Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

خداوند الموت (بخش دوم)

نویسنده:

الموت منطقه ای واقع در جنوب غربی دریای مازندران بود که منطقه ای کوهستانی بشمار می آید و در دنیای قدیم یکی از مراکز بزرگ داروسازی بشمار میرفت. حسن صباح که در الموت زندگی میکرد یک آریایی نژاد محسوب میشد و پیروانش اسم او را بدون علی ذکره السلام بر زبان نمی آوردند و همچنین او را خداوند الموت مینامیدند. حسن صباح یا خداوند الموت در واقع رهبر و امام فرقه "باطنی" شمرده میشد. فرقه باطنی فرقه ای از مذهب اسماعیلیه است که مثل تمام شیعیان، علی بن ابیطالب را امام اول میدانست و فرزندان او را تا امام جعفر صادق امام میشمرد. ولی بعد از امام جعفر صادق عقیده داشت که پسرش اسماعیل امام است، نه پسر دیگرش امام موسی کاظم. دوران قدرت الموت از قیامت القیامه یعنی سال 1164 میلادی زمانیکه کیش باطنی آشکارا خود را معرفی نمود و جنگ کرد، شروع شد، و هنگام حمله هلاکوخان خاتمه یافت، یعنی 95 سال دوران قدرت باطنی ها طول کشید.

کتاب خداوند الموت، توسط مترجم مشهور ایرانی ذبیح الله منصوری به زبان فارسی ترجمه شده است. ذبیح الله منصوری مینویسد: "برداشتی که در این کتاب از نهضت حسن صباح شده، غیر از آن است که تا امروز در کتب دیگر راجع به فرقه اسماعیلیه نوشته اند و از آنچه نویسنده این کتاب میگوید چنین استنباط میشود که نهضت حسن صباح، فقط یک نهضت مذهبی نبوده و آن مرد میخواسته که ایران را از تحت سلطه خلفای عباسی یا کسانی که از سلاطین و امرای محلی ایران بودند اما از خلفای عباسی گوش شنوا داشتند، برهاند." نویسنده این کتاب پل آمیر در بخش پایانی میگوید: "با اینکه دوره قدرت الموت بیش از 95 سال طول نکشید زبان فارسی بوسیله باطنی ها خیلی توسعه یافت و زبان عربی را عقب زد و در ایرانیان حس مناعت ملی که قرن ها خوابیده بود بیدار گردید."

حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌: بدرقه جاویدان: ج‍اوی‍دان‌‏‫، ‎۱۳۸۸.‬
ک‍ت‍اب‌ حاضر در س‍ال‍ه‍ای‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ت‍وس‍ط ن‍اش‍ری‍ن‌ متفاوت م‍ن‍ت‍ش‍ر ش‍ده‌ اس‍ت‌.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ سیستان
اخبارنامه: تاریخ خانات تالش در زمان جنگهای روسیه علیه ایران
تاریخ اجتماعی دوره مغول

آگهی
نسخه ها
4.4 / 5
با 403 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 10
۱۳۸۹/۰۳/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
NIMA0007MOEIN
Member
کسی نسخه تحریف نشده و سانسور نشده ی اینو داره؟
نقل قول  
baz baran
Member
این یه داستان عالیه. البته من اینو تو یه جلد قطور خودم و واقعا لذت بردم
نقل قول  
ghasem1459
Member
این کتابیه که هر ایرانی باید بخوندش
نقل قول  
yad-hassan88
Member
از کتابهای بسیار جالب تاریخ ایران است
نقل قول  
filis
Member
این فرقه یک جورایی عقاید معتزله و جباریون رو داشتند.یعنی خودشون رو مسلمان میدانستند اما اعتقاد داشتند اگر خدا نمیخواست گناهی صورت نمیگرفت در نتیجه هیچ کس در انجام گناه یا .. مختار نیست و اختیاری ندارد و هر فعلی در این دنیا از کسی سر میزند خواست خدا بوده نه از روی اختیار!!یک سری مواد توهم زا و مخدر نیز استفاده میکردند(طبق تحقیقاتی پیرامون تاریخچه مواد مخدر!)
نقل قول  
ladybird
Member
ممنون از کتاب و کیفیت عالی اسکن
نقل قول  
siriossnape
Member
من قبلا این کتاب رو خوندم و خوندنش رو به بقیه هم توصیه می کنم. ناگفته های خیلی زیادی از این فرقه مرموز و رهبر نابغه شون رو تعریف می کنه.
نقل قول  
sudabeh
Member
ممنون از شما منتظر بخشهای بعدی هستم. موفق باشید
نقل قول  
ممنون
عالي بود
دنبال اين كتاب مي گشتم
نقل قول  
jeghele
Pro Member
بنظر من بهتر است در قسمت كتابناكهاي مرتبط كتابهاي "فرقه اسماعيليه " و خداوند الموت بخش اول و موضوعات مرتبط گنجانده شود .
اين مطلب را براي همه موضوعات ميگم كه اميد است مدير محترم سايت اصلاح آنرا مورد نظر داشته باشند . در ضمن ماهتاب عزيز حسن انتخاب شما و گلچين نويسندگاني چون ذبيح الله منصوري نشان از ميزان مطالعه شما دارد . تشكر خالصانه مرا پذيرا باشيد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You