Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

آیا اخلاق متکی به دین است؟

آیا اخلاق متکی به دین است؟

نویسنده:
مأخد اصلی: رابرت متیو آدامز
- - - - -
دین و اخلاق را از جهات گوناگون با یکدیگر مرتبط دانسته اند . اما در این میان مهمترین رابطه ای که میان این دو قلمرو فرض شده ، می توان در قالب آموزه ی زیر بیان کرد:
" اخلاق قائم ومتکی بر دین است"
و استدلال سه‌گانه که اتکای اخلاق بر دین کاذب است.
منشا مقاله :اعتماد ملی (۳۱ فروردین ۱۳۸۵):ص ۱۰

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تأثیر علم بر اجتماع (نسخه جدید)
چگونه فیلسوف شویم؟
تاریخ فلسفه:از ولف تا کانت (جلد ششم)

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 180 کیلوبایت
دریافت ها: 2306
تعداد صفحات: 11
4.2 / 5
با 57 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 57
۱۳۸۹/۱۱/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
keyvanq
Member
جناب آقا يا خانم 3531farahani اين كتاب و كتابهاي مشابه مبتني بر فلسفه اي هستند كه البته بايد آن را خواند تا فهميد .

دين متكي بر اخلاق يا اخلاف متكي بر دين نزاعي است كه از زمان كانت بين فلاسفه بوده است و اصلا ربطي به آمريكا و منافع آمريكا ندارد . اين يك بحث قلسفي صرف است كه فكر نميكنم نه شما و نه رئيس جمهور و نه رهبرتان چيزي از آن بدانيد پس خودتان را خسته نكنيد كساني كه بخواهند اين كتاب را بخوانند ؛ ميخوانند و اصلا نگاهي هم به كامنت هاي شما نخواهند انداخت .
نقل قول  
3531farahani
Member
برای قدرت سلطه‌طلبی چون آمریكا هیچ اهمیتی ندارد كه مردمانی در ژاپن، هندوستان، چین و ... بت‌های تراشیده شده به دست خود را بپرستند و برخی از حیوانات را مقدس بشمارند و هم چنین هیچ فرقی نمی‌كند كه اعراب سرزمین حجاز (عربستان سعودی) روزی 17 ركعت نماز بخوانند یا 36 ركعت یا اصلاً صد ركعت. و این كه اول وقت و به جماعت بخوانند و یا اصلاً نماز نخوانند. چرا كه این نماز با منافع آنها در تضاد نیست. امّا همین قدرتی كه نسبت به نماز چند میلیون نفری در مكه یا مدینه حساسیت موافق یا مخالفی ندارد، با نماز جمعه‌ی چند هزار نفری مسلمانان ایرانی - اعم از شیعه یا سنّی - مخالف است، یا به نمازهای چند نفری فلسطینیان حمله‌ی نظامی می‌كند! چرا كه چنین نمازی را با منافع خود در تضاد می‌بیند. لذا شدیداً بر علیه چنین نمازی تبلیغات و موضع‌گیری می‌نماید و حتی اگر لازم تشخیص دهند و بتوانند، با انجام عملیات تروریسمی اقدام به حذف فیزیكی ائمه‌ی جمعه (مانند: آیت‌الله مدنی، آیت‌الله قاضی، آیت‌الله اشرفی اصفهانی، آیت‌الله دستغیب و ...) یا نمازگزاران (مانند نمونه‌های اتفاق افتاده در عراق، افغانستان، پاكستان و ...) می‌نمایند! در هر حال دو گروه یا دو جریانی كه اهدافشان متفاوت و منافعشان در تضاد است، حتماً با یك‌دیگر مواجه شده و به انحای مختلف با یک دیگر مبارزه خواهند کرد.
نقل قول  
3531farahani
Member

از جمله مؤثرترین سلاح‌های تبلیغاتی، سلاح «شبهه» است. اگر شما به یك اصلی معتقد باشید و یا به یك باور محكمی - درباره‌ی هر موضوعی، چه حق و چه باطل - رسیده باشید، دشمن به هیچ وجهی نمی‌تواند بر این باور شما غلبه كند. و اگر بخواهد بر شما غلبه كند، باید باتدا این اعتقاد و باور شما را ویران كند و آن را از شما بگیرد.

و قدم اوّل قبل از ویرانی ساختار اعتقادات و باورها، ایجاد تزلزل است. و این تزلزل فقط با ایجاد «شبهه» صورت می‌پذیرد.
نقل قول  
3531farahani
Member
مبارزات دو جناح (چه یكی بر حق و دیگری بر باطل و چه هر دو بر باطل باشند)‌، همیشه مستقیم در میدان و جنگ مسلحانه‌ی نظامی نیست. بلكه در عرصه‌های مختلف (مثل: فرهنگی، اقتصادی، تبلیغاتی، روانی و ...) و به شیوه‌های متفاوت و با به كارگیری سلاح‌های متناسب صورت می‌پذیرد.

