Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ در ایران

یرواند آبراهامیان (متولد ۱۳۱۹ در تهران) تاریخ‌نگار ارمنی ایرانی است. او در سال ۱۳۲۹ به بریتانیا مهاجرت نمود و به سال ۱۳۴۲ درجهٔ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد. آبراهامیان پس از مهاجرت به آمریکا موفق به گرفتن دکترای خود، در سال ۱۳۴۸ از دانشگاه کلمبیا شد.

وی در دانشگاه‌های پرینستون و آکسفورد به تدریس «تاریخ ایران» پرداخت و هم‌اکنون در کالج باروک دانشگاه شهر نیویورک (CUNY) به تدریس تاریخ جهان و خاورمیانه مشغول است. آبراهامیان در مقوله «تاریخ ایران معاصر»، از برجسته‌ترین تاریخ‌نگاران محسوب میشود.
از شاخصترین آثار او میتوان به این کتابها اشاره کرد: «ایران بین دو انقلاب» چاپ انتشارات دانشگاه پرینستون در سال ۱۹۸۲ در آمریکا؛ «اسلام رادیکال: مجاهدین ایرانی» که سیر تاریخچه و شکل‌گیری سازمان مجاهدین خلق را بررسی مینماید و به سال ۱۹۸۹ توسط انتشارات دانشگاه ییل منتشر شده است؛ «خمینیسم: نوشتارهایی درباره جمهوری اسلامی» چاپ ۱۹۹۳ در انتشارات دانشگاه کالیفرنیا، «اعترافات شکنجه‌شدگان» چاپ ۱۹۹۹ در دانشگاه کالیفرنیا که تحقیقی درباره شکنجه، ابراز ندامت‌ها و اعترافات علنی در تاریخ ایران معاصر (در دوران حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی) بر اساس خاطرات زندانیان، گزارش سازمان‌های حقوق بشری و گزارش قربانیان میباشد و «تاریخ ایران مدرن» چاپ ۲۰۰۸ در انتشارات دانشگاه کمبریج.

لطف‌الله میثمی از اعضاء اولیه سازمان مجاهدین خلق ایران بوده‌است.

او دانش آموخته مهندسی نفت از دانشکده فنی تهران و باجناق محمد حنیف نژاد است. در جریان مبارزه مسلحانه با رژیم شاه، در حالی که در خانه‌ای تیمی مشغول ساختن بمب دست ساز (صوتی) بود، بمب در دستانش منفجر و از همین رو دست راست و هر دو چشمش به شدت صدمه دید و در پی آن امکان فرار از او سلب و دستگیر و زندانی شد. در زندان به دنبال مارکسیست شدن بخشی از اعضای سازمان، او سردمدار جریانی شدکه ضمن اصرار بر مجاهد خواندن خود,اما عملاً و در تئوری مرزی با جریانات راست ارتجاعی نداشت و نهایتا نیز به تایید ولایت فقیه خمینی تن داد.اختلاف اصلی او با رجوی بر سر اصرار او برای ریشه یابی انحراف عقیدتی رخ داده در سازمان از طریق فعالیت بیشتر در زمینه ایدئولوژی و رفع ریشه‌های انحراف مزبور بود که به اعتقاد رجوی اولویت نداشت.

پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ به همراه جمعی از همفکرانش - نظیر مهدی غنی - در قالب تشکلی موسوم به «نهضت مجاهدین خلق ایران» به حمایت از جمهوری اسلامی با حفظ دیدگاه انتقادی پرداخت. با این حال هرگز مجوز فعالیت برای تشکل مزبور به او داده نشد و علاوه بر این، دو بار زندان، یک بار توقیف نشریه سیاسی - ایدئولوژیک «راه مجاهد»، و تضییقات دیگر را هم تجربه کرد.

او به لحاظ فکری به افرادی نظیر دکتر رضا رئیس طوسی و دکتر محمد محمدی گرگانی، در کنار افراد و جریانهایی نظیر دکتر پیمان (جنبش مسلمانان مبارز)، دکتر کاظم سامی و دکتر قهاری (جاما)، مهندس عزت الله سحابی (نشریه ایران فردا)، و دکتر ابراهیم یزدی (نهضت آزادی ایران) نزدیک می‌باشد و در سالهای اخیر به «ملی - مذهبی» معروف شده‌اند. هم اکنون او صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامهٔ «چشم انداز ایران» است که به این طیف نزدیک است و مقالاتی از افراد ذکر شده را به چاپ می‌رساند.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
پروژه تاریخ شفاهی ایران (دانشگاه هاروارد) – جلد هفدهم
تجلی هویت ایرانی در نیویورک
از دیدار خویشتن: یادنامۀ زندگی احسان طبری

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 730 کیلوبایت
دریافت ها: 13860
تعداد صفحات: 23

نسخه صوتی کتاب از نوار
4.1 / 5
با 95 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۸۹/۰۸/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
WAKER
Member
کودتای 28 مرداد 1332 به خاطر نقش بزرگی که در شکل گیری تاریخ معاصر ایران داشته است همواره مورد بحث بوده و شوربختانه بعضی از نویسندگان ایرانی که در این زمینه نوشته اند ، به دلیل وابستگیها و جهت گیریهای سیاسی خودشان ، دست به تحریف تاریخ برده اند. بنابراین برای پی بردن به حقایق در این مورد ، مراجعه به کتابهای محققین خارجی که طبیعتا خالی از این حب و بغض ها و غرض ورزی ها میباشند ، بسیار ضروری و سودمند است. تعدادی از مهمترین آثار نویسندگان خارجی در زمینه 28 مرداد با ترجمه فارسی از این لینکها قابل دریافت هستند:
1.کودتای 28 مرداد (نویسنده : مارک گازیوروسکی ، محقق آمریکایی):
http://www.4shared.com/office/RbapiHur/28_mordad.htm
2.اسرار کودتای 28 مرداد (نویسنده : سی. ام. وودهاوس ، سیاستمدار بلندپایه انگلیسی و از طراحان عملیات چکمه):
http://www.4shared.com/office/HH33R8zj/a...28_mordad_1.htm
http://www.4shared.com/office/ZD58knlr/a...28_mordad_2.htm
3.همه مردان شاه (نویسنده : استفن کینزر ، استاد دانشگاه و روزنامه نگار برجسته امریکایی):
http://www.4shared.com/office/ebMrAloV/Mardane_Shah.htm
4.براندازی (نویسنده : استفن کینزر ، استاد دانشگاه و روزنامه نگار برجسته امریکایی):
http://www.4shared.com/document/zEvt3_JZ/OVERTHROW.html
5.اسناد فاش شده سازمان CIA درباره 28 مرداد 1332 (این اسناد در سال 2000 برای اولین بار در روزنامه معتبر نیویورک تایمز چاپ شد):
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=3641
نقل قول  
WAKER
Member
این کتاب دو قسمت است و از لینک دو قسمتی زیر قابل دریافت است:
http://www.4shared.com/office/7Sj3Zxs8/_28__-___1.htm
http://www.4shared.com/office/rgLxOEQP/_28__-___2.htm
نقل قول  
hamid math
Member
خیلی دوست دارم در مورد این واقعه بیشتر بدونم ممنون
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You