Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

حکمت الهی

حکمت الهی

نویسنده:
حکمت الهی (theosophy) از دو کلمة (theo خدا) و ( sophia حکمتwisdom =) ترکیب یافته است؛ و به همین دلیل این معنا را که همان حکمت الهی (God-Wisdom) است، به خود گرفته است. و این معنایی است که هر فرهنگ لغاتی ارائه می دهد: « ادعای دریافت دانشِ مستقیمِ از خداوند و یا از ارواح». هر چند که این تعریف نادرست نیست، اما نابسند است، و فقط جزء کوچکی از صورت ذهنی تمامی معنایی را که کلمة حکمت، از حیث تاریخی یا عملی در بر دارد، عرضه می نماید.
به طوری که در جنیة دینی یا مذهبی حکمت الهی خواهیم دید، دریافتِ «معرفت مستقیم ازخداوند» هدف غایی حکمت الهی، و قلب، و حیات تمام ادیان حقیقی است؛ این بالاترین «معرفت، و علمی است که به واسطة خداوند هر چیز غیری شناخته می شود.»؛ اما در عین حال پایین ترین معرفت، است؛ زیرا «غیرِ» شناخت پذیر، و روش های شناخت آن، مطالعات حکمت الهی را حجیم می کند.
این که گفته آمد به اندازة کافی طبیعی است، زیرا معرفت عالی را باید هرکسی برای خود کسب کند، و از غیر کار چندانی ساحته نیست، جز اشاراتی به طریق، یا با ترغیب به جهد، و یا با تمثیل؛ همان گونه که دانش سفلی را از طریق کتاب، سخنرانی، گفت و گو می توان از گوینده ای به شنونده انتقال داد.

حق تکثیر: آزاد

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
آیین هندو
Buddha Nature
دینداری در جهان معاصر

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 693 کیلوبایت
دریافت ها: 1342
تعداد صفحات: 65
3.9 / 5
با 89 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۸۹/۰۵/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
izedmehr
Member
اگر این کتاب را میخواهید به ما اطلاع دهید.....
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You