Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

مفهوم عدالت در اندیشه سیاسی ابن خلدون

مفهوم عدالت در اندیشه سیاسی ابن خلدون

.

منبع مقاله:
نشریه معارف ، فروردین - آبان 1368 - شماره 16 و 17 - (18 صفحه - از 168 تا 185)

این مقاله همراه با ویرایش کامل در کتاب «ابن خلدود و علوم اجتماعی» نشر ثالث، تهران ۱۳۹۰ چاپ شده است. بخشی از مطالب کتاب:

«بر حسب عادت عمده ی نویسندگان معاصر کوشیده اند تا در برابر امکان تجدد در اندیشه ی غربی، با بازگشتی به سنت، تفسیری ایدئولوژیکی از آن را به عنوان شیوه ی امکانی از نوعی متفاوت، اما در خلاف جهت تجدد عرضه کنند. این تفسیر تجدد ستیز از سنت، که نویسندگانی با دیدگاه های کاملاً گوناگون مانند داریوش شایگان، جلال آل احمد، احسان نراقی و علی شریعتی و ... اما همسو، در جهت تصفیه حساب با تجدد نوپای ایرانی عرضه کردند، در اصل غربی و یا به عبارت دیگر، «غرب زده» یعنی ناشی از جهل به ماهیت اندیشه ی غربی بود.
آنان با دریافت نادرستی که از ماهیت اندیشه ی غربی پیدا کرده بودند، به دنبال ویژگی های شرایط امکان تاسیس تجدد در غرب در وضع امتناع در ایران بودند و حاصل بحث های آنان، از سویی راه را بر درک درست سنت مسدود کرد و از سویی دیگر دریافتی ساده انگارانه از تحول اندیشه در مغرب زمین را القا کرد که از بنیان با ماهیت آن اندیشه و نسبت آن با تمدن غربی سنخیتی نداشت.
رضا داوری، در مقاله ی «وضع ما در برابر تاریخ غرب» در کتاب شمه ای ازتاریخ غربزدگی ما یا وضع کنونی تفکر در ایران، به درستی ، در اشاره به همین وضع گفته است:
«دیروز ستایش از غرب مُد بود و امروز نکوهش عوارض تمدن غربی آغاز شده است و شگفتا که هر دو طایفه در ستایش و نکوهش خود، صورت ناقصی از سخنان غربیان را تکرار کرده اند.»
امتناع مورد بحث در این دفتر (کتاب ابن خلدون و علوم اجتماعی) اگرچه با توجه به تحول اندیشه در مغرب زمین صورت گرفته، اما به طول کلی در خلاف جهت بحث تاریخ اندیشه ی غربی قرار دارد...»

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
الهی نامه و مناجات نامه
خودسازی انقلابی
تاریخ اندیشه های کلامی در اسلام - جلد اول

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها: 4872
تعداد صفحات: 9
4.7 / 5
با 14 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۲/۰۶/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You