Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

غزلیات فرانچسکو پترارکا

غزلیات فرانچسکو پترارکا

زندگینامه پترارک ( Ferancesco Petrarca )و ترجمه هشت غزل از او همراه متن اصلی ایتالیایی

درباره شاعر:
فرانچسکو پترارک (۱۳۰۴-۱۳۷۴) شاعر و انسان‌شناس ایتالیایی است و به عنوان اولین شاعر مدرن شناخته می‌شود. شاعران انگلیسی زبانی مانند جفری چاوسر، ویلیام شکسپیر و ادموند اسپنسر از سون‌نت‌های زیبای او (غزل‌های ۴-بندی و ۱۴-سطری) تأثیر زیادی گرفته‌اند.
دانش وسیع او از نویسندگان کلاسیک و احیای دوبارهٔ زبان لاتین باعث شده او را به عنوان اولین و بزرگترین انسان‌شناس یاد کنند. وی همچنین نقش مهمی در پیشرفت زبان ایتالیایی به عنوان یک زبان ادبی داشت. وی در طول زندگی بسیار مورد احترام بود به‌طوری که در سال ۱۳۴۱ سنای رم به او لقب ملک الشعرا را داد.
پترارک به زبان‌های ایتالیایی و لاتین می‌نوشت. از نوشته‌های لاتین او می‌توان به آفریقا شعری حماسی در وصف حال شیپیو آفریقانوس فاتح رومی - و دربارهٔ مرادن مشهور (De Viris Illustribus) شامل مجموعه‌ای از بیوگرافی‌ها، اشاره نمود. همچنین مجموعه مراسلات وی که به لحاظ جزئیات تاریخی و اجتماعی مهم هستند، نیز به زبان لاتین است.
سروده‌هایی درباره زندگی و مرگ بانو لورااز جمله مشهورترین آثار وی به ایتالیایی است که بیشتر با نام کتاب ترانه شناخته می‌شود. این غزل‌ها و قصیده‌ها، تقریباً همگی الهام‌گرفته از احساسات شدید پتراک نسبت لورا (دختری فرانسوی که نامش در ترانه‌های پتراک جاودانه شده‌است) هستند. عشق فراوان پتراک به لورا در مجموعه اشعار ایتالیایی وی با نام موفقیت نیز مشهود است.

حق تکثیر: آپلود شده توسط مترجم

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
چهره طبیعت
بر نطع گلگون عشق
در آستانه کتاب

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 283 کیلوبایت
دریافت ها: 1654
تعداد صفحات: 12
4.1 / 5
با 18 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۸۹/۱۲/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
کوهالن
Publisher
اول از همه باید از ترجمه خوبتون تشکر کنم و به خصوص انتخاب این شاعر

دوم.... بله حق با شماست و من اشتباه فهمیده بودم . متن فوق از ان روز شمار یکی از روزنامه های ما بود!. این جور که معلومه با اینکه به علت صحبت نکردن خودش راجع به واقعی بودن لورا همه فکر می کردن که خیالیه ولی طبق نوشته ی خودش که بر روی یک کتاب کشف شد، وی واقعی بوده است .
از کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت ، کتاب پنجم ، رنسانس :

«خود مي گويد که در روز جمعه مبارک با زني برخورد کرد که زيبايي فریبنده اش باعث شد که او سرشناسترين شاعر عصر خويش شود. وي اين زن را با ريزه کاريهاي دل انگيز توصيف کرد، اما چنان ماهرانه هويت او را پنهان نگاه داشت که حتي دوستانش اورا زاييده خيال شاعر پنداشتند،و تمامي شور و احساس او را ضرورتهاي شاعرانه قلمداد کردند.
با اين همه در برگ اول نسخه ويرژيل خودکه در سال 1348 نوشه است:
اورا که به خاطر فضايلش برجسته و ممتاز بود و با سروده هاي من پراوازه گشت نخستين بار ... در اولين ساعت ششمين روز ماه اوريل سال 1327 پس از زاده شدن خداوند ما عيسي مسيح، در کليساي سانتاکلارا در شهر اوينيون در برابر ديدگان من ظاهر شد. در همان شهر ،در همان ماه، در همان ششمين روز، و در همان ساعت در سال 1348 آن فروغ از ما گرفته شد و روزمان تاريک گشت.»

