بهرام پور
تندخوانی انتشارات پژواک کیوان

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

کلیدر (دوره 10 جلدی)

کلیدر (دوره 10 جلدی)

.
«کِلیدَر» (کلید + در !) اثری از محمود دولت‌آبادی، نویسندهٔ معاصر است که در سه هزار صفحه و ده جلد به چاپ رسیده و روایت زندگی یک خانوادهٔ کرد ایرانی است که به سبزوار خراسان کوچانده شده‌اند. داستان کلیدر که متأثر از فضای ملتهب سیاسی ایران پس از جنگ جهانی دوم است بین سال‌های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ روی می‌دهد. کلیدر نام کوه و روستایی در شمال شرقی ایران است.
کلیدر که «سرنوشت تراژدیک رعیت‌های ایرانی و قبایل چادرنشین را در دوره‌ای که سیاست زور حاکم است به تصویر می‌کشد» بر اساس حوادث واقعی نگاشته شده و به شرح سختی‌ها و رنج‌هایی روا رفته بر خانوادهٔ کَلمیشی می‌پردازد.

کِلیدَر که به‌اشتباه کُلِیْدَر نیز تلفظ می‌شود، نام کوهی مابین شهرهای سبزوار، نیشابور، و قوچان در خراسان است. دولت‌آبادی رمان کلیدر را بر اساس داستان واقعی گل‌محمد نوشته‌است. وقتی که سرانجام اربابان و حکومت با تیرباران گل‌محمد به ماجراجویی‌ها و یاغی‌گری‌های این قهرمان مردمی سبزوار پایان دادند، دولت‌آبادی پسربچه‌ای بود با پنج یا شش سال سن. دوران کودکی او آکنده بود از ذکر اشعار و داستان‌هایی که به مدح و مرثیه‌سرایی گل‌محمد می‌پرداختند. توصیفات بسیاری از روستاها و مکان‌ها در رمان کلیدر دقیق‌اند و بسیاری از شخصیت‌های رمان بر اساس اشخاص واقعی ساخته شده‌اند. اما نباید رمان کلیدر را زندگی‌نامهٔ واقعی گل‌محمد پنداشت؛ کلیدر پیش و بیش از آنکه یک زندگی‌نامه باشد یک رمان است و نویسنده هرگاه که مناسب دیده خیال را با واقعیت پیوند زده‌است. یکی از مهم‌ترین تغییرات داده شده، آوردن زمان داستان به چندین سال بعد است به نحوی که داستان در سال ۱۳۲۵ یعنی پس از پایان غائلهٔ آذربایجان آغاز می‌شود و در سال ۱۳۲۷ پس از تلاش نافرجام برای ترور محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، پایان می‌یابد. از آنجایی که دولت‌آبادی قصد داشته حزب توده را در ماجرای داستان دخیل کند، این چارچوب زمانی را مناسب‌تر دیده‌است.
کلیدر به سبک واقع‌گرایی نوشته شده‌است و نویسنده به طور ضمنی ادعا می‌کند که وقایع و شخصیت‌های داستان، همه بر پایهٔ واقعیت‌اند. بکارگیری واژگان و اصطلاحات نامأنوس محلی تلاشی برای اثبات این مدعاست. گفتگوهای مابین شخصیت‌های داستان نیز کمابیش طبیعی است. اما در وصف‌ها زبان دولت‌آبادی غالباً زبان شعر است، یعنی آکنده از استعاره و مجاز و سایر آرایه‌های ادبی. احسان یارشاطر، ادیب و استاد دانشگاه کلمبیا، قدرت دولت‌آبادی را در همین وصف‌ها و زبان شعری او می‌بیند و معتقد است دولت‌آبادی با مهارت کامل توانسته احساس شاعرانه و قدرت تخیل را در نثر خود مهار کند و با پیوند زدن خیال و واقعیت، حکایتی خلق کند که افراد و رویدادهای آن واقعی‌اند اما اوصاف آن‌ها شاعرانه و خیال‌انگیز. یارشاطر کلیدر را حماسه‌ای می‌بیند «با تصاویر پربار شعری در جامهٔ نثر».
درون‌مایهٔ کلیدر همچون اغلب آثار دولت‌آبادی مبارزه برای حصول عدالت اجتماعی و بازداشتن ظلم از اقشار ضعیف و ستم‌دیدهٔ جامعه و رسیدن به مدینهٔ فاضله‌ای است که در آن نعمت‌ها و مواهب زندگی به طرز منصفانه‌ای بین اعضای جامعه تقسیم شده. بنابراین کلیدر علاوه بر آفرینش ادبی، درون‌مایه‌هایی سیاسی و اجتماعی نیز دارد و نویسنده در آن خواستار تغییرات اساسی در وضعیت و نحوهٔ ادارهٔ جامعه است. اما دولت‌آبادی آنقدر واقع‌گرا هست که عدم موفقیت جنبش چپ در ایران را به گردن دولت‌مردان و عوامل بیگانه نیندازد بلکه به پای جهل و ترس و طمع و دورویی خود مردم بگذارد.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌‬‏‫: ف‍ره‍ن‍گ‌ م‍ع‍اص‍ر‬‏‫،‏‫۱۳۸۹

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
سلوک
جوان خام
پیتر کامنزیند

آگهی
نسخه ها
4.6 / 5
با 147 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 30
۱۳۹۲/۰۲/۱۲

بوک یار
آسان نشر

پاسخنگارش دیدگاه
noonooki
Member
بهترین رمانی که خوندم و درواقع باهاش زندگی کردم. قلم دولت آبادی طوری میره زیر پوستتون که انگار احساسات و افکار شخصیتا رو خودتون دارین تجربه میکنین. نخوندن این کتاب اشتباه محضه
نقل قول  
aliehsanif
Member
نقل قول از hoseini shahab:
محمود دولت آبادی: دوستانی که آثار من را دانلود می‌کنند و در اینترنت می‌گذارند، از سر علاقه است. ولی به یاد داشته باشند که من نویسنده حرفه‌ای هستم و از طریق فروش آثارم زندگی می‌کنم. وقتی شما اثری را دانلود می‌کنید و یا نسخه غیرقانونی کتاب را در اینترنت قرار می دهید، به طور عملی حق معیشتی‌ام را ضایع می‌کنید.