به عنوان مثال در عرصه‌ی مبارزات اقتصادی، اگر یك طرف به خاطر قدرت و نفوذی كه دارد سلاح «تحریم اقتصادی» را به كار بندد، طرف دوم ناچار است به سلاح «خود كفایی» و «صرفه‌جویی» دست یازد، یا اگر یك طرف به سیستم‌ها یا روش‌های جاسوسی متوسل شود، طرف مقابل ناچار است به سیستم‌ها و روش‌های ضد جاسوسی مسلح گردد.

در میان تمامی انواع مبارزه و جنگ، «جنگ فرهنگی» بسیار عمیق‌تر، مؤثرتر و هولناك‌تر است، چرا كه می‌تواند تمام نیروهای طرف مقابل را بدون خون‌ریزی متقابل، خلع ید نموده و به تسلیم درآورد.

در مبارزه‌ی نظامی یا جنگ مسلحانه، ممكن است در یك عملیات چند صد نفر كشته و مجروح شوند، اما در جنگ فرهنگی، تعداد كشته‌ها و مجروحین به مراتب بیشتر خواهد بود و گاه به میلیون‌ها نفر و حتی انحطاط و نابودی یك ملّت می‌رسد. مضافاً بر این كه در جنگ نظامی، خون‌های ریخته شده سبب تحریك عده‌ای دیگر به تداوم مبارزه می‌شود، اما در جنگ فرهنگی، كشته‌ها و مجروحین خود سبب هلاكت بسیاری دیگر می‌گردند. چنان چه اگر یك بمب چند صد كیلویی بر ساختمانی مسكونی فرود آید، شاید حداكثر ده تا بیست نفر را كشته و مجروح كند، اما یك كیلو مواد مخدر، یا یك سی‌دی، یا یك فیلم و یا یك بینش و باور غلط، می‌تواند هزاران جوان یك جامعه را به نابودی بكشاند.

مقدمه‌ی جنگ فرهنگی، مبارزه با باورها و اعتقادات موجود است و این مبارزه سلاح‌های متفاوتی دارد كه در مجموع به آنها «سلاح تبلیغات» اطلاق می‌گردد. به یاد داریم كه در كوران جنگ نظامی تحمیلی رژیم صدام بر علیه ایران، حضرت امام خمینی (ره) هشدار می‌دادند كه: «سلاح تبلیغات برّنده‌تر از سلاح جنگ است».
نقل قول  
3531farahani
Member
در جوامع و مسائل بزرگ‌تر و گسترده‌تر نیز همین طور است. به عنوان مثال: برای قدرت سلطه‌طلبی چون آمریكا هیچ اهمیتی ندارد كه مردمانی در ژاپن، هندوستان، چین و ... بت‌های تراشیده شده به دست خود را بپرستند و برخی از حیوانات را مقدس بشمارند و هم چنین هیچ فرقی نمی‌كند كه اعراب سرزمین حجاز (عربستان سعودی) روزی 17 ركعت نماز بخوانند یا 36 ركعت یا اصلاً صد ركعت. و این كه اول وقت و به جماعت بخوانند و یا اصلاً نماز نخوانند. چرا كه این نماز با منافع آنها در تضاد نیست. امّا همین قدرتی كه نسبت به نماز چند میلیون نفری در مكه یا مدینه حساسیت موافق یا مخالفی ندارد، با نماز جمعه‌ی چند هزار نفری مسلمانان ایرانی - اعم از شیعه یا سنّی - مخالف است، یا به نمازهای چند نفری فلسطینیان حمله‌ی نظامی می‌كند! چرا كه چنین نمازی را با منافع خود در تضاد می‌بیند. لذا شدیداً بر علیه چنین نمازی تبلیغات و موضع‌گیری می‌نماید و حتی اگر لازم تشخیص دهند و بتوانند، با انجام عملیات تروریسمی اقدام به حذف فیزیكی ائمه‌ی جمعه (مانند: آیت‌الله مدنی، آیت‌الله قاضی، آیت‌الله اشرفی اصفهانی، آیت‌الله دستغیب و ...) یا نمازگزاران (مانند نمونه‌های اتفاق افتاده در عراق، افغانستان، پاكستان و ...) می‌نمایند! در هر حال دو گروه یا دو جریانی كه اهدافشان متفاوت و منافعشان در تضاد است، حتماً با یك‌دیگر مواجه شده و به انحای مختلف با یک دیگر مبارزه خواهند کرد.
نقل قول  
3531farahani
Member
مه‌ی اختلافات بشر، بر سر اهداف، تضاد منافع و بالتبع «چه باید كردها و چه نباید كردها» برای این اهداف و منافع صورت می‌پذیرد. یعنی وقتی رسیدن یكی به اهداف و منافعش، با اهدف و منافع دیگری در تضاد قرار می‌گیرد، اختلاف و جنگ و دعوا شروع می‌شود. خواه طرفین دعوا هر دو بر باطل باشند (مثل جنگ قدرت‌ها بر سر قدرت بیشتر) و یا یكی بر حق و دیگری بر باطل باشد.

