Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

خداینامهبررسی‌های تاریخی، نشریه‌ای در تاریخ، تاریخ نظامی ایران و تحقیقات ایرانشناسی (۱۳۴۵-۱۳۵۷ ه‍.خ).


انتشار مجلهٔ بررسی‌های تاریخی از ۱۳۴۵ آغاز شد. هیئت رئیسه افتخاری آن، با عضویت وزیرجنگ، رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران و رئیس دانشگاه تهران به وجود آمد که برای تعیین خط مشی مجله جلسه‌های سالانه تشکیل می‌دادند. اعضای هیئت مدیره این نشریه از امرای ارتش بودند. جلسات هیئت مدیره برای نظارت بر چاپ مقالات دو ماه یک بار برگزار می‌شد.

مدیر مسئول و سردبیر نشریه می‌بایست از افسران ارشد با تحصیلات عالی و تألیفاتی در زمینه تاریخی انتخاب می‌شدند؛ بدین جهت طبق اساسنامه مجله، از رئیس گروه تاریخ دانشگاه تهران و دو تن مورخ، یک استاد باستانشناسی، یک استاد زبان و ادبیات فارسی و یک استاد حقوق دعوت می‌شد تا برای بررسی مقالات در جلسات هیئت تحریریه که دو هفته یک بار تشکیل می‌شد، شرکت کنند. سردبیران این مجله به ترتیب، سرهنگ دکتر جهانگیر قائم‌مقامی (تا ۱۳۴۹)، سرهنگ یحیی شهیدی (تا ۱۳۵۵) و سرهنگ محمد کشمیری (تا بهمن ۱۳۵۷) بودند.

شماره اول و دوم مجله در یک جلد در شهریور ۱۳۴۵ منتشر شد. با این نشریه، در طول سیزده سال انتشار بسیاری از محققان، مورخان و ادیبان همکاری داشتند، از جمله: ابراهیم پورداوود، عباس زریاب خویی، محمدتقی مصطفوی، حسین محبوبی اردکانی، محمدامین ریاحی، باستانی پاریزی، ایرج افشار و محمدجواد مشکور. در دوره‌های این نشریه جمعاً ۸۰۳ مقاله و ۱۵۰۰ سند تاریخی - سیاسی به چاپ رسید.

بررسیهای تاریخی شامل مقالاتی پژوهشی در زمینه‌های گوناگون از جمله تاریخ، تشکیلات و کتابشناسی نظامی، اسناد و فرمانهای تاریخی، تک‌نگاریهای تاریخی و جغرافیایی، فرهنگ و تمدن ایران پیش و بعد از اسلام و نیز در موضوعات دین، ادبیات، قوم شناسی، باستان شناسی، هنر، سکه شناسی، نشانها و آیین دربار و سرانجام روابط سیاسی، نظامی، فرهنگی و تجاری ایران با کشورهای دیگر است که برخی از آنها از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.

این نشریه هر دو ماه یک بار (سالانه شش شماره) با قطع ۲۴ در ۱۷ سانتیمتر در دویست الی سیصد صفحه به چاپ می‌رسید. ۷۷ شماره و دو شماره مخصوص جمعاً ۷۹ شماره، از این مجله منتشر شد. تیراژ آن در سال سیزدهم ۳۱۰۰ نسخه بود و در چاپخانه ارتش چاپ می‌شد. وزارت اطلاعات و جهانگردی، مجله بررسیهای تاریخی را، زیرنظر ستاد بزرگ ارتشتاران، و با کمک وزارت فرهنگ و هنر و وزارت خارجه به زبانهای انگلیسی و فرانسه ترجمه و در میان ایرانشناسان و دانشگاههای خارجی، توزیع می‌کرد. اولین شماره ترجمه‌شده در شهریور ۱۳۵۰/سپتامبر ۱۹۷۱ به چاپ رسید و تا ۱۳۵۷ سه شماره از آن چاپ و منتشر شد.

حق تکثیر :
مقاله - از مجله بررسی های تاریخی سال۱۳۵۲

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
Elam and Persia
آثار باستانی و ابنیه تاریخی آذربایجان
چرا تاریخ می خوانیم

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 409 کیلوبایت
دریافت ها: 4714
تعداد صفحات: 18
4.5 / 5
با 60 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۸۹/۱۰/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
losas
Member
خَودای‌نامگ (Khwadāy-Nāmag] (خَدای‌نامه، به معنی «کتاب شاهان») مهم‌ترین اثر تاریخی دورهٔ ساسانی است که در آن نام پادشاهان سلسله‌های ایرانی و وقایع دوران‌های مختلف را، آمیخته با افسانه، ضبط کرده بودند. اصل خدای نامه به زبان پهلوی در دست نیست. در دوران اسلامی خدای نامه با عنوان‌هایی مانند سیرالملوک یا سیر ملوک الفرس و غیره به عربی ترجمه شده‌است. ترجمه‌های خدای نامه به عربی و احتمالاً اصل پهلوی آن مورد استفادهٔ نویسندگان و سرایندگان شاهنامه‌ها به فارسی در قرن چهارم قرار گرفته‌است.
نقل قول  
خداینامه در زمان انوشیروان نوشته شده و در اصل به پارسی میانه بوده. بعدها همین کتابه که فردوسی از روش شاهنامه را می سراید. خداینامه تاریخ سنتی ایرانیان بوده و بعدها در شاهنامه دوام پیدا کرده
نقل قول  
هنوز نخواندم ولي بايد جالب باشد
نقل قول  
jahangirkhan
Member
وقتی خوندم نظر مو میگم!
نقل قول  
akbar56
Member
درود بر فردوسی.
كسي كه ازخوداي نامه منثور،به نظم زنده كننده فرهنگ ملتي شد:شاهنامه
به قول انوري شاعر،درمقايسه حكيم باشاعران ديگر:
اونه استاد بود وماشاگرد اوخداوند بودومابنده
نقل قول  
Saddist
Member
جانم .. جانم ..
ببین چه با افتخار .. نسلِ نوینِ ایران را ..

آن طفلِ خردسال .. شاید ..

ایران ست .. که دوباره .. زایش یافت

درود بر تو ای پاک زاد

درود بر تو

درود بر تو ای بزرگ وار

درود بر تو ای فردوسی

همانا .. این استادِ فرزانه .. شایستهء پرستش ست

درود بر تو

هیچگاه .. مباد .. تا که فراموش شوی
هیچگاه .. مباد .. نامت .. از دل ها .. و یادت .. از ذهن ها برود

درودِ جاودان بر تو ای حکیمِ فرزانه
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You