اول اینکه حق مالکیت این کتاب در کتابناک رعایت شده
دوم اتفاقی که برای مثال در همین صفحه مربوط به کلیدر افتاده (بحث و گفتگو در باره کتاب و ترویج کتاب های خوب) اصل قضیه هست که خب یک هدف بلند مدت محسوب میشه و کتابناکم داره خوب در این مسیر گام برمیداره...

به امید روزی که کتابناک به یک سایت برای معرفی کتاب و یک شبکه اجتماعی برای گفتگو در باره کتاب تبدیل بشه.
نقل قول  
کلیدر جزو بهترین رمان های ایرانی است.
نقل قول  
nemimiram
Member

شرح قهرمان، در آینهء دیگران
مهم ترین شخصیت قهرمان خلق شده توسط محمود دولت آبادی بی شک "گل محمد" رمان سترگ "کلیدر" است. این رمان که پرحجم ترین رمان فارسی است و شخصیت های فراوان و فرازهای اصلی و فرعی بسیار دارد به روایت قیام "گل محمد کلمیشی" و خانواده و یاران او بر علیه خوانین و محتشمان محلی میپردازد.
شخصیت گل محمد را با سه ویژگی اصلی "شجاعت"، "درایت" و "آزادگی" میتوان شناخت. شجاعت گل محمد را در فرازهای بسیاری از رمان میبینیم که اوج آن در نبرد پایانی او و گروهش است. درایت و تدبیر وی نیز در موارد بسیاری نمایان میشود که از آن جمله در سلوک خاص وی با خوانین و با حکومت نمود واضح دارد. و در برخورد گل محمد با مردم فرودست و ستمدیدگان است که صفت آزادگی وی به بارزترین شکل جلوه گر میشود.
در گل محمد ویژگی های دیگری نیز میتوان سراغ گرفت که البته قابل خلاصه شدن در این سه ویژگی اصلی هستند و اگر نه صفات اصلی و مهم وی نیستند. از آن جمله قدرت طلبی که در ماجرای قتل پسرخاله اش نمود دارد، غیرت که در ماجرای کشتن دو امنیه نمود دارد، عاشق پیشگی که در رفتار وی با مارال از اولین برخورد تا صحنه وداع آخر جریان دارد و شوریدگی عرفانی-فلسفی که در گفتگوهایش با ستار پینه دوز عامل مخفی حزب توده پدیدار میشود.
شخصیت های اطراف گلمحمد هر کدام آینهء یکی از صفات او هستند و جنبه ای از درونیات او را هویدا میکنند. مثلا خان عمو بخش شجاع و متهور شخصیت گل محمد است، مادرش بلقیس بخش حماسی و غیرتمندانه وجود اوست و ستار بخش متفکر و اهل تدبیر اوست.
در برخورد با شخصیت های متعدد رمان که تعدادی شان دشمنان گل محمد هستند و حتی در کشتن وی نقشی ایفا میکنند تقریبا هیچ وجهی از وجوه این شخصیت اصلی پنهان نمی ماند.
نقل قول  
محمود دولت آبادی: دوستانی که آثار من را دانلود می‌کنند و در اینترنت می‌گذارند، از سر علاقه است. ولی به یاد داشته باشند که من نویسنده حرفه‌ای هستم و از طریق فروش آثارم زندگی می‌کنم. وقتی شما اثری را دانلود می‌کنید و یا نسخه غیرقانونی کتاب را در اینترنت قرار می دهید، به طور عملی حق معیشتی‌ام را ضایع می‌کنید.
نقل قول  
Anathema
Member
کلیدر و حماسه ای دیگر از استاد دولت آبادی
نقل قول  
درد این جاست که درد را نمیشود به هیچ کس حالی کرد....... دولت آبادی کتاب کلیدر عالیه به تمام معنی
نقل قول  
azadbash
Member
کتاب کلیدر اولین کتابی بود که از آقای دولت آبادی خوندم و همین باعث عشقم به ایشان شد
نقل قول  
marx peyman
Member
کتاب کلیدر و دیگر کتابهای دولت آبادی را با پدرم شناختم , شبهای زیادی با خوندن این کتاب سپری کردم و لذت بردم , امروز زاد روز این نویسنده ی خوب ایرانی هست و خوندن کتابهاشو به همه ی دوستان توصیه میکنم . قلم قوی, توصیف های ملموس و روانی داستان انسان رو به مکان و زمان رویداد ها میبره .
نقل قول  
عالی عالی بود . تقریبا 8 سال پیش خوندمش . در واقع با شخصیت هاش زندگی کردم . من عاشق نثر آقای دولت آبادی هستم وخیلی از کتاب هاش رو خوندم . از اینکه این قدر عمیق می نویسه به طوری که انسان در شخصیت هاش حل میشه خیلی خوشم میاد .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You