Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

آشنایی با کی یر کگور

نویسنده:
.
کتاب آشنایی با کی یر کگور از سری کتب آشتایی با فیلسوفان است که توسط پل استراترن به نگارش در آمده است، و قصد او در این کتاب آن بوده که با زبانی ساده،زیبا و جذاب ولی در عین حال پخته و عمیق؛ نوابغ بشری، و بزرگترین مغزها و فلاسفه تاریخ را «به مخاطب عام» معرفی کند ، تا مخاطبین با زندگینامه ، آثار و اندیشه ی این بزرگان تاریخ آشنا شوند و زمینه مطالعات جدی تر را بعد ها پیگیرند.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر م‍رک‍ز‏‫، ۱۳۷۸

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
ترس و لرز
آموزش فلسفه جلد 2
اصول فلسفه و روش رئالیسم (دوره 5 جلدی)

آگهی
نسخه ها
4.5 / 5
با 21 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۲/۰۶/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
فرهاد 72
Member
کیائر کگور یکی از معدود اگزیستانسیالیسم هایی است که به وجود خدا معتقد است برخلاف ژان پل سارتر...
نقل قول  
simin
Publisher VIP

از نوشته های کی یرکگور برمی آید که وی جاوانه بودن ذات الهی را گواه بر این می گیرد که همه چیز، حتی اراده و اختیار انسان تحت سیطره و قدرت اوست و این حقیقت، منافاتی با آزادی و انتخاب انسان ندارد زیرا اراده ی الهی و اراده ی انسان در عرض یکدیگر نیستند، بلکه در طول یکدیگر قرار دارند.
به یک سخن: آزادی و اختیار ما مرهون لطف خداست اما این گونه نیست که خود هیچ کاره باشیم. به عبارتی خدا کمک می کند ما خود را بشناسیم و شناخت حقیقت خود یعنی پی بردن به این که مختار و آزادیم.
در جمع بندی از فلسفه ی کی یرکگور می توان گفت که وی از متفکران اگزیستانسیالیستی است که انسان را جدا از خدا تفسیر نمی کند و بین مشیت الهی و اراده انسانی را جمع کرده است.
از نظر کی یرکگور بدون اختیار و آزادی نه اعمال دینی ما معنایی خواهد داشت و نه اعمال اخلاقی فردی که بدون انتخاب و اختیار آگاهانه و بر اساس تقلید از جمع و توده، زندگی کند.
وی در پاسخ به این سئوال که: اگر انسان مختار و آزاد است آیا در ارتباط با خداست که آزادتر می گردد یا اختیار و آزادی انسان در این است که از خدا فاصله بگیرد؟
این نظر را ارائه می دهد که در لحظه در برابر خدا تحصیل می شود و « وجود اصیل » بزرگترین امتیازی است که به انسان عطا شده است تا خود را بشناسد. انسان زمانی می تواند « خود » داشتن یک خود را بشناسد که با پروردگار رابطه برقرار کند، چنین ارتباطی صرفا در مرحله ی ایمان امکان پذیر است، به عبارتی خدا نداشتن، خود نداشتن است.


پ. ن :
اگزیستانسیالیسم به دو شعبه، الهی و الحادی تقسیم می شود که در هر دو شعبه چهره های سرشناسی به عنوان پیشگامان و رهبران این مکتب به شمار می روند. سرشناس ترین چهره ها در شعبه ی الهی این مکتب، کی یرکگارد( پدر فلسفه ی اصالت وجود جدید)، گابریل مارسل فرانسوی و کارل یاسپرس آلمانی می باشند. اما سرشناس ترین چهره ها در شعبه ی الحادی مکتب اگزیستانسیالیسم ژان پل سارتر و مارتین هایدگر می باشند.

با سپاس از آپلود کننده گرامی
نقل قول  
siderella
Member
اولین چیزی که باید بفهمی این است که نمی فهمی -سورن کی یر کگور

اعتقاد"سورن " در رابطه با ایمان بخدا

یگانه طریق رستگاری روی آوردن به ایمان است


پاسکال اظهار داشته بود:"دل دلایلی دارد که عقل از آن بی خبر است"
"سورن"پا فراتر نهاده است و می گوید:عقل موجبات اسارت ما را فراهم می کند و یگانه راه نجات ایثار و عقل به بار گاه الهی است!
آری بدین وسیله می توان آتش درون را روشن کرده واز حالت گناه بدر آمد!!!
در نظر سورن دو راه بیشتر برای انسان وجود ندارد: یا محو شدن در خود پرستی! یا روی آوردن به خدا پرستی !!
خدا فقط از طریق عشق (ضمیر باطن) قابل شناسایی است و یک تجربه درونی به انسان دست می دهد،که دیگر برای او مساله ایی باقی نمی ماند.
به عقیده او خدا یک امر درون ذاتی است و به همین جهت فقط از طریق درون ذات، قابل شناسایی است.
در نظر او اشتباه فلاسفه غرب آن است که به جای شناسایی خدا انسان را معیار هر امر دانسته و کاری به ماورای انسان ندارند.
در نظر او یکی ار علل بحران وآشوب روزگار ما گماردن انسان به جای خداست

بدینسان "سورن "همان تعالیم عرفای ما را می دهد برای جستجوی خدا انسان نباید وابسته به مکان های مذهبی (کلیساها کنیسه ها....) باشد بلکه بایدخدا را در درون قلبش جستجو کند!!!!
نقل قول  
alighasempour
Member
کی یر کگور در نود دقیقه ، این سری کتابهای آشنایی با فیلسوفان در واقع ترجمه سری ... در نود دقیقه ست ، ناشر اصلی همراه با کتاب فایل صوتی کتاب رو هم ارائه میکرد که نود دقیقه بود، کتاب بسیار خوبی ست ، ولی برای آشنایی با کی یر کگور نه همه اندیشه او
نقل قول  
ft0parham
Member VIP
پورفر جان بارها گفته ام فلسفه را مدیون توست این سایت....
نقل قول  
mohamad_r
Member VIP
کسانی که به فلسفه به زبانی ساده و کمتر دانشگاهی علاقه دارن، کتابهای استراترن مرجع بسیار خوبی است
پورفر عزیز کتابناک رو با منابع فلسفی دانشگاهی و غیر دانشگاهی غنی کرده.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You