Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

فرقه های مذهبی در ایران(تاریخ اجتماعی ایران جلد نهم)- بخش اول

نویسنده:
مرتضی راوندی، فرزند سید مهدی در یک هزار و دویست و نود و نه خورشیدی در خانواده ای روحانی چشم بر جهان گشود.
تا اخذ دیپلم در دارالفنون مشغول بود.پس از آن وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. در دادگستری شروع به کار کرد و به گواه مراجعینش در زمره خوشنام ترین قضات دادگستری وقت قرار داشت.
به باور راوندی، تاریخ ایران را همواره بر پایه اقدامات سلاطین و امیران نوشته اند و می باید کتاب هایی نوشته شود که موضوع آنها مردم عادی که صاحبان اصلی مملکت هستند باشد. حاصل قریب به نیم قرن تکاپوی راوندی، فیش برداری و نگارش کتابهایی درباره تاریخ گذشته ایران، ده جلد تاریخ اجتماعی ایران است که به گواه اهل فن در نوع خود "کم نظیر" است.
این استاد فقید ایرانی به زبان های عربی و فرانسه تسلط داشت. حضور و نقش آفرینی مرتضی راوندی در عرصه پژوهش و تاریخ مکتوب ایران با وجود امواج بازدارنده بسیار که در فصول مختلفی راه را بر دگراندیشان آزادیخواه و عدالت طلب ایرانی سد می کرد، چنان پر رنگ بوده است که یاد این قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور را همچنان در خاطره ها محفوظ نگاه داشته است و او را شاید بتوان "وجدان بیدار تاریخ مردم" نام داد.
وی از جوانی با همت شخصی و با نیت تهیه تاریخ زندگی مردم ایران ، پژوهش و فیش برداری از منابع گوناگون داخلی و خارجی را آغاز کرد .او که دارای اعتقادات سوسیالیستی بود ، معتقد بود، تاریخ فقط شرح اقدامات شاهنشاهان و برگزیدگان و حکایت فتح و شکست در جنگ های کوچک و بزرگ نیست.
وی در طول پنجاه سال پژوهش ، هزاران فیش و سند تاریخی را از کتاب های گوناگون جمع آوری کرد و در این کار برای مطالعه کتابی نایاب یا دستنوشته ای شخصی رنج سفر را بر خود هموار میکرد . نخستین دوره تاریخ اجتماعی در 1340 و در سه جلد از سوی انتشارات امیر کبیر منتشر شد.
در پی استقبال خوانندگان. راوندی با تقسیم بندی موضوعی کتاب دست به تدوین مجدد و انتشار تاریخ اجتماعی ایران بر این اساس نمود و در زمان حیاتش 9 جلد آن و در نبودش آخرین جلد آن انتشار یافت و این مجموعه در 10 جلد به اتمام رسید.
پس از انقلاب اکثر کتابهای او بخصوص جلدهای اول و دوم آن که به فرهنگ و تمدن ایران قدیم و حمله اعراب بادیه نشین می پرداخت مجوز نشر نیافت و جلد های 9 و 10 که به نقد اعتقادات ایرانیان می پرداخت با عناوین "فرقه های مذهبی در ایران" و "تاریخ فلسفه در ایران" در سوئد چاپ شد. وی در شهریور 1378 در سن هشتاد سالگی در گذشت . تاریخ اجتماعی ایران که گرد آوری آن بیش از 40 سال بطول انجامید اساسی ترین کار رواندی است و یکی از مهمترین مراجع در زمینه جامعه شناسی تاریخی ایران به شمار میرود .با این کار او پایه ای محکم و قابل ستایش در این عرصه بنیان نهاد. یادش گرامی باد.
کتب حاضر جلد نهم از مجموعه تاریخ اجتماعی ایران است که به بررسی "پیدایش فرقه های مذهبی" در ایران پس از اسلام میپردازد. کتاب در یک جلد چاپ شده ولیکن به منظور آسانی در دریافت به دو بخش تقسیم و بارگذاری شده است.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
جغرافیای نظامی ایران : فارس
The Battle for Iran
تحریم تنباکو

آگهی
نسخه ها
4.5 / 5
با 36 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 7
۱۳۸۹/۱۲/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
shahramdj57
Member
امکان دانلود رو حالا که نیاز داریم از ما گرفتید
نقل قول  
jodi56
Member
از شما خیلی سپاسگزارم از اینکه چنین سایت با ارزشی جهت دانشجویان راه اندازی نمودید چون من بعنوان تحقیق پایان نامه ام در مورد شیخیه کرمان کتبی که در کتابخانه ها نبود توانستم در این سایت شما گیر بیاورم .
نقل قول  
ضمن سپاس فراوان بحاطر گداشتن اين مجموعه در دسترس مخاطبان؛ ما منتظر جلد اول- دوم - هقتم و هشتم مجموعه هستيم.
دورود بر شما
نقل قول  
moreak09
Member
جلد دهم تحت عنوان "سیر فلسفه در ایران" در سایت تابناک موجود است با جستجو در بخش تاریخ و سیاست آنرا می یابید
نقل قول  
chubar
Member
مجموعه ی بسیار ارزشمند و مستندی است. من 8 جلد اول این مجموعه را دارم. از اینکه جلد 9 را برای دانلود گذاشتید بسیار متشکرم. به یاری پروردگار جلد 10 را هم بگذارید. پاینده باشید.
نقل قول  
محمد764
Member
اززحمات شما متشکرم وامیدوارم همیشه موفق باشید.
نقل قول  
farhad1
Member
کتاب بسیار ارزشمندیست
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You