Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

روح مجرد

تالیف آیت الله سید محمد حسین حسینی تهرانی
نهایت سیر هر موجودی فنای در موجود برتر و بالاتر از خود است. یعنی فنای هر ظهوری در مظهر خود و هر معلولی در علت خود و در نهایت سیر انسان کامل که همه قواد استعدادهای خود را به فعلیت رسانیده است، فنای در ذات احدیت است و فنای در ذات الله است و فنای در هو است، و فنای در مااله اسم اله و لا رسم له می باشد . انسیت غایت سر هر موجودی و غایت سیر مقصود در انسان کامل، و غیت سیر انبیا و مرسلین و ائمه طیبین صلوات الله و سلام علیهم و منظور و مراد صحیح از معرفت و نتیجه سلوکه و سیر به سوی مقام مقدس او ، و سیر عملی عرفانی و بحثهای علمی عرفا باالله علت اسماوهم، نه چیز دیگر......... کار خوب در خارج از شخص خوب سر میزند، یعنی از شخص الهی و موجود و صاحب یقین. دراینصورت آن امر در خارج منشا اثر خواهد شد و ثمرات نیکو خواهد داد. اما اگر از شخص منغمر در کثرات سر زند که مستلزم غفلت از نفس و خدا و عرفان الهی و خلوت و حضور قلب در حال نماز بود، دیگر آن امر، امر مستحسن نیست، آن امر آلوده و زشت است. گرچه ظاهرش چشمگیر باشد و نزد افکار عمومی مردم و عامه خلایق از بهترین مثوبات به حساب آید. به علت آنکه نتیجه تابع اخس مقدمین است. یعنی تابع پست ترین از مقدمات. و هنگامی که کاری به ظاهر در خارج از تمام شرایط حسن و زیبایی آراسته بود ولی عامل، آنرا از روی ریا و یا هوای نفس ویا مقاصد غیر الهی انجام دهد، آن عمل در حقیقت زشت است نه زیبا و اثر مفید و نیکو از خود بجای نمی گذارد و مفید نخواهد شد. گرچه آرا و افکار عمومی آن را خوب و زیبا به شمار آورد.زیرا مناط، واقعیت آنست که خراب است و در نزد خداوند و موقت قیامت مقبول نخواهد شد. کار زیبا از شخص زیبا صورت می گیرد نه از شخص نازیبا، گرچه در خارج به صورت ظاهر خود را به انواع و اقسام پیرایه هایی از زیبایی وصله زده باشد . سرمه بر چشم کور، وی را بینا نمی کند و وسمه بر ابروان نابینایان اثری در دید و نور چشمانشان بجای نمی نهد.

حق نشر آزاد : موجود در سایت رسمی http://www.maarefislam.com/

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
رساله لب اللباب در سیر و سلوک اولی الالباب
مهر تابناک - جلد اول
معاد شناسی (جلد دوم )

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
دریافت ها: 6074
تعداد صفحات: 862
4.1 / 5
با 162 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 10
۱۳۸۸/۰۵/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
تا با غم عشق تو مرا کار افتاد

بیچاره دلم در غمِ بسیار افتاد

بسیار فتاده بود اندر رهِ عشق

اما نه چنین زار که این بار افتاد
نقل قول  
monire512
Member
نقل قول:
او از جزئیت عبور کرده و به کلیّت پیوسته بود

روزی به دعوت دوستی در مجلس وعظی نشستم،جمعیت مشتاق خیره به استاد و در انتهای هر جمله ندای" سپاس استاد "سر میداد.
آنقدر محو تماشای مستمعین بودم که تنها فهمیدم بحث بر سر بررسی نظریه های نیچه است.
پس از پایان مجلس از طرف دوستمان در محضر جناب استاد به ایشان معرفی شدیم و زمان خداحافظی متوجه شدم جملگی به پشت ! (یعنی رو به جناب استاد) به سمت در عزیمت میکنند و به فواصل اندکی زیر لب از ایشان سپاس میدارند،اعتراف میکنم که آنجا کمی از برملا شدن سیئاتم توسط نگاه نافذ استاد ترسیدم !!! (اما هیچ گاه فراموش نمیکنم آن خاطره ی پشت و رو رفتن را و خنده هایی که در سینه خفه ماند)
نقل قول  
به نقل از علامه طهرانی(ره):حاج سید‌هاشم برتر از ادراک مردم بود، او از جزئیت عبور کرده و به کلیّت پیوسته بود.... در جامعه امروز ما امثال علامه طباطبائی و سید جمال گلپایگانی ناشناخته‌اند چه رسد به شناخت حدادها...الحدّادُ و ما أدْراكَ ما الحدّادُ ؟!
نقل قول  
hamidbagheri
Member
ممنون از لطف شما
نقل قول  
hsj110
Member
سلام
دوستان این کتابهایی که اینجا درج میشود رضایت مولف رادارد یا نه؟
ممنون میشم پاسخ بدید
نقل قول  
naje
Member
به دوستمون که گفته فهم این کتاب احتیاج به تحصیلات حوزوی دارد پیشنهاد میکنم یکبار این کتابو بدون دغدغۀ فهمیدن تک تک لغات مطالعه کند...... "بار اول" مثل یک کتاب داستان ..... خود کتاب برای بار دوم تو رو دعوت به خوندن میکنه!!
نقل قول  
noori_11111
Member
توصيه ميكنم يك بار اين كتابو ورق بزنيد(ضرر نمي كنيد)
نقل قول  
dadashi2020
Member
همش خیال بافیه این هم حتما نشسته تو خلوتش فکر کرده ویه چیز جدید علم کرده
نقل قول  
atremarmoz
Member
من تعریف این کتاب و توصیه ی مطالعه ی آن را از روحانی باسواد و نورانی ای شنیدم / امیدوارم که خوب باشه
نقل قول  
gsasystem
Member
متن سنگینی دارد فهم ان احتیاج به تحصیلات حوزه ای دارد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You