و سوم....
بله نشر «تیر» کتابی با عنوان «سروده ها: فرانچسکو پترارکا» با ترجمه «فریده مهدوی دامغانی» چاپ کرده است. البته خودم هنوز موفق به خواندنش نشدم.
نقل قول  
kaveh_d
Member
جناب كوهالن
با تشكر از يادداشت هاي مفيدتون. تو قسمتي از نوشته اتون عنوان كرديد كه لورا زني خيالي بوده اما تا اونجايي كه من ميدونم ايشون واقعي بوده كه تو متن زندگينامه كه قسمت اعظمشو از دايره المعارف انكارتاي ميكروسافت ترجمه كردم بهش اشاره كردم.
آيا شما اطلاع بيشتري در اين رابطه داريد؟
نقل قول  
kaveh_d
Member
ترجمه اشعار خارجي اونم از نوع غزل كار مشكليه. با اينحال سعي خودمو كردم كه ضمن وفاداري به متن اصلي ترجمه رواني رو انجام بدم. راستش نميدونم قبلا كسي از غزليات پترارك ترجمه فارسي ارائه كرده يا نه. اگه منبعي رو ميشناسيد ممنون ميشم معرفي كنيد.
نقل قول  
کوهالن
Publisher
«پترارک» با گرد آوری و انتشار متون خطی کلاسیک لاتین و یونانی دریچه ای تازه بر ادبیات و فرهنگ جهان باستان گشود.
ویل دورانت در تاریخ تمدن ،کتاب پنجم:رنسانس، می نویسد:
ارنست رنان نویسنده و فیلسوف مشهور فرانسوی پترارک را نخستین انسان متجدد و نو نامیده است. این توصیف البته به معنی تازگی و تجددی نیست که وی دریچه جهان کلاسیک را گشود ،بلکه اندیشه انسان را از ماورا طبیعت به این جهان باز گردانید.
نقل قول  
کوهالن
Publisher
فرانچسکو پِتْرارْکْ، ادیب معروف ایتالیایى در هفتم اوت 1304م، در این کشور به دنیا آمد. وی در ابتدا در رشته حقوق تحصیل کرد اما دنباله آن را نگرفت و همه وقت خود را به ادبیات مصروف داشت. مدتی نگذشت که به سبب هوش سرشار، فرهنگ وسیع، دانستن آداب و ظرافت در رفتار، توجه مقامات حکومتی و مذهبی را به خود جلب کرد و به مشاغل دولتی دست یافت. وی طی سال‏های بعد، با مطالعه فراوان، معلومات هنری و فکری را بر وسعت تجربه افزود و با سرودن اشعاری زیبا، نشان افتخار شاعران ایتالیا را در 37 سالگی دریافت کرد. پترارک با سرودن دیوان نغمه‏ها، در سراسر اروپا از احترام و ستایش بزرگان ادب برخوردار شد و رو به ترقی نهاد. در پترارک، عشق به فرهنگ و ادب کهن یونان و روم که بر مبنای انسانی قرار داشت، بسیار شدید بود. مطالعات او را در این زمینه نمی‏توان مطالعات مردی محقق یا گردآورنده دانست، بلکه کوشش فاضل و ادیبی است که قصد دارد جهان از دست رفته‏ای را دوباره زنده کند. وی در اثر دو جلدی خود به نام زندگی در انزوا، زندگی در عالم انزوا را که به بشر امکان می‏دهد تا قوای معنوی و اخلاقی خود را تکامل بخشد ستایش می‏کند. شاعر، زندگی در انزوا را در برابر زندگی پرمشغله و پر اضطراب قرار می‏دهد که به سبب جاه‏طلبی و هوای نفس، پیوسته دچار آشفتگی است. زندگی در تنهایى، انسان را به تفکرات مذهبی که بیشتر جنبه فلسفی دارد، هم‏چنین به لذت بردن از طبیعت وا می‏دارد. علاوه بر آن، ادبیات و زندگی، از نظر پترارک در زمینه بشر دوستی با یک‏دیگر تلفیق می‏یابد. پترارک در طی سال‏های پس از آن، منظومه افریقا در نه جلد، دیوان پیروزی و قطعه شعرهای روستایى را سرود. اما مهم‏ترین اثر پترارک، نامه‏ها نام دارد که در 24 جلد به نگارش درآمد و این نامه‏ها، مدارک بسیار پرارزشی در تاریخ فرهنگ اروپا به شمار می‏آید. پترارک از نظر تبحّر در علوم ادبی و پیروی از زبان و ادبیات باستانی یونان و روم، پیشوای نهضتی فرهنگی است که سراسر جهان را