البته هیچ گاه دو جناح بر حق با یك‌ دیگر اختلاف و تضادی نخواهند داشت، چرا كه همگی در یك راه و برای رسیدن به یک هدف حركت می‌كنند و به یك چهارچوب پایبند هستند. اما چه بسا دو جناح باطل روبروی یك‌ دیگر قرار بگیرند.

گاهی منافع افراد یا جوامع با یك دیگر در تضاد قرار نمی‌گیرد، مثل این كه كسی خرید یك نوع خودرو را به نفع خود بداند و دیگری خرید نوع دیگری را منفعت تشخیص دهد. اما گاهی رسیدن یكی به منفعت مطلوب خود، مستلزم نرسیدن طرف دیگر به منافع خود می‌باشد. مثل این كه دزدی بخواهد اموال كسی را به سرقت برد و از این طریق داراتر شود. بدیهی است در چنین حالتی صاحب مال در نقطه‌ی مقابل او قرار می‌گیرد و اختلاف یا تضاد در اهداف و منافع رخ می‌دهد.
نقل قول  
3531farahani
Member
از جمله مؤثرترین سلاح‌های تبلیغاتی، سلاح «شبهه» است. اگر شما به یك اصلی معتقد باشید و یا به یك باور محكمی - درباره‌ی هر موضوعی، چه حق و چه باطل - رسیده باشید، دشمن به هیچ وجهی نمی‌تواند بر این باور شما غلبه كند. و اگر بخواهد بر شما غلبه كند، باید باتدا این اعتقاد و باور شما را ویران كند و آن را از شما بگیرد.

و قدم اوّل قبل از ویرانی ساختار اعتقادات و باورها، ایجاد تزلزل است. و این تزلزل فقط با ایجاد «شبهه» صورت می‌پذیرد.
نقل قول  
3531farahani
Member
شما همه چیز را به نظریه داروین پیوند میدهی
عقل و داروین
علم و داروین
اخلاق و داروین
حیات و داروین
راز ازدواج سوسکها و نظریه داروین
جزیره آدمخوارها و نظریه داروین
داروین و نظریه داروین
علل طلاق و نظریه داروین
تونل توحید و نظریه داروین
دارو و نظریه داروین
دار و نظریه داروین
دارا و سارا و .....
نقل قول  
3531farahani
Member
نقل قول:
آیا ندیدی که کسانی که شیطان بر مغزهایشان مهر نهاده است چطور با اسپم گذاری میخواند نور و جلوه کامنت های برحق را خاموش کنند
اما تو میدانی که عاقبت آنها سپری شدن عمرشان در جهالت بیش نیست

نظریه داروین چه ربطی به این کتاب داره
نقل قول  
3531farahani
Member
آمار بيماريهای روانی ، جنونها ، خودكشيها ، جنايتها ، دلهره‏ها و
اضطرابها ، يأسها و بدبينی‏ها ، حسادتها و كينه‏ها به صورت وحشتناكی بالا
رود ، چرا ؟ برای اينكه سركوب نكردن غرائز به معنی آزاد گذاشتن ميلها ،
و آزاد گذاشتن ميلها به معنی رفع تمام قيود و حدود و مقررات تفسير شد .
پس از آنكه قرنها عليه شهوت پرستی به عنوان امری منافی اخلاق و عامل‏
بر هم زدن آرامش روحی و مخل به نظم اجتماعی و به عنوان نوعی انحراف و
بيماری ، توصيه و تبليغ شده بود ، يك باره ورق برگشت و صفحه عوض شد .
جلوگيری از شهوات و پابند بودن به عفت و تقوا و تحمل قيود و حدود اخلاقی‏
و اجتماعی ، عامل بر هم زدن آرامش روحی و مخل به نظم اجتماعی و از همه‏
بالاتر امری ضد اخلاق و تهذيب نفس معرفی شد .
فريادها بلند شد ، محدوديتها را برداريد تا ريشه مردم آزاری و كينه‏ها و
عداوتها كنده شود ، عفت را از ميان برداريد ، تا دلها آرام بگيرد و نظم‏
اجتماعی برقرار گردد ، آزادی مطلق اعلام كنيد تا بيماريهای روانی رخت‏
بربندد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You