متکلفانه اش، به دشوارى می توان شرح رویدادى را از آن بیرون آورد.
انگیزه نویسنده کتاب، تنها تاریخ نگارى نبوده، بلکه می خواسته است که با عبارت پردازى و لفظ بازى، فضل و دبیرپیشگی اش را اظهار کند و با این شیوه پرتصنع و تکلف، استادی اش را در «عربیت» و «ادبیت» به خوانندگان بنماید.
وى پس از اینکه شاهکار ادبی اش را به پایان رساند، آن را به علاءالدین عطاملک بن محمد جوینى، نویسنده تاریخ جهانگشا تقدیم کرد که گویى به فرمان ایلخان مغول در آن هنگام والى بغداد بود. نثر تاریخ جهانگشا در ابن بیبى بسیار تأثیر گذارد و از این رو، وى در این کتاب از همان نثر تقلید کرد، اما از عهده چنین کارى برنیامد و نتوانست بدان روانى و یکپارچگى بنویسد.

این کتاب پیشتر با کیفیت نه چندان مطلوب در سایت قرار گرفته بود

حق تکثیر: تبریز: کتابفروشی تهران، ۱۳۵۰

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
جامع التواریخ (جلد دوم، شامل تاریخ اوکتای قاآن تا تیمور قاآن)
گوشه ای از سیمای تاریخ تحول علوم در ایران: مجموعه مقالات
تاریخ یمینی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 50 کیلوبایت
دریافت ها: 13016
تعداد صفحات: 806
4.7 / 5
با 62 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۴/۰۹/۲۰


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You