فرا گرفت. از نظر شعر، پترارک، قالب غنایى و سنتی شعر را تکمیل کرد. پترارک قدرتی بلامنازع در فرهنگ و ادب عصر خود به شمار آمده و به نحو قاطعی در تعیین راه ذوق و سلیقه زندگی معنوی دوره رنسانس نفوذ داشته است. به طوری که پترارْکیسْمْ، تمایل شاعرانه‏ای است در پیروی از اشعار پترارکْ که ابتدا در ایتالیا و سپس در اروپا تا قرن شانزدهم میلادی رواج داشته است. به طور کلی، افکار پترارک بر ضد افکار قرون وسطی بود. وی در بسیاری از علوم خصوصاً تاریخ و باستان‏شناسی مطالعاتی داشت و سبک خاصی که آمیخته با سبک نویسندگان قدیم و معاصر بود، به وجود آورد و غزلیاتی به زبان عامیانه سرود. وی محقق و مورخی بزرگ و صاحب مطالعات زیاد در کتب خطی قدیم و یکی از مبرّزترین افراد بشر دوست در عصر تجدد بود. پترارک عقیده داشت که نباید پیوسته به فکر رستاخیز و آخرت بود بلکه باید از زیبایى و لذت‏های زندگانی بهره‏مند شد. وی با سنن و عاداتْ، مخالفت می‏کرد و می‏گفت حقایق را باید به وسیله مشاهده و پژوهش و استدلال کشف نمود. با داشتن این عقاید، پترارک قهراً وجه اشتراکی با دوره‏های درخشان یونان و روم پیدا می‏کرد. به این جهت کوشید تا فرهنگ باستان را زنده کند و در آثار خود و کتاب‏هایی که در ادبیات و نقد شعر و اخلاق نوشت، اوج گذشته را ظاهر سازد. فرانچسکو پترارک سرانجام در 21 نوامبر 1374م در هفتاد سالگی درگذشت و در معبد بزرگی در رُم که افراد برجسته را در آن تجلیل می‏کردند، مدفون شد.
نقل قول  
کوهالن
Publisher
«فرانچسکو پترارک Petrarch» اندیشمند، مورخ، نویسنده، شاعر و انساندوست ایتالیایی ۲۰ ژوئیه سال ۱۳۰۴ میلادی (در روزی چون امروز) به دنیا آمد و هفتاد سال بعد در نخستین ساعت ۱۹ ژوئیه ( ۱۸ ژوئیه سال ۱۳۷۴، شب) درگذشت. اگر در شرح احوال بزرگان و اصحاب فکر دقت شود، ملاحظه خواهد شد که بیشتر آنان در همان ماهی که به دنیا آمده بودند فوت شده اند.
پترارک که با «دانته» از پدران عصر رنسانس اروپا بشمار می آیند در نثر و نظم استاد بود و باعث اعتبار زبان لاتین شد. در قلمرو تاریخ، معروفترین کتابی که پترارک نوشت «آفریقا» عنوان دارد که شرح کارهای ژنرال رومی «سیپیو افریکانوس» است. وی در این کتاب بسیاری از نکته ها و اندرزهای تاریخ را بیان کرده است.
تعبیر «عصر ظلمت در اروپا» از پترارک است که عنوان «اوضاع قرون وسطا» در این قاره قرار گرفته است. پترارک بود که با زحمت زیاد آثار نویسندگان و اندیشمندان قدیم از جمله «سیسرو» را جمع آوری کرد و گرنه انسان امروز از افکار و کارهای آنان به صورت کامل آگاه نمی شد.
از پترارک علاوه بر تالیفات تاریخی و مجموعه آثار دیگران با حاشیه نویسی، یک مجموعه شعر مرکب از ۳۶۶ قطعه و عمدتا غزل باقی مانده است.
وی همانند شاعر معاصر خود «حافظ» شیرازی، در اشعارش زنی خیالی را وصف کرده است. زن خیالی پترارک «لورا» نام داشت که قسمتی از اشعار او مربوط به دوران زنده بودن این زن خیالی و قسمتی دیگر پس از مرگ اوست که در این قسمت کوشیده است مردم را از دلبستگی به مال و مقام و امور دنیوی دور سازد که «حافظ» در این زمینه گفته است: غلام همت آنم که زیر چرخ کبود ـ زهرچه «رنگ تعلق» پذیرد آزاد است.
پترارک را نخستین اندیشمندی می دانند که یک جنبش انساندوستی تاسیس کرده است.
نقل قول  
کوهالن
Publisher
ممنون بابت این مجموعه
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You