Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

دیوان های چاپی حافظ از آغاز تا امروز

نویسنده:
گرداوری: محمد جعفر محجوب
شماره‌ی 13 کتاب جمعه: پائیز 67
همانطور که از عنوان مقاله پیداست؛ دکتر محجوب دیوان‌های حافظ چاپی را از نخستین آنها که سال 1206 قمری در کلکته به چاپ رسید تا دیوان حافظ تصحیح مرحوم خانلری مورد بررسی قرار می‌دهد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
مجموعه قطعه های حافظ
دیوان حافظ قدسی
چند غزل از دیوان حافظ دو زبانه: به دو زبان فارسی و انگلیسی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها: 3844
تعداد صفحات: 80
4.6 / 5
با 34 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۸۹/۱۱/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
nanaz_soshi
Memberحافظ کیست؟
محمد امین مروتی
حافظ كيست؟
Amin-mo.blogfa.com


بدون ترديد حافظ مأنوس‌ترين و محبوب‌ترين شاعر ايراني است به طوري كه پس از قرآن كريم،آشنا‌ترين كتابي كه محرم راز‌هاي دل ايرانيان شده است، ديوان حافظ است. به راستي سر سحر و نفــوذ كلام اين نادرة همه دوران هاي ادبيات ما در چيست ؟ شروحي كه بر حافظ نوشته شده‌ است چه به لحاظ كمي و چه به لحاظ كيفي، وسيع‌ترين چشم اندازها ي گوناگون و بعضاً متضاد را بر منظر ما مي‌گشايد.راز اين تركيب پارادكسيكال آن است كه حافظ اجازه مي‌دهد ، هركس او را همانطوركه مي‌خواهد، بفهمد و همين ويژگي ذهني و زباني است كه كار تفال با ديوان خواجه را رونق داده است . اين ويژگي از سويي باعث شده است كه هر كسي از ظن و منظرخود ،شعر حافظ را بيان حال خود بدا ند و از اين طريق بيشتـرين تعـداد خوانندگان را مسحور و مجذوب خود كند و درعين حـال و از سويي ديگــر باعث جنگ هفتاد و دو ملتي شده كه هريك حافظ را فقط ازآن خود مي‌دانند وديگران را بر خطا و نامحرم و بيگانه تلقي كرده‌اند .هيچيك از شاعران بزرگ ،باندازه حافظ محل مناقشه و اختلاف صاحب نظران و اهل فن نبوده‌اند. درعارفانه بودن اشعـار مولوي و سنايي و عطار و حتي سعدي، مناقشه‌اي نيست همانطور كه در رنگ و بوي زميني اشعـار منوچهري و عنصـري و فرخي و فـردوسي و خيام اجماع و اتفاق نظر نسبتاً كاملي وجـود دارد .اما حـافظ ‌گويي كـه آب در خوابگه مورچگان ريخته بطوريكه در مـورد او كمترين اجماعي وجود ندارد.
“ شاملو” او را يك شاعر يك لاقباي كفر‌گوي جسورمي‌داند .
مرحوم مطهري و دكترالهي قمشه‌اي او را نمونه كامل يك عارف مسلمان معرفي مي‌كنند.
دكتر عبدالحسين زرين كوب و بهاء الدين خرمشاهي معتقدند كـه حافظ هم اهل عرفان و مي معـرفت بـوده و هم گوشه چشمي به مي انگوري و زيبارويان زميني داشته است .
عده‌اي زندگي شاعـر را به دوران جواني و پيري تقسيم مي‌كنند و مي‌گويند حافظ در جواني به لهـو و لعب و خوشگذراني مشغول بوده و پس از آن به عرفان گرويده است .
جماعتي تظا هر شاعر به فسق را،به مشرب ملامتي‌گري او منتسب مي‌كنند .
بسياري بيشترين وجه مشترك را بين حافظ وخيام مي‌بينند و او را شاعري لا‌ادري و سرگردان تلقي مي‌كنند .
و هستند كساني كه مشرب حافظ را احياي“ ميترائيسم” ايران باستان مي‌دانند.
همه اين حافظ پژوهان در ديوان او ابيات بسياري را له خود مي‌يابند. در واقع حافظ دست رد بر سينه احدي نمي‌زند. به راستي سرّ اينكه همگان حافظ را زبان حال خود مي‌دانند چيست؟ چند تا حافظ داشته‌ايم يا تنها حافظي كثيرالاضلاع داريم؟ نوشته حاضر نيز كوششي است در تجميع زواياي مختلف شخصيت حافظ و توضيح وجوه مختلف و بعضاً متضاد او.

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You