Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

ضمیمه ای دیگر بر قتل کسروی

ضمیمه ای دیگر بر قتل کسروی

این کتاب پیوستی به کتاب قتل کسروی می‌باشد.
**********************************
ضمیمةدیگر
بر چاپهای دوم و سوم ”ضمیمة دیگر“ و پیوستهایش، بر برخی از وقایعی که در قسمت سوم این کتاب آمده است روشناییهای بیشتری می اندازد و خاصه از فعالیتهای کسروی و هوادارانش, واکنشهای روحانیون و محافل مذهبی نسبت به آنها, اقدامات مقامات مملکتی و مراجع دولتی در سرکوب و تعقیب کسروی و بالاخره چگونگی آن سوءقصد و سپس آن کشتار، تصویر دقیقتری به دست می دهد.
در چاپ کنونی، ”ضمیمة دیگر“ هم پنج نوشته و سندی را که پس از چاپ دوم در
270 ) در بر می گیرد و هم - 7، ص. 289 - دسترس نگارنده قرار گرفت (نگ: پیوستهای 11 نوشته ها و اسنادی را از مجموعه ای که پس از انتشار چاپ نخست کتاب به دست این نگارنده رسیده بود. این مجموعه مشتمل بر 48 برگ "فتوکپی" است از اسناد و مکاتباتی که همه به کسروی و فعالیتهای او و واکنشهایی که اینجا و آنجا برانگیخته است ارتباط دارد. نمی دانم که چرا این بار، و به خلاف روال همیشگی، فراموش کرده ام و هیچ ننوشته ام این مجموعة اسناد از کجا آمده است و آنها را از چه کسی گرفته ام و این نیکوکاری را که کرده است؟ در هر حال
روشن است که همة سپاسهای صمیمانة این نگارنده نثار این نیکوکارِ بزرگوارِ هم اکنون از یاد من رفته است. اصل این اسناد می بایست در اختیار یکی از بایگانیهای عمومی یا مراکز اسناد مربوط به ایران باشد.

حق تکثیر: نشر این کتاب آزاد است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تحقیقات و یافته های جدید پیرامون اکتبر سورپرایر و ایران گیت
علل تجاوز به نام تاریخی خلیج فارس
گفت و شنید - از مهنامه‌ی پیمان

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 520 کیلوبایت
دریافت ها: 3091
تعداد صفحات: 10
4.5 / 5
با 28 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۱/۱۱/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
moist4161
Member
نقل قول از farhizesh:
خواندن این کتاب را به همه توصیه میکنم.

بسیار سپاس گزارم دوست عزیزم
نقل قول  
amirpilot
Member
کســــــــروی انسانی ازاده بود.عقایدش را در راه مبارزه با جهل و خرافه پرستی و اگاهی هموطنانش گذاشت. خداوند همه رفتگان را بیامرزد علی الخصوص او را.....................
نقل قول  
dawoodi
Member
خله خله میممنونیمن
نقل قول  
maysamkh
Member
اخ که چه شخصیتی رو از دست دادیم.
نقل قول  
shervinqw
Member
"احمد کسروی تو سط مردمی ترین افراد ترور شد"

(دکتر محمدزاده صدیق. ماهنامه آفتاب آذریایجان. شماره شصت و پنج صفحه نه)

در سال های اول انقلاب که کتاب جلد سفید به تعداد میلیونی منتشر می شد صاحب این قلم با شادروان احمد کسروی آشنا شدم. تقریباً اکثر کتاب هایش را خواندم آنهم نه یک بار باکه بارها و بارها. انسان بی ادعا و بی غرض و مرضی که تمام جسم و روح خود را وقف توسعه و رشد فرهنگ کشورش نمود و در آخر به طرز ناجوانمردانه و توسط عده ای کوردل در مقابل دادگاه و قاضی ترور و کشته شد و هیچ کس نپرسید چرا؟

کسروی انسان بسیار سخت کوش و پرکاری بود که در ساحه های مختلف می نوشت. 1. ادبیات2. دین 3.جامعه 4. فرهنگ 5. زبان 6. تاریخ. در سال های دهه بیست به چندین زبان زنده دنیا مسلط بود و زندگی او که یک قاضی بود و ایستادگی در مقابل ظلم که منجر به برکناری اش از سمت قضا گردید نمونه انسان شرقی است که اگر کسی بر اصول زندگی خود پا ننهاد حتی توسط دیگر انسان های آزاده دیگر که هم مبارزه می کنند ولی چون او فکر نمی کنند تنها می ماند.

بسیاری از افکار آن مرحوم بی شک بعد از گذشت حدود هفتاد سال کهنه و احتیاج به بازنگری دارند ولی کوشش او برای دگرگون کردن جامعه آن روز را نمی توان نادیده گرفت. او جزو معدود مورخان انگشت شمار بی غرض و بی مرض کل تاریخ ایران است که کتاب های تاریخش همچنان بی بدیل و بی مانند است. تاریخ مشروطه و تاریخ هیجده ساله آذربایجان که خود نویسنده از نزدیک شاهد وقایع بوده و به مانند یک گزارشگر بی غرض آنها را نوشته بهترین تاریخ در مورد مشروطه است.

اگر ما بعد از گذشت بیش از شش دهه هنوز جرات محکوم کردن ترور و تروریست را نداشته باشیم و نتوانیم آن را محکوم کنیم چه بهتر که دم در کشیم و سکوت کنیم؛ نه اینکه چون جناب دکتر محمدزاده صدیق از یک اقدام کور و بی سرانجام که منجر به کشته شدن یک مورخ بی نظیر شد حمایت کنیم.


نقل قول  
farhizesh
Member
خواندن این کتاب را به همه توصیه میکنم.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You